Pomozite detetu da zavoli knjigu

Član
Učlanjen(a)
10.05.2010
Poruka
2.064
BLIC ZENA
Ako dete vidi da roditelji čitaju i ono će zavoleti knjige, kaže Ljiljana Marinković, direktorka „Kreativnog centra“. Dajemo vam još nekoliko saveta kako da privolite vašeg mališana na čitanje.
6636_knjiga_hf.jpg

Čitaju samo lektiru, a često ni toliko, mnogo više ih zanima šta piše u novinama nego u knjigama, a daleko više vremena provode igrajući igrice na računaru i čitajući SMS-ove nego knjige. Zato mnogo radije svraćaju u igraonicu nego u biblioteku. Rezultat toga jeste da deca imaju siromašan rečnik, zbog čega se nastavnici žale da su im sastavi uglavnom loši. Čast izuzecima, naravno.
Kako ih onda privoleti da čitaju i da zavole taj čarobni svet knjiga?
Ljiljana Marinković, direktorka Izdavačke kuće „Kreativni centar“, kaže da bi roditelji i u ovom slučaju, kao i vaspitavanju, uopšte trebalo da budu uzor deci.

NE SKLANJAJTE KNJIGE U KUTIJE
– Lični primer je najefikasnije sredstvo za postizanje bilo kog vaspitnog cilja, a to svakako važi i za razvoj čitalačkih navika kod dece. Zato je veoma važno da i roditelji čitaju knjige, jer kada deca vide da roditelji čitaju, i sama će poželeti da se late neke knjige – kaže naša sagovornica.
Nije nimalo beznačajna ni činjenica da li u kući uopšte ima knjiga i gde stoje. Jer, ukoliko dete raste okruženo knjigama, ono će knjige i čitanje shvatiti kao porodičnu vrednost, pa je veća verovatnoća da knjige zavoli i češće poseže za njima. Najbolje bi bilo da knjige stoje na nekom vidnom mestu, a ne u kutiji.

Zajedno u biblioteku
Ljiljana Marinković savetuje da treba voditi računa kakve se knjige za decu nude i preporučuju i da one treba da odgovaraju uzrastu i interesovanju deteta.
– Tekstovi koji su preteški za dete ili mu nisu zanimljivi mogu da naprave sasvim suprotan efekat od očekivanog i stvore kod njega pogrešnu sliku o knjigama i čitanju. Oni će pre da obeshrabre mališana i odbiju ga od knjiga nego što će da ga zainteresuju da nastavi sa čitanjem – kaže ona.
Naša sagovornica takođe savetuje da bi roditelji trebalo zajedno s detetom da odu do dečje biblioteke i učlane ga, tako da i ritual pozajmljivanja i vraćanja knjiga bude deo detetovog čitalačkog iskustva.
POHVALITE IH KADA ČITAJU
Prema njenim rečima, s buđenjem ljubavi prema knjizi trebalo bi početi kada su deca veoma mala.
– Knjige se isprva samo listaju, gledaju se slike, detetu recituju kraće pesmice, da bi negde na početku druge godine dete moglo i samo aktivno da učestvuje u čitanju tako što će ponavljati poslednje reči u stihovima i slično. Tek sa nekoliko godina dete će moći da sluša i prati duže tekstove – kaže ona.
Za razvoj čitalačkih navika, navodi naša sagovornica, važno je i da se u porodici razgovara o pročitanim knjigama, o tome zašto su knjige važne i koliko obogaćuju naš duhovni svet. Dobro je i da vam deca prepričaju ono što su pročitala, sadržaj knjige, kako su doživela glavne junake knjige. Tako ćete ih podstaći da razmišljaju, da obogate svoj rečnik i samim tim se bolje izražavaju. I vi, takođe, kad god imate vremena, prepričajte detetu ponešto od onoga što ste sami pročitali, kažite mu šta ste kao dete čitali.
A kada idete zajedno u grad, obavezno svratite i do knjižare, zajedno pogledajte naslove i predložite mu šta bi od toga bilo dobro da pročita.
I, naravno, pohvalite dete za svaku pročitanu knjigu, jer će mu to biti podstrek da pročita i sledeću.

UCENE NE POMAŽU
Ne znajući kako da namole dete da čita, roditelji su skloni i ucenama tipa „ako budeš čitao sat vremena, možeš da ideš na fudbal“. Međutim, ucene, smatra naša sagovornica, nisu dobar način da se detetu ugradi dobra navika.
– Bolje je da roditelj predloži sat vremena zajedničkog razgovora o knjigama koje bi dete mogle da zanimaju, a za koje roditelj smatra da je dobro da ih dete upozna. To mogu da budu, recimo, knjiga iz popularne nauke, enciklopedije, atlasi i slično. Veoma je važno da roditelj nauči dete kako da koristi određeni tip knjiga, kako da iz njih dobije određene informacije. To će da zainteresuje dete i olakša mu snalaženje u svetu knjiga.
 
Učlanjen(a)
10.07.2010
Poruka
2.773
Deca vole knjige

Predivni trenuci provedeni u majčinom naručju, uz maženje i čitanje omiljene priče, od neprocenjivog su značaja - kako za roditelja, tako i za dete!

Nikada nije previše rano da počnete da čitate svom detetu i upoznate ga sa jednim od najlepših životnih zadovoljstava. Kada napuni samo nekoliko dana, beba će da «odgovara» na vaš glas, osluškujući i posmatrajući šta se dešava oko nje. Kako biva starija, počeće da pušta određene glasove. Zato je čitanje važan podsticaj u razvoju njenog govora.

Deca_vole_knjige.jpg


Ukoliko naučite mališana da voli knjige, pružićete mu osnovu za razvoj mnogih drugih veština. Na taj način se poboljšava njegova sposobnost komunikacije i konverzacije, a u školu će krenuti sa pozitivnim stavom prema knjigama. Istraživanja su pokazala da deca koja su odgajana uz knjige, nisu pokazivala samo bolje rezultate kada su jezičke sposobnosti u pitanju, već su bolje radila i testove iz matematike!

Izaberite prave knjige

Od izbora knjige zavisi koliko će dete da uživa u njoj. Mala deca vole knjige koje im privlače pažnju i koje mogu sa lakoćom da drže u rukama. Za njih su idealne tvrde slikovnice, takozvane pop-ups knjige (čijim otvaranjem strana se formiraju trodimenzionalne slike), potom slikovnice namenjene za vodu, živih boja, sa jasnim i krupnim slikama. Slikovnice sa kratkim, rimovanim pesmicama, oduševiće vašeg mališana koji je uzrasta od dve do tri godine. Stalno će tražiti da ih iznova ponavljate. Knjige koje sadrže malo teksta, ili su bez njega, predstavljaju dobar izbor, jer podstiču dete da razvija maštu - dok samo smišlja priče.

Nije na odmet da vam damo i jedan praktičan savet. Kada birate knjige, vodite računa da se i vama dopadaju! Naime, deca vole da čuju istu priču - uvek iznova. Tako ćete, najverovatnije, da čitate istu priču po sto puta!

Čitanje kao svakodnevna rutina

Bilo bi dobro da čitanje postane obavezan, veoma važan deo svakog vašeg dana. Idealno je ukoliko detetu čitate uveče, pred spavanje. To je vreme kada se tenzije spuste na minimum, vaše dnevne obaveze su iza vas, a dete je opušteno i raspoloženo da sluša. Međutim, ukoliko je suviše pospano uveče, pokušajte da uvedete popodnevno čitanje - nakon ručka, ili pred kupanje, ili dok dete sedi na noši. Naravno, to ne znači kako treba da mu čitate samo u tačno određeno vreme. Čitanje možete da upotrebite i kao način da smirite mališana kada se previše razigra, ili kao nagradu za dobro ponašanje. Lepo je kada dete samo počne da traži da mu se čita. Na vama je da se potrudite da mu budete na raspolaganju kad god ono to zatraži!

Zajedničko uživanje

Pronađite tiho mesto u kući, zagrlite vaše dete, isključite TV ili radio i zajedno uronite u svet kniga i maštanja. Veoma je važno da se bez ustručavanja i stida uživite u priču, jer vaše dete nije kritičar i beskrajno će uživati dok ga zasmejavate «ludirajući se». Možda će vam to izgledati pomalo «blesavo», ali dok mu budete pričali smešnim glasovima i imitirali životinje - dete će vas slušati sa najvećom pažnjom! Pričajte sporim, pevajućim glasom, kako biste oživeli priču i omogućili detetu da uživa u njoj.

Dok čitate, knjigu držite tako da dete vidi slike. Pokazujte slike koje prate priču. Kada primetite da je neka privukla detetovu pažnju, zastanite i zajedno popričajte o njoj. Pokažite detetu poznate predmete u knjizi i prodiskutujte malo o njima. Time ćete mu pomoći da bolje razume smisao reči. Ukoliko se u knjizi nalazi slika zeke, proširite priču i pričajte o zeki igrački sa kojom se svakodnevno igra. Tražite od njega da vam oponaša glasove životinja i da vam pokazuje određene likove ili predmete u knjizi. Ukoliko to uradi tačno, pohvalite ga.

Neka deca su previše živahna. Njih je teško privoleti da mirno sede i slušaju. Zato je potrebno da čitanje knjiga uključuje i neku aktivnost. Izaberite knjige koje će da zadovolje detetovu nemirnu prirodu. Uostalom, postoje brojne knjige koje od deteta traže određenu aktivnost, čime se ono uključuje u priču i počinje da uživa u njoj, a da to ni ne primeti.

Posmatrajući vas kako čitate, dete će vrlo brzo naučiti kako da «barata» knjigama, kako da krene od početka i potom okreće strane, prateći razvoj priče. Ubrzo će i samo početi da učestvuje, lupkajući rukom po stranicama, ili hvatajući vas za ruku da stanete - ukoliko previše brzo čitate, ili ste neku stranu preskočili.

Bojana Jovanović

Izvor: YU MAMA
 
Natrag
Top