Pomoc oko kupovine SSD diska

Član
Učlanjen(a)
12.08.2010
Poruka
56
Imam laptop ASUS K50ID SX090 i hocu da zamenim HDD sa novim SSD diskom, ali ne znam koji SATA prikljucak imam pa ako ima neko strucan da mi kaze koji je. U njemu je trenunto Seagate 5000C5001F62193B. Koji SSD disk mi preporucujete? Dvoumim se izmedju Samsung 840 EVO 250gb i Kingston 240GB HyperX 3K il ipak neki treci?
 
Član
Učlanjen(a)
18.06.2012
Poruka
1.272
pa do sada je najvise hvaljen samsung po brzini i po tome sto se ne kvari cesto!
Tako da najbolje je uzeti vec provereno!
E sad samo zavisi da li ti kapacitet zadovoljava tvoje potrebe!
Tako da definitivno samsung je bar moj predlog!
 
Član
Učlanjen(a)
12.08.2010
Poruka
56
Proverio sam i na mom laptopu je SATA 2 3Gb/s , koliko gubim na brzini SSD diska ako SATA 3 spojim na SATA 2? Da li se onda isplati uzimati SSD?
 
Član
Učlanjen(a)
18.06.2012
Poruka
1.272
Proverio sam i na mom laptopu je SATA 2 3Gb/s , koliko gubim na brzini SSD diska ako SATA 3 spojim na SATA 2? Da li se onda isplati uzimati SSD?

Ali ovako na sata 2 tesko radice on ali neces moci da iskoristis pun kapacitet!
Znaci brzina read(sto je i najbitnije brzina pristupa nekom programu i njegovo pokretanje) bi ti bila prepolovljena na sata 2 portu!
Ali opet brze nego obicnom hardu!
 
Član
Učlanjen(a)
01.12.2012
Poruka
236
Ajde malo sa vedrije strane. Ako ne staviš SSD disk sigurno ne dobijaš ništa. A kad ga staviš u Lap Top nije pitanje koliko njegovih mogućnosti nećeš iskoristiti. Pitanje je šta dobijaš u odnosu na običan disk. Moje lično iskustvo - HP Pavilion G6 diže OS , Win 8.1 , za samo 16 sekundi. OS je samo prenesen, kloniran sa običnog diska sa koga se dizao više od jednog minuta. Slično je i sa bilo kojim programom. Moj LAP top definitivno nema SATA 3. Kapacitet sam "rešio" kupovinom Carry fioke koja je na mestu DVD optike i umesto DVD sada je tamo stari običan disk kao storage. SSD je na mestu na kome je bio osnovni prvi disk na početku.
Zaključak je jasan - benefit je ogroman. Imaš li potrebe za tim i koliko para želiš da potrošiš, i kakva je isplativost samo je tvoja odluka.
 
Učlanjen(a)
28.02.2012
Poruka
5.118
Ajde malo sa vedrije strane. Ako ne staviš SSD disk sigurno ne dobijaš ništa. A kad ga staviš u Lap Top nije pitanje koliko njegovih mogućnosti nećeš iskoristiti. Pitanje je šta dobijaš u odnosu na običan disk. Moje lično iskustvo - HP Pavilion G6 diže OS , Win 8.1 , za samo 16 sekundi. OS je samo prenesen, kloniran sa običnog diska sa koga se dizao više od jednog minuta. Slično je i sa bilo kojim programom. Moj LAP top definitivno nema SATA 3. Kapacitet sam "rešio" kupovinom Carry fioke koja je na mestu DVD optike i umesto DVD sada je tamo stari običan disk kao storage. SSD je na mestu na kome je bio osnovni prvi disk na početku.
Zaključak je jasan - benefit je ogroman. Imaš li potrebe za tim i koliko para želiš da potrošiš, i kakva je isplativost samo je tvoja odluka.

Upravo tako.
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
17.11.2012
Poruka
3.066
U principu najbitnije je za sta se koristi racunar, ako se koristi za gledanje youtube-a i surfovanje netom, on nece nesto mnogo pomoci jer, se to gotovo instantno ucitava i na obicnom hardu. Ustedelo bi se 20 sekundi do minut za podizanje sistema(sto se moze psotici i negasenjem racunara i ukljucivanjem hibernacije) i 2-3 sekunde kod prvog ukljucivanaj browser-a. Za tako nesto ne vredi dati pare... Ako se racunar koristi za druge stvari, gejming ili rad u nekim zahtevnijim porgramima, onda bi brzina dosla do izrazaja...
Skoro pricao sa drugarom nesto u vezi crossfire grafickih kartica, pa gledali i neke budzene procesore....
22282d1230267597-latest-msi-built-1gb-ddr5-vga-graphics-cards-he-latest-msi-built-1gb-ddr5-vga-graphics-cards.jpg


Kao sto on rece:"Sta moze da radi on sa takvom masinom?" Ja:"Sta god hoce." On: "Kome to treba, ja sa ovom mojom 10 godina starom zavrsavam sve sto mi treba?". Niko ne moze da ospori korisnost ssd-a, pitanje je samo da li je i kome potreban...
Ako je prvi slucaj u pitanju, nema potrebe za SSD (po sadasnjim cenama), kada cena postaje pristupacnija, onda naravno ne treba kontrirati :) Mislim da bi za cenu planiranog investiranja u ssd se vise isplatilo uzeti neki noviji laptop, mislim da bi se vise dobilo sa boljim procesorom i vise memorije, mozda nadoknaditi deo cene prodajom starog laptop-a...
 
Natrag
Top