Prakticni saveti

Učlanjen(a)
22.08.2009
Poruka
4.109
Prakticni saveti



Poznajete li onaj dobar osjecaj koji vas obuzima kad pogledate svjeze ociscenu i uredenu prostoriju? Odrzavanje stana i ciscenje zivotnog prostora spada medu osnovne ljudske aktivnosti, pa svi ponekad, bez obzira na to pricanjava li nam to zadovoljstvo ili ne, moramo posegnuti za spuzvom i krpom, prosetati s usisavacem, oprati prozore i kupaonicu, osvjeziti tepihe... U okviru ove rubrike odat cemo vam neke male tajne, davati savjete i otkrivati trikove koji ce vam zasigurno koristiti, bilo da ste zagrizeni higijenicar ili pak imate malo komotniji odnos prema kucnoj cistoci.
Ovaj put odabrali smo kupaonicu, prostor koji je usko vezan uz higijenu i cistocu, gdje stalno mucimo muku s kamencem, vlagom, plijesni i slicnim neugodnostima.

• Kupaonske povrsine - podovi, zidovi, kade, umivaonici... najcesce su oblozene keramikom, a oprema je od porculana ili pak emajlirana. To su materijali s kojih se mrlje od sapuna i kamenca lako uklanjaju, a sjaj ce zadrzati samo ako ih redovito perete vodom i blagim univerzalnim sredstvom za ciscenje.
• Jacu prljavstinu treba ukloniti nekom abrazivnom pastom, ali ne struzite pregrubo da ne ostetite povrsinu.

• Sjajne plocice odrzat cete tako da ih povremeno istrljate krpom natopljenom alkoholom. Nakon toga ispolirajte ih suhom krpom.

• Zaprljane fuge medu plocicama mozete ocistiti trljajuci ih starom cetkicom za zube koju prethodno natopite nekim sredstvom za izbjeljivanje rublja.

• Ekoloski najprihvatljivije sredstvo za ciscenje lako cete pripraviti i sami, ako u jednakom omjeru pomijesate ocat i vrucu vodu. Najtvrdokornije mrlje cete ukloniti octenim koncentratom ili nekim sredstvom za ciscenje koje sadrzi klor.
Pri odrzavanju i ciscenju armatura, predmeta od porculana, emajla i rosfraja pripazite na sljedece:

• Nikada nemojte prati metalne predmete ili one ostrih bridova u kadi, jer mozete ostetiti emajliranu povrsinu, a ako bas morate, prethodno stavite na dno kade zastitnu podlogu od debele tkanine ili komad mekanog sintetickog prostiraca za kupaonski pod.

• Nakon kupanja i pranja kadu i umivaonik dobro isperite vodom i spuzvom bez deterdzenta da ne ostanu ruzni rubovi od sapunice. Pripravljate li uljne kupke, nakon kupanja kadu operite s malo sredstva za ciscenje ili octom.

• Vecina sredstava za izbjeljivanje nagriza povrsinu, stoga ih kad cistite zahodsku skoljku nemojte ostaviti da djeluju predugo.

• Nikad nemojte mijesati sredstvo za pranje sanitarija koje sadrzi klor s octom ili bilo kojim drugim kiselim sredstvom. Isto tako nemojte cistiti najprije jednim potom drugim, a da prije toga povrsinu dobro ne isperete vodom. U oba slucaja dogodit ce se jaka kemijska reakcija pri kojoj se razvija i otrovni plin. To moze ostetiti povrsinu, no jos je opasnije ako udahnete otrovne pare.

Sanitarni uredaji
• Prskanje vode i obilje vlage uzrokuju brzo stvaranje kamenca i plijesni na svim kupaonskim povrsinama. Zelite li se ponasati ekoloski i ustedjeti novac, mozete se snaci i s manje kemije, upotrebom sastojaka koje imate kod kuce.

• Ocat i limunov sok pomazu kod skidanja kamenca s armatura, no koliko puta postupak treba ponoviti ovisi naravno o tvrdokornosti naslaga. Kamenac cete ukloniti tako da krpicu namocite u ocat ili octeni koncentrat, omotate je oko slavine i pustite da kiselina djeluje dva sata. Nakon toga ostatke cete lakse skinuti grubljom spuzvicom. Ako naslage kamenca nisu okorjele, pomoci ce i cvrsto ribanje krpicom namocenom u limunov sok. Tvrdokorniju prljavstinu i rubove kamenca mozete izribati unutrasnjom, bijelom stranom narancine kore.

• Cetkicom namocenom u salmijakovu otopinu ocistit cete i najuporniju necistocu na fugama izmedu keramickih plocica. Nakon toga plocice valja dobro isprati cistom vodom.

• Ako su plocice izgubile sjaj i postale mat, snazno ih izribajte grudom papira namocenom u salmijakovu otopinu.

• Zelite li besprijekorno sjajne slavine, trebalo bi svaki put kad zatvorite vodu obrisati kapljice, a povremeno ih i ispolirati mekom krpicom namocenom u sredstvo za njegu metala.

Plocice oko kade
• Plocice na zidu oko kade ili tus-kabine najbolje je nakon kupanja i tusiranja prebrisati suhom krpom, a za ciscenje vam je dovoljna voda, spuzva i malo blagog deterdzenta. Sredstva koja sadrzavaju ocat uklanjaju naslage kamenca, a ako kupujete sredstvo u kojemu ima limunske kiseline, provjerite je li koncentracija kiseline ispod 10 posto.

Plijesan
• Mrlje od plijesni u kupaonici su vrlo cesta pojava. Zbog toga je provjetravajte sto cesce, kako biste sprijecili razvoj plijesni u zacetku. Ako se plijesan ipak pojavi na silikonskim fugama oko tusa, kade ili umivaonika, mozete je ukloniti posebnim sredstvima za uklanjanje plijesni, ili pokatkad osvjezite fuge novim premazom.

Perlator
• S vremena na vrijeme treba otvoriti perlator i ukloniti kamenac. Pritom valja ocistiti i malo sito i brtvice. Rastavljeni perlator ostavite sat-dva u posudici s octenim koncentratom ili sredstvom za otapanje kamenca. Nakon toga sve dobro isperite, ako treba zamijenite brtveni prsten, zatim sve dijelove nanovo montirajte.Kada

Najljepsa je kada glatkoga sjaja koja blista od cistoce, pa ruzne tragove od kamenca i ostalu prljavstinu treba redovito i temeljito uklanjati. No, to nije jednostavno, jer uvijek ostane poneki trag, pogotovo ako je kada u boji. Usprkos tomu, kadu nikada nemojte cistiti agresivnim sredstvima, jer to nagriza emajl, a osim toga velika kolicina stetnih tvari dospijeva u okolis i uvijek postoji opasnost da vam kemikalije nagrizu kozu za kupanja. Isprobajte prirodna sredstva kao sto je sol, ocat i limunov sok. Sol je dobra za ciscenje ako je posipate u debelom sloju, a zatim isperete kipucim octenim koncentratom. I, na kraju, ostaje vam jos jedna mogucnost - mjesavina tople vode i limunovog soka.
 
Natrag
Top