Član
Učlanjen(a)
12.12.2009
Poruka
80
Interesuje me nekoliko podataka o crkvenim ljudima:

1. Koja je razlika između popa i sveštenika?
2. Kako izgleda hijerarhija po činovima crkvenih ljudi u pravoslavnoj crkvi i čemu ona služi?
3. Zašto popovi nose crnu odeću, duge brade i one specijalne kape?
4. Koja su ograničenja monaha a koja popova?
5. Da li monasi imaju veze sa crkvenom hijerarhijom?
6. Ako nam je Bog duhovni otac, zašto onda zovemo popove očevima? Ako nam popovi prenose verska znanja oni su nam ipak braća, zar ne? Ako me stariji brat posavetuje ili počne kao iskusniji da mi nešto objašnjava, ja ga i dalje nazivam bratom. :)

I zašto popovi pevaju na liturgijama a umesto da govore normalno (kada je nastao taj običaj)?
 
Član
Učlanjen(a)
11.01.2010
Poruka
603
Interesuje me nekoliko podataka o crkvenim ljudima:

1. Koja je razlika između popa i sveštenika?
2. Kako izgleda hijerarhija po činovima crkvenih ljudi u pravoslavnoj crkvi i čemu ona služi?
3. Zašto popovi nose crnu odeću, duge brade i one specijalne kape?
4. Koja su ograničenja monaha a koja popova?
5. Da li monasi imaju veze sa crkvenom hijerarhijom?
6. Ako nam je Bog duhovni otac, zašto onda zovemo popove očevima? Ako nam popovi prenose verska znanja oni su nam ipak braća, zar ne? Ako me stariji brat posavetuje ili počne kao iskusniji da mi nešto objašnjava, ja ga i dalje nazivam bratom. :)

I zašto popovi pevaju na liturgijama a umesto da govore normalno (kada je nastao taj običaj)?

1.POP je skracenica od "pastir ovaca pravoslavnih", dakle razlicito od svestenika, jer svestenik je siri pojam

2. Hijerarhija Pravoslavne crkve - Википедија

3. po ugledu na jevrejske patrijarhe

4. kao i svim hriscanima, osnovno ogranicenje je:greh. Monasi, osim toga, polazu zavet bezbracnosti, siromastva i poslusanja.

5.Da. vidi pod 2.

6.Bog nam nije duhovni otac, vec Otac,Tvorac.Popove nazivamo ocevima iz postovanja, u smislu da od njih ucimo tajn hriscanske vere kao sto o zivotu ucimo od oceva. Jeste, oni su nam i braca, u Hristu, ali je ispavnije zvati ih "oce".Npr.majka nekog svestenika njega treba da oslovljava oce.Cudno, ali i nije.;)

7.MANASTIR LEPAVINA - SRPSKA PRAVOSLAVNA CRKVA
 
Natrag
Top