Povodljivost

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
[FONT=Verdana, Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]Da li ste nekad razmisljali o ovoj osobini?Cinjenica je da postoje ljudi koji su skloni uticajima,povodljivi,i oni koji to nisu.Sta vi mislite,da li je u pitanju genetika,vaspitanje ili nesto sasvim drugo?[/FONT][FONT=Verdana, Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]Mozda je to nedostatak samopouzdanja,nedostatak sopstvenog misljenja o pojedinim stvarima,neodlucnost...
Pa...? ;)

[/FONT]
 
Učlanjen(a)
23.10.2010
Poruka
17
Замисли свет у коме је сваки човек изразито одлучан и следи само своје мишљење "одолевајући" свим идејама и ставовима око себе. То би био свет без живота. :)
Такав човек не постоји иако има оних који делују као да су најауторитативнији у Европи и то из простог разлога што је човек друштвено биће које има потребу да размењује идеје и осећања са осталима.

Поводљивост у оним ширим облицима је последица неких страхова, фобија или јако лоших искустава из прошлости и то је већ психолошка потешкоћа те особе а не чисто природна појава. У неким случајевима може бити последица васпитања али и то као последица лошег васпитања/детињства.

Свако има бар једну особу у животу којој једноставно попусти бар у неком тренутку. Знајући да су људи како индивидуална бића тако и заједничка нераскидива целина, подржавање и прихватање идеје неке нама блиске особе или сарадника не мора да буде искључиво знак слабости него човечности и добре сарадње. ;)
 
Dum
Član
Učlanjen(a)
24.02.2010
Poruka
2.775
Sendi je odlično definisala povodljivost, kroz nedostatak samopouzdanja...Ljudi su povodljivi u situacijama nesigurnosti i nedovoljnog verovanja u sebe, ali i iz neznanja. Obično se takvi ljudi priklone grupama, koje po njima deluju ''zvučno'' i ''popularno'' u želji da i oni dostignu nekakvu popularnost ili uvažavanje. Takvi ljudi nemaju izgrađeno mišljenje ni o sebi ni o drugima, odnosno nisu definisali mišljenje o bilo čemu. Takvi ljudi su u strahu, šta će drugi ljudi reći o njima i o onome što oni rade..., a sa druge strane očekuju nekakvu zaštitu, jer sami ne znaju da se brane...

Nažalost, povodljivost je u velikoj meri izražena u društvu, naročito među decom...Čovek se uči sigurnošču od malih nogu...Treba ga uputiti na vreme...Brzina života i nedostatak vremena pojedinih roditelja je učinio svoje, da se mnoga deca odaju lošem društvu u želji da budu ''nešto i neko'' u očima svojih vršnjaka...Društvo bi malo više trebalo da se bavi ovom pojavom...
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
U sustini ljudi su razlicitih jacina karaktera te se uvek oni slabijeg karaktera povode za onima jaceg.
Mislim da su ovde bitni sledeci aspekti:
Socijalno-ekonomski- obicno se oni losijeg socijalnog statusa povode za boljima od sebe.
Intelektualni- obicno se ljudi povode za skolovanijim od sebe.

Ideoloski – koji mozda determinise prethodna dva aspekta. Obicno se povodimo za onima koji su istih ili slicnih ideoloskih shvatanja.Ako ljudi pripadaju razlicitim ideoloskim pravcima tesko da ce imati uticaja jedni na druge u smislu o kojem je ovdje rec.
Mada,ja sam sklona da verujem da je povodljivost posledica sklopa razlicitih faktora a ne samo jednog,broj tih razlicitih faktora po meni nije ogranicen.Iz tog razloga postoje razlicite vrste povodljivosti.
Neke osobe mozemo oceniti kao povodljive u odredjenim aspektima posmatranja, dok u mnogim drugim aspektima ista osoba pokazuje zacudjujucu postojanost u sprovodjenju sopstvenih ideja,koje se razlikuju od ideja vecine.
Pitanje povodljivosti je stoga, po meni, veoma kompleksno.
 
Član
Učlanjen(a)
30.10.2009
Poruka
1.858
Povodljivost je karakterna osobina slabih,idu u coporu za vodjom i skacu kad on kaze hop srecni sto ih je primetio.
 
Dum
Član
Učlanjen(a)
24.02.2010
Poruka
2.775
Naravno da je pitanje kompleksno. Zapažanja su ti odlična. Sve ovo gore što si navela, stoji...Ali mislim da i vaspitanje ima veliki udeo u svemu...Mogla sam i ja biti povodljiva...Odrasla sam dečkom koji je bio narkoman i dan danas je, a ja nikada nisam probala drogu...Družila sam se sa ljudima koji su bili u mnogo boljoj finansijskoj situaciji od mene, a ja nisam bila diskriminisana ili omalovažavana, naprotiv...Ovo su neki banalni primeri..., ali se može ostati ''svoj''...

Ali sam i vaspitana u smislu da cenim sebe i vrednosti koje imam, i da cenim vrednosti ljudi oko sebe. Da ne omalovažavam, jer ni ja neću biti omalovažavana...Mislim da su to neke jako bitne stvari...I da budemo iskreni, intlekt tu igra veliku ulogu...Što više znaš, više si siguran u sebe..
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Opet i ja da se slozim sa tobom da vaspitanje takodje moze imati veliku ulogu ali ne i nuzno jer smatram da je ogranicenog dometa,vec smo diskutovali o tome da od mnoga toga zavisi sta ce dete prihvatiti kad je vaspitavanje u pitanju.Sto je dete starije,to je uticaj vrsnjaka sve veci,dete se,banalno receno,stavlja na neku vrstu "probe" i mislim da je to na neki nacin "test" koliko je roditelj postigao u vaspitavanju.Sad kad govorimo o vaspitanju i intelektu,vise verujem da intelekt ima prednost u odnosu na vaspitanje.
 
Član
Učlanjen(a)
18.04.2011
Poruka
366
mislim da povodljivost ima bas kao sto ste rekli vise uticaja..a uticaj vaspitanja,baze, mislim da je bitan faktor u kreiranju naseg karaktera,pogotovo samopouzdanja,koje se gradi u najranijem dobu..i samim tim nizak stepen samopuzdanja utice kasnije na teze izgradjivanje identiteta,pa je s toga i povodljivost neminovna.
 
Član
Učlanjen(a)
18.02.2011
Poruka
20
Ja imam iskustvo u radu sa decom. Neka deca teže stvaraju prijateljstava, i onda su vrlo povodljiva da bi bila prihvaćena. To su sva deca koja nisu u proseku (nije bitno da li su ispod ili iznad proseka u bilo čemu, izgledu, materijalnim mogućnostima, intelektu). Posebno je povodljivost izražena kod dece sa raskorakom u mogućnostima, na primer materijalne mogućnosti daleko iznad intelektualnih. Kod dece je važan i izgled. Mislim da to isto važi i za odrasle ljude.
 
Član
Učlanjen(a)
14.05.2011
Poruka
2
povodljivost????

odsutstvo bilo kakve odgovornosti za sebe i svoju okolinu!!!
 
Natrag
Top