Poplave u regionu

MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.922
Ješić: Najbitnije odbraniti Kuzmin-Bosut, inače će se srušiti odbrana Mitrovice
Tanjug | 19. 05. 2014. - 00:04h | Foto: N. Božić | Komentara: 0
Potpredsednik pokrajinske vlade i komandant pokrajinskog Štaba za vanredne situacije Goran Ješić izjavio je večeras da je osnovni cilj da se obezbedi odbrana od poplave na potezu Kuzmin-Bosut, u suprotnom će biti srušeno sve što je urađeno na odbrani Sremske Mitrovice.

471598_sremska-mitrovica03-dobrovoljci-napustaju-nasip-foto-narcisa-bozic_f.jpg
Ješić je na konferenciji za novinare kazao da je neophodno da se taj potez odbrani na sve načine i da je sva mehanizacija usmerena na taj potez. On je istakao da se nastavlja i sa odbranom drugih naseljenih mesta u Sremu.


"U Mitrovici smo se odbranili sa čeonog dela uz pomoć 760.000 džakova sa peskom, ali sada preti opasnost dolaska vode sa druge strane jer se probijanjem brane na dva mesta u Hrvatskoj voda izlila u šume i dolazi sa zadnje strane, što je najteže odbraniti i zbog toga je neophodno postaviti nasip na delu Bosut-Kuzmin kako bi se ta voda iz šume zaustavila", rekao je Ješić.





On je napomenuo da je Sremska Mitrovica odbranjena od najvećeg izmerenog vodostaja u istoriji, ali je je rekao da je apsurd da Mitrovica padne od vode koja dolazi sa zadnje strane.


Ješić je rekao da je u šumama površine 12.000 hektara trenutno stampedo divljači koja beži u krdima od vode koja nadilazi.


On je posebno naglasio da je Pokrajinski štab danas tokom dana naložio evakuaciju četiri naseljenja mesta u opštini Šid i dva u opštini Sremska Mitrovica.


Istakavši da je Sremska Mitrovica ispoštovala taj nalog i preventivno evakuisala Sremsku Raču, dok lokalna samouprava Šida osim Jamene nije sprovela evakuaciju nijednog drugog mesta.


"Apelujem da se tokom noći iz Adaševca, Morovića, Vašice i Višnjićeva evakuišu žene deca stari i nemoćni jer je preko noći teško graditi nasipe i to nije moja politička odluka, već odluka stručnih ljudi", rekao je Ješić dodajući da će o toj odluci obavestiti načelnika sektora za vanredne situacije Predraga Marića.


On je kazao da su se, na žalost, obistinile jutrošnje prognoze štaba da će to što je u Hrvatskoj brana pukla na dva mesta doneti veliku količinu vode na podrujčje sremskih naselja u opštini Šid i značajno otežati odbranu za ljude koje se brane od poplava jer najteži scenario je kad voda dolazi kroz polje i šume.


"Jedna od dve strane koje su pukle u Hrvatskoj na svega je tri kilometara udaljena od mesta Jamena i ugrozava i to mesto, kao i Morović, Adavševce, Višnjićevo i Vašicu pa smo naložili da se pokrene evakuacija u tim mestima", rekao je Ješić.
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.922
Ђоковић: Србија заслужује помоћ


Најбољи српски тенисер Новак Ђоковић рекао је после освајања мастерса у Риму да трофеј посвећује народу у Србији и да угроженима од катастрофалних поплава покушава да допринесе на свој начин.

Ђоковић је након победе у финалу над Рафаелом Надалом нацртао велико срце на терену, а потом на камери написао поруку "Ово је за Србију и Босну!"


"Ово срце на терену је за навијаче, а посебно је посвећено мојој земљи која сада доста трпи. Моје срце је са мојим народом", изјавио је Ђоковић, а преноси АП и навео да је десетине хиљада домова у Србији остало без струје и воде за пиће.

"Ја покушавам да допринесем на свој начин. Ово су врло критична времена за моју земљу и мој народ. Ову победу и овај трофеј посвећујем њима", поручио је Ђоковић.

Он је истакао да је покушао да укаже међународним медијима колике су размере трагедије која је задесила Србију.

Nole-10.jpg

"Колико сам видео, у последња 24 сата има више тога - да ли је то због мене или не, не знам, али најбитније је да се прича о томе јер заслужујемо да добијемо ту помоћ. Нација смо која је доста пропатила у последњих 20 година. Хвала свим људима који су волонтирали да помогну другима, који су били сложни и показали добро срце", рекао је Ђоковић за Б92.

Најбољи српски тенисер захвалио се и свим колегама спортистима који су до сада помогли или су најавили да ће то урадити у наредним данима.

Nole-3.jpg

"Хвала и свим спортистима - видео сам акције Јанка и Виктора, Ракочевица, Дејана Станковића, фудбалера Звезде, Партизана, Војводине... Немојте да замерите ако сам некога заборавио, али пратио сам све вести и видео сам да има много добрих људи који желе да помогну и да своју професију ставе у други план. С те стране је и мени мало неугодно што сам играо овај турнир и што нисам могао физички да помогнем", закључио је Ђоковић.

Izvor: RTS
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.922
Humanost uprkos opasnosti


Vodena stihija koja je veoma brzo prodirala u centar Obrenovca primorala je stanare zgrada da spas pronađu na višim spratovima. Snimatelj lokalne televizije zabeležio je dramu koju su preživljavali njegovi susedi. Za nekoliko sekundi, kopno se kaže više nije videlo.

Snimatelj Televizije MAG Obrenovac Mihailo Janošević kaže da je bilo je dosta dramatičnih situacija i da je njegova drugarica sa bebom od svega par meseci među prvima evakuisana ruskim čamcima.

Pripremila Svetlana Vukmirović
"Na žalost naleteli su na nekakvu prepreku jer u toku noći se ništa nije videlo, njoj je beba iz naručja upala u vodu spasioci su odmah skočili u vodu i spasili bebu. Jedna starija gospođa iz moje zgrade dok je čekala evakuaciju otišla je da prilegne, na žalost preminula je, bilo je jako teško ostaviti mrtvu ženu u zgradi", kaže Janošević.

Obrenovčani pamte poplave iz 1981. godine, kada su podignuti nasipi ali, kažu, ovakvu katastrofu niko nije mogao da predvidi i nijedan bedem spreči.

A u borbi s vodenom stihijom u Lazarevcu, probijajući se kroz nabujalu i hladnu vodu više od 20 sati da bi stigli do majki s decom i starih, pojedini pripadnici Policijske brigade Grada Beograda zadobili su promrzline i povrede.

"Imali smo par opasnih situacija, voda nas je povukla, srećom smo se izvukli uz kuću. Izvukli smo 12 ljudi", kaže vozač čamca Policijske brigade PU Beograd Boban Pjevčević.

Zamenik komadanta Drugog bataljona Policijske brigade Radoslav Repac kaže da su morali da se vezuju kanapima i tako su prilazili kućama.

"Moramo da radimo 24 sata, ako treba nećemo spavati, radićemo do kraja bolovanje je nebitna stvar, idemo do kraja", kaže komadant Drugog bataljona Policijske brigade PU Beograd Miloš Simović.

Humanost i veliki profesionalizam pokazali su još jednom, jer su posle ukazane pomoći iako nedovoljno oporavljeni odlučili da pomognu evakuaciju preostalih građana u Obrenovcu.



Izvor: RTS

Video:



Kod:
http://www.rts.rs/page/stories/sr/story/125/Dru%C5%A1tvo/1600953/Humanost+uprkos+opasnosti.html
 
Poslednja izmena:
MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.922
Hitna evakuacija sela uz Savu


Srbija se i dalje bori sa poplavnim talasima. Puna pripravnost u svim mestima uz Savu. Evakuacija kod Šapca zbog opasnosti od probijanja bedema. U Obrenovcu voda opala dva metra za 24 sata. Beograd spremno dočekuje mogući poplavni talas na Savi, kaže gradonačelnik.

10.40 - Naložena hitna evakuacija meštana sela u slivu Save pored Šapca zbog opasnosti od probijanja bedema koji su natopljeni vodom.

10.20 - U Malom Zvorniku klizište je prekinulo saobraćaj na magistralnom putu ka Ljuboviji i grad podelilo na dva dela.

09.50 - Najkritičnije je u Obrenovcu i na potezu Sremska Rača - Mitrovica - Šabac, kaže ministar policije Nebojša Stefanović za RTS.

07.55 - Vodostaj na Savi u Beogradu je 543 centimetra, kažu u RHMZ-u. U Zemunu nivo Dunava je 586 centimetara, ali bedem nije ugrožen.

Na teritoriji Republike Srbije sa ugroženih područja do sada je evakuisano 25.070 osoba, od toga sa područja Obrenovca 7.800, gde je situacija najteža, saopštio je MUP.

Obrenovac.jpg

Obrenovac


Osim velike borbe koja se vodila kod Kostolca, u mestima kroz koja protiče Sava i dalje su organizovana neprekidna dežurstva i radi se na ojačavanju brana.

Prethodne noći Sava je u Šapcu opadala u proseku jedan centimetar na sat. Sada je na koti od 640 centimetara. Pored nadležnih, uz reku su dežurali i brojni dobrovoljci a vojnici su bili prvi na nasipima. Nasip izdržava na celom toku.

U Selu Drenovac kod Šapca nasip u dužini od sedam kilometara je dodatno ojačan. Postavljena je i folija kako raskvašeni nasip ne bi popustio. Punili su se i rezervni džakovi.

Kako su javili reporteri RTS-a, voda je opala i u Obrenovcu i to dva metra za 24 časa. Dosta stvari je isplivalo na površinu. U centar grada stiže i pomoć u namirnicama.

Počelo je i prikupljanje uginulih životinja kako ne bi došlo do širenja zaraze kao i deratizacija terena, saopštava MUP.

Evakuacija stanovništva se nastavlja, rekao je za RTS načelnik operativnog gradskog centra za vanredne situacije Aleksandar Marsenić.

"U centar Obrenovca svakodnevno stiže pomoć u namirnicama, kao i u zaštiti od poplava. Evakuacija traje iz minuta u minut, gledamo da tom narodu pomognemo što je više moguće", rekao je Marsenić.

Apelovao je na meštane Obrenovca koji su ostali u svojim domovima da ne izlaze iz kuća dok ne stigne pomoć da ih evakuiše.

Beograd.jpg

Bedemi uz Savu u Beogradu
Juče je bilo velikih problema u Sremu. Neka mesta kod Sremske Mitrovice i Šida su preventivno evakuisana.

Reke u Beogradu su u stagnaciji, ali se porast očekuje narednih dana, a vrh vodenog talasa 26. maja.

U Beogradu vodostaj na Savi iznosi 543 centimetra, kažu u Republičkom hidrometeorološkom zavodu. U Zemunu nivo reke je 586 centimetara.

Noćas su branjeni bedemi ispod Brankovog mosta, Gazele, kod Save na Makišu, a najkritičnija tačka su Progari kod Surčina. Iako se voda izlila na šetališta na Savi i Dunavu, u Centru za vanredne situacije kažu da je u Beogradu, što se tiče nasipa i bedema, situacija pod kontrolom.

Gradonačelnik Beograda Siniša Mali izjavio je za RTS da prestonica potpuno spremno dočekuje mogući poplavni talas na Savi.

Sve osnovne i srednje škole na teritoriji grada Beograda, izuzev škola u Obrenovcu i Lazarevcu, od danas nastavljaju sa radom.

Specijalci-Francuska.jpg

Francuski specijalci stigli u Beograd
U Malom Zvorniku klizište je prekinulo saobraćaj na magistralnom putu ka Ljuboviji, zatvorilo pešački most i grad podelilo na dva dela.

U taj grad upućen je odred od 40 francuskih specijalaca za spasavanje u slučaju poplava, među kojima su i ronioci.

Jedno od naselja koje je pretrpelo najveću štetu je Krupanj. VOda se povukla ali je šteta vidljiva na svakom koraku. Na ulicama i u kućama su krš, mulj i voda.

Ljudi se solidarišu i pomažu jedni drugima. Pored hrane i vode najviše im je potreban građevinski materijal. Prohodnost puta ka Loznici omogućila je dovoženje pomoći.

Dunav kod Smedereva u jutarnjim časovima dostigao je kotu 6,6 metara, što je samo 40 centimetara manje od vrednosti vanredne odbrane od poplava.

Na smederevskom pristaništu u toku je priprema i punjenje džakova za odbranu od naraslog Dunava u liniji od betonske obale utvrde do železničke stanice. Postavljeno je 25.000 džakova sa peskom i 100 velikih vreća, a od jutros se postavlja još dodatnih 15.000 džakova.

Sremska-Mitrovica.jpg

Nasip u Sremskoj Mitrovici
Predsednik opštine Ćuprija i načelnik Štaba za vanredne sitauacije Ninoslav Erić rekao je Tanjugu da je opasnost prošla jer je Velika Morava, koja je juče pretila ovom gradu, opala za 1,3 metra i nastavlja da opada.

Struje ima, jedan deo grada, koji se napaja sa izvorišta Strelište ima pitku vodu, a voda iz pravca Paraćina je mutna i nije u sistemu. Telefoni rade, lekova i hrane.

Predsednik opštine Svilajnac Predrag Milanović, rekao je Tanjugu da je Velika Morava presekla i obustavila saobraćaj na saobraćajnici auto-put Beograd - Niš - Markovac - Svilajnac, što je otežalo dopremanje pomoći gradu.

Svilajnac još nema pitku vodu, a ni struju u svim delovima, u mnogim domovima je voda, škole i mnoge ustanove ne rade. Puna je Resava, puna je kanalizacija, pa se ispumpana voda iz kuća vraća.


Video:


Kod:
http://www.rts.rs/page/stories/sr/story/125/Dru%C5%A1tvo/1601119/Hitna+evakuacija+sela+uz+Savu.html


Izvor: RTS
 
Poslednja izmena:
MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.922
Naređena hitna evakuacija sela uz Savu u okolini Šapca. Bedemi su natopljeni vodom i postoji realna opasnost da popuste, kaže general Ljubiša Diković za RTS. U Obrenovcu voda opala dva metra za 24 sata. Beograd spremno dočekuje mogući poplavni talas na Savi, kaže gradonačelnik.

Izvor:RTS
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.922
Gradonačelnik Beograda
Beograd spremno dočekuje poplavni talas
Tanjug | ponedeljak, 19.05.2014. | 08:09
Siniša Mali izjavio je da prestonica potpuno spremno dočekuje eventualni poplavni talas na Savi, za koji se očekuje da stigne ujutru

Svi bedemi u Beogradu su završeni, sada čekamo da li će Sava da poraste ili opadne - rekao je Mali za RTS i dodao da će se napuniti i 50.000 dodatnih džakova sa peskom, da bi se raspolagalo sigurnom rezervom.

Gradonačelnik je dodao da je snabdevanje strujom redovno, ali otežano i dodao da neće biti restrikcija.

On je naveo da je u gradu ukinuto dekorativno osvetljenje i apelovao na građane i pojedince da štede struju.

"Shodno odluci kriznog štaba, Termoelektrana Nikola Tesla se brani svim sredstvima, i grad Beograd je obezbedio 60.000 džakova koji se trenutno voze ka TENT-u" rekao je Mali.

Gradonačelnik Beograda rekao je da su evakuisanima u prihvatnim centrima obezbeđeni telefoni, a da ljudi koji čekaju na evakuaciju koriste mobilne telefone spasilaca.

On je još rekao da je u subotu u nedelju u Obrenovcu i Lazarevcu uklonjeno je 100 tona uginulih životinja, što će biti ključne aktivnosti i tokom dana.
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.922
Nikolić poslao konvoj pomoći za Krupanj
Autor: Tanjug

Predsednik Srbije Tomislav Nikolić ispratio je jutros konvoj kamiona sa humanitarnom pomoći, prikupljenoj na njegov apel, za Krupanj koji će obići tokom dana.



nikolic.jpg
Foto: Tanjug/Oksana Toskic
Nikolić je naglasio da predstoji težak posao obnove ugroženih područja i ocenio da su građani Srbije reagovali kao jedan, ujedinjeni.
Nikolić je rekao da je vlada Srbije obavila svoj posao na najbolji mogući način.

Deo pomoći ide za Krupan, a deo će preuzeti Sektor za vanredne sitaucije i distribuiraće je u skladu sa potrebama na terenu.

Prema rečima Nikolića, koji je lično donirao robe u vrednosti od 15.000 evra, biće još ovakvih humanitarnih konvoja.

Kompanije širom Srbije odazale su se apelu Nikolića, naveli su u Presedništvu.
Video:

Kod:
http://mondo.rs/a692738/Info/Srbija/Nikolic-poslao-konvoj-pomoci-za-Krupanj.html


Izvor: Mondo
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.922
Nikolić: Sledi težak period obnove
Izvor: Tanjug
Beograd -- Predsednik Srbije Tomislav Nikolić stigao je nešto pre 11 sati u Krupanj u koji je uputio konvoj humanitarne pomoći, prikupljene na njegov apel.

12205063055379cbf5e1593326443382_640x426.jpg

Tanjug,
Nikolić je rekao da je ubedđen da je vlada obavila svoj posao na najbolji mogući način i poručio da je sad došlo vreme da se svako domaćinstvo i porodica "vrate u stanje u kojem su bili pre poplave" i da "pokušamo da Srbija izgleda kao da joj se baš ništa nije desilo".

"Tu će biti potrebno mnogo truda, mnogo napora", rekao je Nikolić i dodao da je jedan deo katastrofe iza nas, ali da se boji da je još teži deo pred nama.

On je naveo da je naišao na odziv skoro svih predsednika u svetu i da veruje da će pomoć biti veoma velika i dragocena.

Nikolić je kazao da je jedan deo prikupljene pomoći danas poslat na zbirno mesto koje organizuje MUP, dok je deo upućen u Krupanj, koji će danas posetiti, i naglasio da će takvu pomoć moći da obezbedi na svakih nekoliko dana.

On je apelovao na sve ljude dobre volje da pomognu ugroženima i ocenio da su gradjani Srbije reagovali kao jedan.

"Ovo nas je ujedinilo, kao što nas nevolja uvek ujedinjuje i ovo može da bude oslonac za jednu potpuno novu, drugačiju Srbiju u kojoj će svaki komšija da pogleda kako njegov komšija živi, a da se ne zadovolji time što je sebi nešto obezbedio", rekao je Nikolić.

Predsednik je rekao da će pomoć koju prikuplja rasporedjivati u saradnji sa Štabom za vanredne situacije kako bi otišla tamo gde je najpotrebnija, i dodao da i Fondacija Dragice Nikolić ima veliki priliv sredstava i donacija.

Kompanije širom Srbije odazvale su se apelu predsednika Republike i uzele učešće u akciji prikupljanja pomoći za ugrožene od poplava.

Nikolić će u toku dana obići više lokacija na području Krupnja, i predati humanitarnu pomoć Kriznom štabu ove opštine.



Izvor: B92
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.922
Svilajnac: Uklonjeno 7 tona leševa
Izvor: Tanjug
Jagodina -- Direktor Veterinarskog specijalističkog instituta u Jagodini dr Zoran Rašić izjavio da jeu nedelju na području Svilajnca ukljonjeno sedam tona leševa.

11146617185379d08e1399d207201132_640x444.jpg

Tanjug
"Najugroženije opstine u Pomoravskom okrugu su Svilajnac i Paraćin. Juče nam je bio u prioritetu Svilajanac, jer je tamo došlo do uginuća velikog broja životinja i mi smo u toku jučerašnjeg dana evakuisali više stotina leševa malih životinja: ovaca, jagnjadi, jaradi prašdi i 700 komada razne živine kokoši, ćurke, patke. Bilo je sedam tona leševa", rekao je Rašić.

Kafilerija iz Ćuprije je preuzela leševe i oni se neškodljivo uništavaju, našto u Ćupriji, nešto u Somboru, uglavnom se postupa onako kako je predviđeno u takvim sitauacijama, dodao je Rašić.

"Danas i sutra radimo sanaciju farme u Kušiljevu kod Svilajnca gde je došlo baš do katastrofe, tu je bilo 2.700 jagnjadi spremnih za izvoz u Izrael i ljudi na farmi su uspeli 700 da spasu, ali za ostale nije bilo spasa jer je voda tako brzo nailazila da suživoti ljudi bili ugroženi", rekao je Rašić. To ćemo u toku danas i sutra da evakuišemo, obavimo dezinsfekciju i osposobimo objeka za daljnju upotrebu, dodao je on.

"Što se tiče Paraćina evakuisano je 200 leševa koka nosilja, danas se radi prikupljanju ostalih uginulih životinja, ali tamo, koliko znamo nema većeg uginuća, bar nije prijavljeno", rekao je Rašić.

"Juče smo Paraćinu dostavili sredstva za dezinsekciju jer su se pojavili neki insekti u stambenim objektima i od juče se radit tamo dezinsekcija", rekao je Rašić.

"Imamo non stop koordinaciju sa Upravom za veterinu i Sstabovima za vanredne sutuacije, gde se god ljudi jave preuzimamo aktivnosti", rekao je Rašić.
On jeistakao da je "mnogo važno da ljudi saradjuju sa veterinarskom službom, da ne rade ništa na svoju ruku, da slučajno ne zakopavaju leševe, to bi u ovom momentu bilo vrlo opasno.Treba da se jave veternarskoj sluzbi, veterinarskoj inspekciji, Stabovima za vanredne sitauacije, onada mi pravimo plan i vršimo evakuacju".
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.922
Batut:preporuke za zaštitu zdravlja
Izvor: Beta, Tanjug
Beograd -- Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" izdao je preporuke za očuvanje zdravlja građana tokom poplava, ali i nakon povlačenja vode.

9783078605379cb346a644440160784_640x426.jpg

Tanjug
Da bi sačuvali zdravlje tokom vanredne situacije u zemlji, gradjanima se preporučuje da koriste flaširanu, dezinfikovanu ili proključalu vodu za piće, pranje ruku i zuba, kao i pripremanje hrane i pranje posuđa.

Ako osetite ili imate neki od sledećih simptoma: slabost, svrab, nagon na povraćanje, crvene oči, povrede po telu, proliv, kašalj, zapušen nos, temperaturu, crvenilo po koži, ako vas boli glava i mišići, obavezno se javite najbližem doktoru, navodi se u saopštenju.

Kako se navodi na sajtu instituta, treba jesti samo konzerviranu hranu ili hranu iz tegli koje su potpuno zatvorene.

Ljudi koji se nalaze u ugroženim područjima treba da koriste kao toalet već postojeća, pokretna ili privremena za to namenjena mesta.

Ako postoje pokvarena hrana, ostaci hrane ili mrtve životinje, građani treba obavezno da pozovu veterinarsku službu ili inspekciju.

Djubre se odlaže samo u kontejnere koji su za to namenjeni, udaljeno od hrane i vode za piće.

U toku poplava, voda za piće može da postane nečista za upotrebu. Zato treba slušati isključivo obaveštenja Instituta o ispravnosti vode i uvek pokriti posudu gde se voda za piće drži.

Posle povlačenja vode, važno je znati da postoje rizici, koji mogu da budu opasni po zdravlje čitave porodice.

Ako je domaćinstvo još pod vodom, obavezno obavestiti lokalne vlasti kako bi isključili struju i gas, nikako ne voditi decu.

Struja se isključuje samo ako je mesto potpuno suvo, navode u Insitutu za javno zdravlje.

Vojska snabdeva građane pijaćom vodom
Pripadnici Vojske Srbije nastavili su i danas da pomažu građanima u poplavljenim područjima, a jedan od prioritetnih zadataka je snabdevanje pitkom vodom, što je zadatak na kome su angažovani helikopteri i auto-cisterne Vojske Srbije.

Kako se navodi u saopštenju Ministarstva odbrane, Vojska Srbije snabdeva pitkom vodom građane u Obrenovcu, Loznici, Svilajncu, Kosjeriću, Užicu, Gadžinom Hanu, Pojatama, Ražnju, Trsteniku, Doljevcu, Chupriji, Chićevcu...

Inače, Vojska Srbije angažovana je u Šapcu, Obrenovcu, Ubu, Sremskoj Mitrovici, Loznici, Jagodini, Svilajncu..., a njeni helikopteri od jutros su u vazduhu.

Uz pomoć njih transportuju se hrana, voda, medicinska pomoć, oprema za bebe i druge potrepštine.

U toku noći ojačavani su nasipi u Šapcu, punjeni džakovi i ojačavani bedemi u reonu sela Drmno kod Kostolca i evakuisani ljudi sa teritorije Obrenovca.

Kako je saopšteno, ne prekida se ni evakuacija građana čiji su životi ugroženi, a u toku jučerašnjeg dana pripadnici Vojske Srbije evakuisali su 1.649 osoba, od kojih je 290 prihvaćeno u kasarnama u Jakovu i Požarevcu.

Takođe, na kritičnoj deonici u Sremu, na liniji Kuzmin - Bosut, angažovani su pripadnici Prve grigade Kopnene vojske, koji pomažu u evakuaciji ugroženih žitelja Bosuta.

Upravo tu liniju, juče su obišli ministar odbrane Bratislav Gašić, načelnik Uprave za operativne poslove Generalštaba general-major Vojin Č. Jondić i komandant Prve brigade brigadni general Stojan Batinić.

Prva brigada obezbedila je oko 250 vreća za spavanje, 200 podmetača i 400 ćebadi za opremanje škola u Martincima i Manđelosu, u koje se smešta deo evakuisanih stanovnika Sremske Rače, Bosuta i Jamene.

Evakuisane osobe smeštaju se i u kasarnu "Boško Palkovljević Pinki".
 
Natrag
Top