Pomoc: Kako napuniti baterije

Učlanjen(a)
13.01.2016
Poruka
275
@zmay123
Ne postoji granica struje ispod koje punjac prazni bateriju a iznad koje je puni. Punjaci na izlazu ne primaju energiju u sebe vec je samo dalu potrosacu, tako da punjac ne moze da prazni bateriju. Bateriju mozes puniti i veoma malom strujom samo ce punjenje trajati mnogo duze. Slicno kao kada kofu punis vodom iz cesme pa cesma moze da kaplje i trebace ti tri dana da napunis kofu ili ako je cesma odvrnuta kofa ce se napuniti mnogo brze. Naravno, kofa moze da bude busna kao sto baterija moze da bude losa pa je pitanje sta je vece, punjenje ili praznjenje.
Napominjem jos jednom da to praznjenje baterije nije kroz punjac nego unutar same baterije zbog njenog ostecenja.
Bateriju samo ne smes puniti prevelikom strujom koja ce pokrenuti termicki process, pregrejati i unistiti bateriju. Takodje, bateriju ne smes prepuniti jer ce opet doci do slicne price.
 
Član
Učlanjen(a)
09.04.2012
Poruka
185
Hm vidi se kod mene sema okej.
Slika: http://www.eleccircuit.com/wp-content/uploads/2008/07/power-supply-5v-2a-by-ic-78s05.gif

Na semu pise da ce taj sklop komponenti dati na izlazu napon 5V i struju 2A.

Meni za punjenje mog telefona pomaze samo struja iznad 1.5, inace ce punjac prazniti baterije, vjerovatno telefon brze prazni bateriju nego sto je punjac puni, ista stvar bio to powerbank ili standardni punjac ispod 1.5A .

Tako da mi treba nesto sto ce davati minimalnu struju 1.5A.

Ma da najbolje mi je pronaci autopunjac koji daje na izlazu minimalno 1.5A i stvar rijesena a takav punjac se kupi za 5 do 10 evra.
 
Učlanjen(a)
13.01.2016
Poruka
275
Ok, sad vidim semu. Nesto sam pogresno zapamtio da S oznacava small tj. malu struju, a M middle tj. srednju. Sad sam proverio specifikacije i zaista je 78S05 za struje do 2A. Onaj do 100mA ima slovo L od low a ovo S je od strong.
Na zalost, ovo je samo deo seme onoga sto ti je kod kuce potrebno. Prvo ti treba mrezni transformator sa 220V na npr. 9V struje 2A pa onda Grec i veci elektrolit da dobijes potrebni ulazni napon. Od 9V sa trafoa dobio bi teoretski oko 12,5V jednosmernih.
Samu ovu semu mogao bi da koristis u automobilu, gde vec imas potreban ulazni napon, nominalno 12V a ustvari 13.8V dok alternator puni akululator. Iz licnog iskustva znam da dok motor radi i alternator puni, taj napon ima toliko visokonaponskih sumova koji ubiju 78S05 ili koji god 78 serije regulator. Resenje su jos dva mala kondenzatora od 100nF, jedan od IN do GND a drugi od OUT do GND.
Ako ti je na ulazu npr. 10V a na izlazu je 5V to znaci da se na samom regulatoru izmedju IN i OUT
napon spusti 5V pa puta struja od npr. 1,5A dobija se disipacija od 7,5W sto zahteva adekvatno hladjenje na aluminijumskom hladnjaku odgovarajuce dimenzije. Ako je ulaz 30V a izlaz 5 onda je pri 1,5A disipacija 37,5W ! Verovatno bi bio potreban ventilator za hladjenje.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
09.04.2012
Poruka
185
Na netu sam vidio da punjac navnodno napravljen po toj semi koriste tako sto za ulaz napona koriste bateriju od 9V, a na izlazu pune telefon. Cak ima kupiti i gotove naponski regulator koji su navnodno napravljeni po toj semi.
Link: https://goo.gl/0CpKnp

Ali ipak cu biti primoran kupiti gotov power bank.
Koristenje danasnjih telefona i 4g interneta doslovno pojede bateriju.

Kad smo vec tu kod 4G evo jedan koristan program za telefon:

Inace imate aplikaciju Psiphon Pro za andorid sa kojom imate full besplatan internet na telefonu , bez wi-fi mreze, bez kredita na kartici , bez kupljeni megabajta i raznih tarifa, ali radi samo na 4G mrezi barem za MTEL mrezu u BIH, u Srbiji najbolje radi sa Telenor mrezom, sad da li je za telenor potreban 4G to ne bih znao rec.
 
Natrag
Top