Povezivanje pumpe centralnog grijanja preko invertera problem

Učlanjen(a)
20.09.2014
Poruka
1.861
Pa znas kako Zarec, nisu majstori krivi sto je sistem takav kakav je. Majstor moze da bude kriv recimo ako napravi neku tesku gresku, pa zbog greske to ne bude funkcionalno. Ili recimo napravi glupost da to jednostavno ne izgleda lepo. Cevi ne idu paralelno sa okvirom vrata. Recimo u teze oblike greske desava se da klecne radijator, pa neki ispod stavljaju specijalne konzole u vidu nogica, narocito po skolama gde su deca.
Inace danas prakticno i ne postoji atestirani grejac, za to se nekada islo u Sloveniju na obuku, a atest se daje svake godine. Ovo je izuzetno kod varova gde protice recimo gas, mada je to u domenu elektrolucnog zavarivanja, posto su varovi jaci nego kod autogenog.
Sto se tice tvog slucaja sa pumpom ti teoretski moze i sam da skupljas savete sa foruma, ali budi spreman da sa strujom nema igre i da se greske placaju, ako nista drugo novim elektricim uredjajem. Sto ce reci saveti sa foruma jesu korisni, ali sve treba proveriti nekoliko puta. Evo i ovo ja sto sad pisem ne bi trebao da verujes, nego u sve treba sumnjati i vrsiti provere iz vise izvora. Znaci idemo dalje...
 
Član
Učlanjen(a)
01.04.2011
Poruka
293
Pa znas kako Zarec, nisu majstori krivi sto je sistem takav kakav je. Majstor moze da bude kriv recimo ako napravi neku tesku gresku, pa zbog greske to ne bude funkcionalno. Ili recimo napravi glupost da to jednostavno ne izgleda lepo. Cevi ne idu paralelno sa okvirom vrata. Recimo u teze oblike greske desava se da klecne radijator, pa neki ispod stavljaju specijalne konzole u vidu nogica, narocito po skolama gde su deca.
Inace danas prakticno i ne postoji atestirani grejac, za to se nekada islo u Sloveniju na obuku, a atest se daje svake godine. Ovo je izuzetno kod varova gde protice recimo gas, mada je to u domenu elektrolucnog zavarivanja, posto su varovi jaci nego kod autogenog.
Sto se tice tvog slucaja sa pumpom ti teoretski moze i sam da skupljas savete sa foruma, ali budi spreman da sa strujom nema igre i da se greske placaju, ako nista drugo novim elektricim uredjajem. Sto ce reci saveti sa foruma jesu korisni, ali sve treba proveriti nekoliko puta. Evo i ovo ja sto sad pisem ne bi trebao da verujes, nego u sve treba sumnjati i vrsiti provere iz vise izvora. Znaci idemo dalje...
Sve razumijem ali da monter grijanja ne zna i ne vidi da u kotlu ima ugradjen kapilarni termostat preko koga se pumpa ukljucuje nego je samo izveo kabal i ustekao direktno u uticnicu?
Dimnjak prejeka 200 mm a dimnjaca od kotla oko 150mm a on umjesto prelaza razliku "zaptio" staklenom vunom .
Na 30 m dnevnog boravka postavio dva radijatora sa oko 20 rebara!
Ima jos...
 
Učlanjen(a)
20.09.2014
Poruka
1.861
Znas kako kod tih kotlova, kad se radi zatvoren sistem najbitnija je
Temicka zastita. Ako to nije odradjeno kako treba ne vazi nikakkva garancija
na taj kotao. Ako je to odradjeno kako treba, ti mozez ipak kolko tolko
da spavkas na jedno oko.

Ti ovo verovatno vec i znas, ali sta kaze. Ta zastita sluzi da obezbedi kotao
od nekontrolisanog dolaska svezeg vazduha, odnosno kiseonika, koji
ako podigne temperaturu iznad 93 C, dolazi do neke vrste lancane eksplozije,
koja dize kucu u vazduh. Znaci eksplozija moze da ispapka kucu iz temelja.

CentroMetal_005.JPG


Direktno uputsvo sa tog sajta kaze.

Dijelovi termičke zaštite za kotlove EKO-CK:
- IZMJENJIVAČ TOPLINE (1)
- TERMIČKI VENTIL (2)

Postupak kod ugradnje termičke zaštite:

Kotlovi EKO – CK 20-50 kW: Izmjenjivač topline (1) je potrebno ugraditi na jedan od pripremljenih kolčaka (unutarnji navoj 1“), na gornjem dijelu zadnje stranice kotla. Na preostali kolčak potrebno je uvrnuti osjetnik (3) termičkog ventila (2). Priključak (4) termičkog ventila spojiti na dovod hladne sanitarne vode (na vodovod, ne na hidrofor), a priključak (5) spojiti s priključkom (6) izmjenjivača topline. Priključak (7) toplinskog izmjenjivača spojiti preko sifona u kanalizaciju.
CentroMetal_006.JPG

Uputstvo bas i nije za tvoj model, ali daje strah u kosti.
----
Sto se tice broja broja rebara u radijatoru, nadam se da nije u pitanju radijator klase Gusan,
jel u tom slucaju pretpostavljam da su oba dva majstora dobili kile i dozivotno su onesposobljeni.
Jer 20 ta rebra jedva da dize dizalica, a kamoli ta dva priucena koja si opisao.
Bice pre da su u pitanju neki bezveze radijatori.

Sto se tice samog kotla, nezahvalno je davati neku opstu ocenu bez dugogodisnjeg koriscenja,
i uporedbe sa ostalim vrstama kotlova jer postoje razne kombinacije i okruzenja.
Sad dosta zavisi i od same izolacije kuce i tako dalje i tako dalje. to ces ti najbolje
da posvedocis, mada je zvanicni rok na kotao dve godine.

Samo jos nesto, nisi odgovorio kolegi Receptor, u sestom postu
na postavljeno pitanje, da bi smo se priblizili korak ka resenju.
 
Član
Učlanjen(a)
01.04.2011
Poruka
293
Sve mi je jaso bilo na pocetku koristenja ali kasno !
Na kraju je MAJSTOR prestao da se javlja na telefon!
Na gornjoj strani kotla ( slika cu kasnije)i postaviti ima ventil sa slobodnom bakarnom cijvi ..to bi trebalo biti da se ,u slucaju pregrijavanja ispusti vodaviz kotla ali niko mi ti nije objasnio?
Zbog svega sam ugradio nalegajuci termostat sa alarmom na izlazu iz kotla koji bi mogao probuditi a napaja se baterijam.Ukljucuje se sko vida dostigne oko 70 stepeni ....tada raste i pritisak..
Slikacu tu ozraku ili vec sta je...
Hvala puno
 
Učlanjen(a)
20.09.2014
Poruka
1.861
Vidi nije toliko opasno ne plasi se, mada je majstorova reakcija opravdana, jer se plasi da ce ga sutra jure tvoji i tako dalje. Znaci samo polako, nabavi originalno uputstvo za taj kotao i procitaj ga i to ce biti dovoljno. Nema potrebe za uzrujavanjem. Kad bi sve bilo tako kako sam ja karikaturno naveo onda niko nikada nebi uveo grejanje.
Samo ti vidi da odgovoris na 6. post i citiraj ovog, a uputstvo za ovo(kotao) nadji i na-tanane ga procitaj.
 
Član
Učlanjen(a)
01.04.2011
Poruka
293
Dobo sam prostudrao uputstvo i uporedio ga sa izvedenim stanjem.
Termozastita nije rijesena po propisima!
Termicki ventil je ugradjen ako bi doslo do pregrijanja vode u kotlu ,ventil bi se otvorio i ispustio vodu iza kotla.
To i ne bi bilo strasno jer bi ispustena voda imala kuda da ode.
Tu ,uz sam kotao imam slavinu i lavabo pa bi mogao spojiti da voda ode u kanalizaciju,odnosno septicku jamu..
Postoji i expanziona posuda ali nisam provjeravao njeno stanje od kada je postavljena 2007 godine.
Kako ja vidim stanje ,zastita nije dovoljna ali nije ni za preveliku brigu ????
U hladnom stanju pritisikak je 1,2 bara i do sada nikad presla 2 bara.

Dodacu samo sliku termickog ventila.
Nadam se da nisam
 

Prilozi

  • FullSizeRender.jpg
    FullSizeRender.jpg
    37,1 KB · Pregleda: 7
Član
Učlanjen(a)
10.04.2012
Poruka
2.318
Najnizi pritisak u sistemu treba bit 1,4 bara.do 2 bara kad nalivas sistem,da bi posle ozracio radiatore i trebao bi biti 1,8.Znaci od 1,4 do 1,8 bari je sve normano za rad i grejanje.U redu je i sto ti hoces da osiguras toplotu da te obavesti,ako predje 70 stepeni.taj sigurnosni ventil ce da pusti paru,ako dodje do pregrejavanja,li neko mora biti kod kuce da izvadi zar iz kotla,jer ce izlaskom pare,samo ostajati kotao i sistem bez vode sto nimalo nije dobro,ako je vatra jaka i dalje goridok se to desava.nedaj boze da se nekone nadje tu u tom momentu,moze biti svasta.zato treba voditi racuna.nekada je bolje i dozvoliti da se vatra ugasi,nego da se nagura bilo kojeg goriva,a da niko nije kod kuce.Ko ima nizi kotao vise od 2 metra,ne mora da se toliko brine,jer iako pumpa za protok vode neradi,sam sistem tople vode,dok dodje do zadnjeg radiatora se smlaci i tako kruzi normalno,ali opetnije sigurno ako ode temperatura preko 80 stepeni.kada je kotao u ravni sa radijatorima tu je dosta rizicnija,ako nestane vode.Na neke kotlove,jednostavno nije moguce staviti neku sondu,radi upozorenja,ali ima i takvih koji mogu i treba samo naci dobro upustvo za ugradjivanje te sonde,radioglasavanjazbog velike temperature.zato je to pozvati nekog majstora koji se dobro razume u to.mada se opet mora paziti da to ne bude neki fus-majstor.
 
Član
Učlanjen(a)
01.04.2011
Poruka
293
Srecom ,do sada nije bilo nikakvih naznaka havarije!
Problem je naci normalnog majstora?
Kada sam se odlucio da uvedem grijanje bike su dvije ponude.
Razlika u100 eura.
Odlucih se za oog koji je radio i to je sada to.
Zato insistiram na dobrom rezevrnom napanju pumpe i dodstni termostat sa alarmom.
Bojim se i sitacije da otkaze termostat u kotlu ..
Moram naci ovog majstora sto je radio doradu origanalne izvedbe!
Samo je sada nedostupan cesto- prava sezona grijanja tek pocinje.
 
Natrag
Top