Porodilja u Kragujevcu 48 sati nosila mrtvu bebu u stomaku, porodic

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Porodilja u Kragujevcu 48 sati nosila mrtvu bebu u stomaku, porodica tuži lekare


Blic

Umesto da Božić proslavi u veselju, porodica Filipović iz Kragujevca provela ga je u suzama. Spremljena kolevka za prvo, dugo čekano dete, ostala je prazna. Ženska beba je umesto u zagrljaj spuštena u grob.

206381_regkrag02kragujevacmarko-filipovicotac-koji-je-tuzio-kc-kragujevac-zbog-gubitka-beberaus01_f.jpg

Marko Filipović optužuje lekare za nesavesno lečenje


Tačno na Badnji dan, par minuta posle ponoći, zazvonio je mobilni telefon Marka Filipovića. Poziv je bio sa telefona njegove supruge. Prvog dana nove godine ju je odveo u bolnicu. Bila je u zreloj trudnoći, ušla u deseti mesec.

- Očekivao sam glas žene Ružice, a čuo sam dežurnog lekara. Rekao mi je dete umrlo i da je još u stomaku. Čekao sam njen poziv, da krenemo sa slavljem, a krenule su suze - počinje ispovest Marko Filipović.

On je sa suprugom podneo krivičnu prijavu Tužilaštvu Osnovnog suda protiv lekara i osoblja Kliničkog centra zbog sumnje da su “nesavesno lečili, zlostavljali i ubili njegovo dete zbog nepreduzimanja porođaja”. Krivična prijava je predata i ombudsmanima i zaštitniku prava pacijenata u KC.

- Prvog januara sam ženu odveo na odeljenje ginekologije jer je dobila porođajne bolove. Bila je u 38. nedelji trudnoće. Tada je krenula parada doktora koji je nisu gledali kako treba. Rekli su da nije dovoljno otvorena, a ja sam uzalud obilazio i jurio lekare. Sutra je prebacuju sprat niže, posmatraju na aparatima. I dalje ne mogu da vidim lekare jer je praznik. Trećeg dana mi doktorke Zarić i Varjačić objašnjavaju da je sve u redu i da su bolovi normalna stvar. Obišao sam ženu, i sumnjam, jer nema temperaturne liste, da je niko nije pogledao kako treba. Trećeg dana nove godine je stavljaju na sto za porođaj, oko osam sati uveče. Ima bolove, niko je ne obilazi. Povraća bez prestanka... Do ponoći u hodniku čekam doktorku, ali ona nema vremena da popriča sa mnom. Kasnije sam ženu zvao telefonom i saznao da je dežurna doktorka vikala na nju, pretila da spava jer niko ne može da je sluša kako kuka - priča Filipović.


Narednog dana se agonija nesretne žene ponavlja. Prebačena je ponovo na odeljenje ginekologije.


- Tu noć, 5. januara, pamtiću celog života, po nevolji. Dežurni lekar, dr Živanović, inače šef klinike, zvao me je oko ponoći sa ženinog mobilnog. Nisu hteli da izazovu porođaj veštačkim putem, da spasu dete. Posle nisu hteli ni da mi spasavaju ženu. Čitavih 48 sati, sve do 8. januara, moja žena je nosila mrtvu bebu u stomaku. Pojavio se jedan dobar čovek, kojeg nikada do tada nisam video. Taj doktor Predrag Sazdanović je izvadio moju mrtvu devojčicu. Hvala mu, spasao mi je ženu, jer su svi pre njega bežali i prebacivali je kao vruć krompir iz smene u smenu - kaže Marko.


Devojčica porodice Filipović, koja nije živa ugledala svetlost ovog sveta, sahranjena je u subotu, na groblju Bozman, u Kragujevcu. Iznad njenog groba nema imena, jer roditelji nisu stigli da joj ga daju. Stoji samo prezime.


Komisija ispituje slučaj
Pisana prijava Marka Filipovića, zaštitniku pacijentovih prava, protiv više lekara stigla je u pravnu službu Kliničkog centra u petak 13. januara. Tim povodom, rukovodstvo zdravstvene ustanove je dalo nalog da se u najkraćem roku formira komisija za unutrašnju proveru kvaliteta, čiji zadatak je da na osnovu navedenih podataka u prijavi Filipovića, uvida u medicinsku dokumentaciju i izjava lekara pomenutih u prijavi, sprovede unutrašnju kontrolu. Po završetku rada, javnosti će biti prezentovani rezultati istrage. Očekuje se da će postupak biti okončan u roku od dve nedelje
 
Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Rodila mrtvu bebu posle šest dana agonije u bolnici

Rodila mrtvu bebu posle šest dana agonije u bolnici!




Izvor:
Press.rs



KRAGUJEVAC 17. 01. 2012


TRAGEDIJA BRAČNOG PARA FILIPOVIĆ - RUŽICA FILIPOVIĆ (32) IZ KRAGUJEVCA IZGUBILA DETE, NJEN SUPRUG OPTUŽUJE LEKARE

Suprug Marko: Dok se moja žena mučila, lekari su je izolovali da ne bi slušali kako kuka. Ružica je primljena u bolnicu u 10. mesecu trudnoće, danima je povraćala krv i trpela nesnosne bolove, a lekari za to vreme nisu želeli ni da joj izmere temperaturu, iako sam ih molio da je pregledaju.

BEBA.jpg


Ružica Filipović (32) iz Kragujevca na Badnji dan izgubila je bebu na odeljenju ginekologije Kliničkog centra u ovom gradu, nakon šest dana agonije, tokom koje je povraćala krv i trpela nepodnošljive bolove.Ona je dva dana nosila mrtvu ćerkicu, koju je umesto u krevetac prošle subote položila u grob. Njen muž Marko optužuje medicinare da Ružici pet dana nisu merili temperaturu, da su je izolovali da ne bi slušali kako kuka, a njegove molbe da je pregledaju potpuno su ignorisali.

Lekari rekli: Biće u redu

Marko Filipović kaže da ni sada, skoro dve nedelje posle tragedije, ne zna zašto je preminula njegova ćerkica i to u bolnici punoj lekara.

- Suprugu sam u Klinički centar doveo prvog januara ujutru. Bila je u 38. nedelji trudnoće, ušla je u 10. mesec. Lekari su utvrdili da kontrakcije postoje, ali da grlić materice nije dovoljno otvoren za porođaj i smestili su je na ginekologiju. Sutradan je prebacuju na akušerstvo. Ipak se ne porađa, a lekare ne mogu da nađem. Praznik je. Od sestara, koje vučem za rukav na hodniku, saznajem da se Ružica neće uskoro poroditi. Pitao sam zašto je onda na akušerstvu, na porođajnom stolu. Dobio sam odgovor da „mnogo kuka". Trećeg dana moja majka, koja radi na transfuziji, pokušava da kao koleginica dobije neke informacije. Tada su mi dr Vesna Zarić i dr Mirjana Varjačić rekle da će sve biti u redu i da je bol normalan kod trudnica. Ružica je rekla da će da stegne zube i da ni glasa neće pustiti, svedoči Marko Filipović.

On tvrdi da je četvrtog januara ujutru otišao da obiđe suprugu i zatekao je ispovraćanu, dok su čaršavi bili natopljeni mokraćom.
- Prethodne noći imala je strahovite bolove. Opet su je prebacili na ginekologiju. I dalje nije bila otvorena, a imala je kontrakcije. Opet od lekara ne saznajem ništa, a sestre me izbegavaju na hodniku, jer se plaše da mi nešto kažu. Petog januara uveče Ružica je povraćala krv. Dve žene iz sobe odvele su je kod sestara jer se žalila da više ne oseća bebu. Dan kasnije, u ponoć, šestog januara, na Badnji dan, zazvonio mi je telefon. Vidim, moja Ružica. Srce mi je zaigralo. Mislim, porodila se. Čujem muški glas. Dr Aleksandar Živanović saopštio mi je, sa supruginog telefona, da je beba umrla - objašnjava Marko Filipović.
Badnji dan i Božić Ružica je provela svesna da je njena beba, i dalje u njoj, mrtva. Prošle subote Marko i Ružica sahranili su mrtvorođenu ćerkicu. Marko kaže da je Ružica u očajnom stanju, da je fizički slaba, a psihički „slomljena".

Tri godine čekali dete

- Više od tri godine pokušavali smo da dobijemo bebu. Sve vreme trudnoće bila je zdrava, imala je povećan šećer u krvi, ali to je regulisala dijetom. Sada je neutešna - kaže njen suprug.

Marko Filipović podneo je krivičnu prijavu tužilaštvu Osnovnog suda u Kragujevcu zbog sumnje na krivično delo nesavesno lečenje sa smrtnim ishodom. Obratio se i zaštitniku prava pacijenata i republičkom ombudsmanu. Kaže da lekare neće privatno tužiti, jer svu snagu i vreme mora da usmeri na Ružicu
.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Još ćute o uzroku smrti, policija saslušava lekare

Slučaj trudnice koja je nosila mrtvu bebu


Još ćute o uzroku smrti, policija saslušava lekare


Blic

Kragujevac - Komisiji Kliničkog centra u Kragujevcu ni dve sedmice nisu bile dovoljne da utvrdi zbog čega je bračni par Filipović ostao bez dugo očekivane bebe. Za to vreme istragu je pokrenula policija, ali i državni zaštitnik prava građana, koji je angažovao stručnjake koji će ispitati rad lekara u Kliničkom centru.

210144_regpordilja02kragujevacmarko-filipovicotac-koji-je-tuzio-kc-kragujevac-zbog-gubitka-beberaus02_hf.jpg

Nisu me zvali u Klinički centar: Marko Filipović


Građevinski radnik Marko Filipović je suprugu Ružicu odveo 1. januara na odeljenje ginekologije i akušerstva zato što je dobila porođajne bolove. Pet dana je niko nije porodio da bi na Badnji dan, umesto radosne, stigla tragična vest da je beba umrla.

U stomaku nesrećne žene pre nego što su ga izvadili, mrtvo dete bilo je dva dana. Zbog toga je porodica Filipović podnela krivičnu prijavu Tužilaštvu, državnom ombudsmanu i zaštitniku prava pacijenata protiv lekara i osoblja Kliničkog centra “zbog sumnje da su nesavesno lečili, zlostavljali i ubili njihovo dete zbog nepreduzimanja porođaja”.

Kako je za “Blic” juče saopštila Vanja Đorđević, portparolka Kliničkog centra, Komisija je razmatrala navode u prijavi, prikupila i izvršila analizu izjava lekara pomenutih u prijavi i medicinske dokumentacije o slučaju. „Za završetak izveštaja čeka se na patohistološki nalaz, koji bi trebalo da bude završen u toku narednih nekoliko dana“, rekla je Đorđevićeva.

Marko Filipović je juče izjavio da ga niko iz Kliničkog centra od tragičnog događaja do sada nije zvao.


- Prošle nedelje sam dobio poziv iz policije da moja žena i ja damo izjave inspektorki povodom krivične prijave koju smo podneli. Ispričali smo sve šta nam se i kako desilo. Moja Ružica je bila u 38. nedelji trudnoće, spremna da rodi dete. Lekari su rekli su da nije dovoljno otvorena.


210145_regporodilja01kragujevacklinicki-centar-kragujevacraus0_hs.jpg

Drama se dogodila na Božić:
Klinički centar u Kragujevcu


Sutra su je prebacili sprat niže, posmatrali na aparatima. Bio je praznik, lekare nisam mogao da nađem.

Trećeg dana Nove godine stavljaju je na sto za porođaj oko osam sati uveče. Ima bolove, niko je ne obilazi. Povraća bez prestanka, mokri pod sebe...

Do ponoći u hodniku čekam doktorku, ali ona nema vremena da popriča sa mnom. Kasnije sam suprugu zvao telefonom i saznao da je dežurna doktorka vikala na nju, pretila da spava jer niko ne može da je sluša kako kuka - priča Filipović.

- Petog januara posle ponoći dežurni lekar me je pozvao sa ženinog mobilnog. Rekao mi je da je beba umrla. Doleteo sam u bolnicu. Niko nije znao da mi kaže šta se i zašto se to desilo jer je sve bilo u redu, i žena je bila pod nadzorom lekara.


Nisu hteli da izazovu porođaj veštačkim putem da spasu dete. Posle nisu hteli ni da mi spasavaju ženu. Čitavih 48 sati, sve do 8. januara, moja žena je nosila mrtvu bebu u stomaku. Tek tada se pojavio doktor Predrag Sazdanović, koji me je saslušao, izvadio mrtvo dete i spasao ženu.

Devojčica porodice Filipović, koja nije živa ugledala ovaj svet, sahranjena je na groblju Bozman u Kragujevcu.



Prikupljaju podatke za Tužilaštvo

Kako saznajemo u Policijskoj upravi Kragujevac, inspektori su počeli da istražuju slučaj porodice Filipović po nalogu Tužilaštva. Podaci su prikupljeni, kao i izjave lekara koji su radili u vreme kada je porodilja bila u bolnici. MUP će angažovati nezavisne medicinske stručnjake i nakon njihovog veštačenja, sve rezultate istrage proslediti tužilaštvu.
 
Natrag
Top