Poplave u regionu

MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.860
Vodostaj:Dunav i Tisa rastu,Sava opada do Beograda
Autor: mondo.rs

Vodostaj Dunava je u porastu sa tendencijom većeg porasta do Novog Sada, nizvodno porasta naredna tri dana. Kod Beograda Sava raste ali je i dalje ispod granice vanredne odbrane od poplava.

20.05.2014. | 02:05 > 04:13


vodostaj-MONDO-1.jpg
Foto: Ilustracija MONDO
Vodostaji na Dunavu su do Novog Sada u domenu srednjih, a nizvodno u domenu visokih vrednosti.
U ponedeljak je Dunav na Bezdanu zabeležio rast od jednog metra, prešavši u ponoć kotu od 408 centimetra, kod Novog Sada rast zabeležen rast "plus 30", a kod Zemuna i Smedereva gotovo upola manje.

Na Dunavu kod Bezdana, Novog Sada i Slankamena vodostaji će dostići granicu redovne odbrane od poplava do srede, 21. maja.

Vodostaj Dunava će nizvodno kod Zemuna, Pančeva i Smedereva biti u porastu i kretaće se iznad granice vanredne odbrane od 22. maja, upozorio je Republički hidrometeorološki zavod u izveštaju od ponedeljka.

Vodostaj Save, koja je u domenu veoma visokih voda, u opadanju je sa takvom tendencijom će nastaviti i u naredna četiri dana.

Na Savi kod Jamene, Sremske Mitrovice i Šapca vodostaji se nalaze iznad granica vanredne odbrane od poplava sa tendencijom opadanja.

U ponedeljak je Sava kod Sremske Mitrovice pala za petnaestak centimetara (sa 800 centimetara u 00:00 do 788 centimetra izmerenih 24 časa kasnije) ali je i dalje 38 centimetra u zoni vanredne odbrane od poplava

U Beogradu je u istom roku zabeležen rast od 18 centimetra (na 558), ali je to i dalje 42 centimetra ispod granice vanredne odbrane od poplava.

Kod Beograda vodostaj će biti u porastu i kretaće se iznad granice vanredne odbrane od poplava od 21. maja a na donjem toku Kolubare kod Obrenovca vodostaji će imati tendenciju sporijeg opadanja.

Vodostaj Tise, koja je u domenu srednje niskih voda, je u manjem porastu sa takvom tendencijom i u naredna dva dana.

Na Tisi kod Titela vodostaj se od ponedeljka kreće iznad granice redovne odbrane od poplave.

Vodostaj Velike Morave, koja je takođe veoma visokih vrednosti, u opadanju je do Ćuprije, nizvodno u manjem porastu sa tendencijom opadanja do Bagrdana, nizvodno stagnacije naredna tri dana.

Na Mlavi i Peku vodostaji su u opadanju i nalaze se iznad granice vanredne odbrane od poplava sa tendencijom opadanja, naveo je RHMZ dodavši da će i na nizvodnom delu Mlave kod Bratinca vodostaji biti u opadanju.

Temperature vode na rekama u Srbiji kreću se: Na Dunavu oko 15 srepeni Celzijuca (C), na Tisi oko 16,5 C, na Savi oko 12,0 C, na banatskim vodotocima od 12,0 C do 15,0 C i na Velikoj Moravi oko 12,3 C, što je nešto ispod i oko prosečnih vrednosti temperatura vode za maj.
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.860
APEL: Ne postavljajte sami vreće sa peskom!
Autor: Tanjug

Gradski menadžer Goran Vesić Beograda pozvao je u ponedeljak građane da ne postavljaju sami vreće sa peskom na savskim nasipima, kao i da ne šetaju po već postavljenim nasipima i ugrožavaju sopstvenu bezbednost i uništavaju nasipe.

19.05.2014. | 20:20 > 01:43


sava-5.jpg
Foto: MONDO
"Postavili smo oko 300.000 džakova i čitav savski nasip u Beogradu koji je dugačak oko 12 kilometara brani se na koti 76 metara nadmorske visine", rekao je Vesić, a navodi se u saopštenju.
On je naveo da je visina dodatnih nasipa od peska između 1.2 i 1.8 metara.

"Poređenja radi kada je bila velika poplava 2006. godine visina dodatnih nasipa je bila 0.6 metara. Imamo još 50 hiljada džakova u rezervi. Dakle, svi nasipi na Savu su utvrđeni", rekao Vesić.

On je rekao da je danas obišao dunavske nasipe i da su oni, u ovom trenutku, više nego dovoljni za odbranu od Dunava.

Preventive radi, danas popodne počeli su da se postavljaju i na dunavskom keju dodatni džakovi sa peskom, ali će visina tog nasipa biti niža.

"Molim građane da sami ne prave nasipe od džakova sa peskom, jer je danas bilo nekoliko takvih slučajeva. Razumem da to rade iz najbolje namere, ali moraju da shvate da mesta na kojima treba da se postave dodatni nasipi određuje onaj ko je stručan, a to su Beograd vode. Dakle, tamo gde nema nasipa jednostavno nema potrebe da ih ima. On je apelovao i na građane da ne hodaju po nasipima jer na taj način ruše džakove i prave problem ljudima koji su ih postavili.", rekao je Vesić.

Gradski menadžer je rekao da je kroz prihvatne centre prošlo skoro 12.000 ljudi, a da se trenutno 4.300 njih nalazi u gradskim ili opštinskim kolektivnim smeštajima i da ima mesta za još skoro 3.000 ljudi.

"Čekamo ljude iz Obrenovca, a prva lokacija na kojoj će biti prijem je Beogradska arena, otvorena pre pola sata, koja je pripremljena kao rezerva a spremaju se i druge lokacije", rekao je Vesić za RTV Pink.

On je apelovao na građane da dostavljaju suvu i konzerviranu hranu, hranu za bebe i vodu.

"To je ono što nam treba, sve ostalo imamo. Ostale stvari nam nisu potrebne tako da ih molim da ih ne donose'', rekao je Vesić apelujući na građane da posebno ne donose hranu koja nije trajna jer stiže toplo vreme i ne može da se čuva.

Ukazujući da građani mogu da doniraju i dušeke, on je naveo da će svi evakuisani građani biti obezbeđeni.

Vesić je istakao i da Beograd ima nasip skoro 12 kilometara dugačak i da se brani na nadmorskoj visini 76.

On je naveo da su džakovi - dodatni bedemi, postavljeni na visini od 1.20 do 1.80, a da su 2006. godine, kada je bio veliki poplavni talas, oni bili postavljeni na 1.60 metara.

"Sigurno možemo da izdržmo taj prvi talas. Nadam se da neće biti poterebe za dodatnim merama koje su spremne i da ćemo sasvim sigurno izdržati prvi talas i da će Beograd biti siguran'', rekao je Vesić.



vodostaj-23-00.png




Kada je u pitanju Zemunski kej na Dunavu, Vesić je rekao da su danas preventivno obišli taj deo dodajući da je čitav odbrambeni bedem na Savi završen, a da se preventive radi popodne počelo sa postavljanjem dodatnih džakova na Zemunskom keju.
"Tamo smo danas popodne (ponedeljak) počeli, takođe, da postavljamo nasip. Na Dunavu nemamo potrebu za takvim aktivnostima iz prostog razloga što će tu vrh poplavnog talasa doći u petak. Nadam se da će sadašnji bedemi biti dovoljni da izdrže taj vrh poplavnog talasa'', rekao je Vesić dodajući da građani ne treba da se plaše jer je to samo zato da bi bili potpuno sigurni.

On je naveo da sadašnje procene govore da će izgrađeni bedemi na Dunavu biti dovoljni da izdrže talas koji nadolazi.
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.860
Vojska zove: Sada potrebni dobrovoljci za čišćenje
Autor: Tanjug

Ministarstvo odbrane poziva vojne obveznike koji žele da uzmu učešće na asanaciji (čišćenju)terena u poplavljenim područjima u Srbiji da im se jave.

20.05.2014. | 00:19 > 00:23


deratizacija.jpg
Foto: Ministarstvo odbrane/Twitter
Svi oni koji žele da pomognu, ističe se "na dobrovoljnom principu", trebalo bi da se jave centrima Ministarstva odbrane u mestu prebivališta.


Angažovanje na asanaciji terena u poplavljenim područjima će se odvijati u skladu sa planovima štabova za vanredne situacije, ističe se u saopštenju.
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.860
Sremci celu noć ojačavali bedeme od peska
Autor: MONDO/Agencije

Ojačavaju se bedemi duž Save sa sremske strane, kako bi se odbranili Sremska Rača, Bosut, Morović i Višnjićevo.

20.05.2014. | 06:34 > 07:18


sremska1.jpg
Foto: MONDO, Goran Sivački
Tokom prošle noći u mesta na sremskoj obali Save stizali su šleperi sa peskom ili već napunjenim džakovima, javlja RTS.
U šidsko selo Višnjićevo stiglo 13 šlepera sa peskom, dok su se u Moroviću obradovali 11 šlepera džakova sa peskom koje je donirao Grad Novi Sad, a očekuju još. Uprava Novog Sada je pozvala dodatne dobrovoljce za punjenje džakova koji bi išli na liniju odbrane u sremskim selima.

U samom Moroviću završena je prva faza evakuacije koja je obuhvatala premeštanje stanovništva koje je tu već evakuisano iz sela Jamena. Građani koji su želeli da napuste mesto smešteni su prihvatne centre u Rumi.

RTS javlja da bi u osam časova trebalo da počne druga faza evakuacije, u kojoj je predviđeno izvlačenje bolesnih, dece starosti do 15 godina i trudnica, meštana Morovića.
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.860
Ribari, čuvajte se Dunava
Autor: Beta

Stanovnici ribarskih naselja Orešac i Metalor da prate vodostaj Dunava i da na vreme evakuišu i obezbede imovinu.

20.05.2014. | 07:53

ribari.jpg
Foto: Guliver/Getty Images/Thinkstock Ilustracija
Zbog očekivanog porasta nivoa Dunava gradski Štab za vanredne situacije pozvao je stanovnike ribarskih naselja Orešac i Metalor da prate vodostaj Dunava i da na vreme evakuišu i obezbede imovinu.
Orešac i Metalor su ribarska naselja i veliki broj nastambi je na stubovima, na samoj obali reke.

U gradu, posebno duž železničke pruge pored Smederevske tvrđave, izgrađena su dva odbrambena nasipa.

Nasip dugačak 900 metara visok je do kote od 854 santimetra, kao i 2006. kada voda nije premašila tu kvotu. U taj nasip ugrađeno je 30.000 džakova s peskom i oko 100 velikih vreća.

Komandant Štaba, gradonačelnica Smedereva Jasna Avramović juče je referisala ministru odbrane Bratislavu Gašiću da "za sada, nije potrebna pomoć vojske".

Privatna preduzeća, u industrijskoj zoni, koja prva može biti na udaru Dunava, mogu da računaju na pomoć volontera, ako sami obezbede džakove i pesak.

JKP Vodovod Smederevo je saopštio da se voda iz gradske vodovodne mreže kontroliše četiri puta dnevno i da je ispravna za piće.
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.860
Dunav ide kao da nema brane na Đerdapu
Autor: mondo.rs

Već danima su otvoreni prelivi na HE Đerdap 1 kako bi se ispraznilo jezero i omogućio povećani prijem vode koji se očekuje plavnim talasom Dunava ovih dana.

20.05.2014. | 01:29 > 01:32


jpeg
HE Đerdap (foto: EPS)
Zbog pravovremenog otvaranja brane ova elektrana je sada na "prirodnom režimu rada", to jest nivo vode je na koti 63 metra nadmorske visine kao pre nego što je brana izgrađena, i ne može više da utiče na nivo vode uzvodno od Golupca, saopšteno je iz EPS-a.
Dotok Dunava na hidroelektrani Đerdap 1 danas je oko 12.400 kubnih metara u sekundi. Sadašnji nivo na ušću reke Nere viši je od brane na Đerdapu za gotovo 7,5 metara.

HE Đerdap 1 i 2 već duže vreme imaju smanjenu proizvodnju zbog prelivanja i ispuštanja vode iz akumulacionih jezera. Između dve hidroelektrane neće doći do značajnijeg porasta jezera, a Dunav je uzvodno na prirodnom nivou. Naselja između dve HE neće biti ugrožena, a selo Radujevac, nizvodno od HE je efikasnim merama lokalne samouprave obezbeđeno i nema opasnosti od poplave, tvrde iz EPS-a.

U ovom trenutku HE Đerdap 1 radi sa smanjenom snagom od 650 megavata, koja odgovara aktuelnom padu i zbog toga je proizvodnja oko 15 miliona kilovat-sati, dok HE Đerdap 2 radi sa snagom od 50 megavata.

Situacija na Drini je povoljna. Trenutni dotok na HE Bajina Bašta je oko 900 kubnih metara u sekundi, agregati rade punom snagom i dnevna proizvodnja iznosi 9,5 miliona kilovat-časova.

Trenutni dotok u HE Zvornik kreće se između 1.100-1.200 kubnih metara u sekundi, svi agregati su u pogonu i rade punom snagom. Pokazatelji govore da je dotok Drine u stagnaciji i očekuje se opadanje u narednom periodu.

Klizište ispod HE Zvornik i dalje je aktivno, ali ne ugrožava rad elektrane i pod kontrolom je nadležnih državnih organa.
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.860
Do sada evakuisane 30.873 osobe!
Na teritoriji Republike Srbije s područja ugroženih poplavama do sada su evakuisane 30.873 osobe, od čega je sa područja Obrenovca evakuisano 13.603 ljudi. Najteža situacija je u Obrenovcu, Krupnju, Sremskoj Rači i Jameni

Beograd-poplave-poplava-humanitarna-akcija-4.jpg



Na teritoriji Republike Srbije sa područja ugroženih poplavama do sada su evakuisane 30.873 osobe, od čega je sa područja Obrenovca evakuisano 13.603 ljudi, a najteža situacija je u Obrenovcu, Krupnju, Sremskoj Rači i Jameni, navodi se u izveštaju Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije.


Kroz prihvatne centre iz opštine Obrenovac prošlo je preko 10.000 ljudi, od čega se jedan broj evakuisanih posle evidencije smestio kod rodbine, a evakuacija i dostava hrane i vode i dalje je u toku.

Helikopterska jedinica Ministarstva unutrašnjih poslova, koja je imala preko pet sati naleta, prevezla je više od tonu i po hrane za bebe i odrasle, dostavila je potrebne lekove i evakuisala stanovništvo iz Zabrežja.

Pripadnici Vojske Srbije, prema saopštenju, evakuisali su 1.251 osobu sa teritorije Obrenovca, od toga 71 vazdušnim putem.

Kada je reč o Kostolcu nijedan objekat kopova i elektrana u termoelektrani Kostolac i Teko „B“ Drmno nije poplavljen, a vodostaj Mlave je u blagom opadanju.

Obrenovac-poplava-poplave-evakuacija-obilazak-ministri-ambasadori-6-670x446.jpg

Foto: Tanjug/Rade Prelić

Trenutno se obavlja prepumpavanje vode sa tri velike pumpe iz elektraninog postrojenja. Pored tih pumpi, razlivenu vodu u glavno utvrđeno korito reke, takođe u okolini elektrane TEKO B Drmno prepumpavaju pumpe koje su dobijene kao pomoć iz Francuske i Češke. Takođe, ojačavaju se postojeći i izgrađuju novi zaštitni nasipi koji imaju svrhu da vode preusmere dalje od Kopova i Elektrana Drmno.

Na predlog komandanta Republičkog štaba za vanredne situacije, na području Sremske Mitrovice preventivno su evakusani meštani iz Višnjićeva i Morovića u prihvatni centar u Rumi.

Odbrambeni nasipi u reonu Čevrntija, Drenovac, Silos za sada je stabilno, navodi se u saopštenju i dodaje da je u toku preventivna, delimična evakuacija iz delova naselja Drenovac, Banovići, Ševarice, Pričinović, Majur, Mišar, Orašac, Mrđenovac i Miokus.

U Kolubarskom okrugu ugroženo je 1.250 domaćinstava sa preko 3.500 građana i do danas je evakuisano 6.500 osoba.

Na teritoriji Srbije, prema Ministarstvu, ugrožena su 1.763 objekta, a poplavljeno je 2.260.



Izvor: Telegraf
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.860
Važna uputstva za zdravlje
Izvor: B92
Beograd -- Ministarstvo zdravlja otvorilo je posebnu telefonsku liniju 0800 222 333 za instrukcije o postupanju tokov vanredne situacije, tokom i nakon poplava.

846719061537af1693f1e7991860644_640x359.jpg

Pored ovih saveta, besplatnim pozivom na broj 0800-222-333 korisnici će dobiti i informacije u vezi sa čišćenjem, uputstva kako postupati sa hranom, pripremom hrane i ličnom higijenom, kao i instrukcije u vezi sa profesionalnom i medicinskom pomoći.

Ministarstvo zdravlja u saopštenju za medije dostavilo je i detaljne instrukcije, koje prenosimo u potpunosti:

Instrukcije u toku poplave:

• Izbegavajte hodanje kroz poplavnu vodu ili ulaženje u nesigurne zgrade ili objekte.
• Zbog mogućih skrivenih opasnosti, kao što su rupe ili nadolazeća voda.
• Slušajte uputstva nadležnih organa vezanih za evakuaciju. Ako Vam je savetovano da napustite svoju kuću, ponesite neophodne, ručno prenosive, lične stvari sa sobom, u jakoj, vodootpornoj torbi.
• Ako Vam nije naređena evakuacija, idite na sigurnu lokaciju sa neophodnim stvarima, i ako je moguće sa sredstvima za prijem vesti, kao što su radio ili televizor.
• Ako ste nasukani na nešto iznad poplave, kao što je drvo ili zgrada, sačekajte tamo spasioce, i ne ulazite u vodu.
• Ne pokušavajte da spasite kućne ljubimce ili druge životinje, ukoliko to nije sigurno.
• Nemojte ostajati u poplavljenim kolima, i izbegavajte da vozite kroz poplavu. Automobil pluta na dubini vode od 30 cm, i više ga ne možete kontrolisati.

Instrukcije posle poplava:

• Ne vraćajte se u svoje kuće dok Vam ne bude rečeno da je povratak siguran.
• Držite decu dalje od travnatih površina koje su bile poplavljene još nedelju dana od dana povlačenja vode.
• Nikada ne koristite električnu mašinu ili alat dok stojite u vodi.
• Pre nego što ponovo počnete da koristite kućne aparate na gas ili struju, neka ih pogleda kvalifikovana osoba.
• Zagrevanje i dobra ventilacija pomoći će u sušenju; ostavite vrata i prozore otvorenim kad god je to moguće i sigurno.

Instrukcije čišćenja:

• Ako je Vaša kuća bila poplavljena ili zatvorena nekoliko dana, verovatno je zagađena plesnima. Nove plesni u zgradama mogu biti otklonjene toplom vodom, dok uporne plesni zahtevaju stučno osoblje.
• Prilikom čišćenja, nosite nepromočive rukavice i gumene čizme i, ukoliko u toku čišćenja dolazi do prskanja vodom, nosite i kecelju i zaštitne naočare i masku za lice, ako je to moguće.
• U toku čišćenja, ne mešajte izbeljivače i deterdžente, zbog rizika za nastanak opasnih isparenja.
• Ne dajte deci da se igraju sa zagađenim igračkama. Igračke bi trebalao oprati u toploj vodi (60 °C) sa deterdžentom.
• Očistite sve kuhinjske aparate i stvari iz kuhinjskih elemenata koje su došle u kontakt sa vodom poplava.
• Operite svu odeću kontaminiranu kanalizacionom (otpadnom) vodom, pojedinačno u toploj vodi (60 °C) sa deterdžentom.

Instrukcije u vezi s hranom, pripremom hrane i ličnom higijenom

• Obavezno temeljno operite ruke posle svakog čišćenja, i uvek pre jela ili pre pripreme hrane.
• Ako ste bili u kontaktu sa zagađenom vodom ili zemljištem, okupajte se ili istuširajte i očistite ranu (ukoliko je imate) odeću i lične stvari.
• Ne polazite od pretpostavke da zalihe pijaće vode nisu zagađene; dok ne dobijete drugačije obaveštenje od nadležnih organa, prokuvajte ili hlorišite pijaću vodu.
• Preuzmite dodatne mere predostrožnosti u priprremi hrane lokalnog izvora koja je možda bila izložena zagađenju tokom poplava. To uključuje meso, voće i povrće.

Instrukcije u vezi sa profesionalnom i medicinskom pomoći

Potražite pomoć ako ste:
• Povređeni ili se ne osećate dobro ili Vam je potrebno snabdevanje Vašim rutinski propisivanim lekovima;
• Imate simptome slične gripu;
• Ugriženi od strane životinja kao što su pacovi ili zmije ili insekti ili ne možete da kontrolišete zarazne štetočine;
• Potražite praktičnu podršku ako osećate stres, uznemirenost, letargiju, anksioznost i/ili depresiju, što je normalno u datim okolnostima. Ako ova osećanja potraju ili dođe do njihovog pogoršanja, potražite medicinsku pomoć.
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.860
MO zove vojne obveznike
Izvor: Tanjug
Beograd -- Ministarstvo odbrane pozvalo je vojne obveznike koji ćele da pomognu da se jave centrima Ministarstva odbrane po mestu prebivališta.

994703912537afa4d9601b292951391_640x427.jpg

Dobrovoljci kod Šapca (Tanjug)
"Ministarstvo odbrane poziva vojne obveznike koji žele da uzmu učešće u asanaciji terena u poplavljenim područjima u Republici Srbiji, na dobrovoljnom principu, da se jave centrima Ministarstva odbrane po mestu prebivališta", navodi se u saopštenju.

To ministarstvo je navelo i da će se angažovanje na asanaciji terena u poplavljenim područjima će se odvijati u skladu sa planovima štabova za vanredne situacije.
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.860
Dunav počinje da raste od danas
Izvor: Beta, Tanjug
Beograd -- Na Dunavu kod Bezdana, Novog Sada i Slankamena vodostaji će dostić‡i granicu redovne odbrane od poplava od danas do srede, 21. maja.

1912793834537aed6194c00890529924_640x452.jpg

Tanjug
Vodostaj Dunava će nizvodno kod Zemuna, Pančeva i Smedereva biti u porastu i kretać‡e se iznad granice vanredne odbrane od 22. maja, upozorio je Republički hidrometeorološki zavod u izveštaju od ponedeljka.

Zbog očekivanog porasta nivoa Dunava smederevski Štab za vanredne situacije pozvao je stanovnike ribarskih naselja Orešac i Metalor da prate vodostaj te reke i da na vreme evakuišu i obezbede imovinu.

Na Mlavi i Peku vodostaji su u opadanju i nalaze se iznad granice vanredne odbrane od poplava sa tendencijom opadanja, naveo je RHMZ dodavši da će i na nizvodnom delu Mlave kod Bratinca vodostaji biti u opadanju.

Na Tisi kod Titela vodostaj ć‡e se od danas kretati iznad granice redovne odbrane od poplave, dodao je RHMZ u upozorenju objavljenoim na svom sajtu.

Na Savi kod Jamene, Sremske Mitrovice i Šapca vodostaji se nalaze iznad granica vanredne odbrane od poplava sa tendencijom opadanja.

Kod Beograda vodostaj ć‡e biti u porastu i kretać‡e se iznad granice vanredne odbrane od poplava od 21. maja a na donjem toku Kolubare kod Obrenovca vodostaji će imati tendenciju sporijeg opadanja.

Na Velikoj Moravi kod Ćuprije i Bagrdana vodostaj se nalazi iznad granice vanredne odbrane od poplava a na Jasenici vodostaj je iznad granice redovne odbrane od poplava sa tendencijom opadanja.
 
Natrag
Top