Pokrali šahtove za pet miliona!

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
24. 09. 2010
PRESS


Pokrali šahtove za pet miliona!


Lopovi su samo u ovoj godini, ukrali čak 250 rešetaka i 30 poklopaca šahtova i tako oštetili JKP „Beogradski vodovod i kanalizacija" za pet miliona dinara

1506.jpg


Opasne zamke...
Zbog plena od svega nekoliko hiljada dinara lopovi ugrožavaju ljudske živote


Sa beogradskih ulica lopovi su od početka godine odneli čak 250 slivničkih rešetaka i 30 poklopaca šahtova Javnog komunalnog preduzeća „Beogradski vodovod i kanalizacija". Na meti pljačkaša našlo se i 13 parkovskih česmi, koje su tokom krađe izvaljene i polomljene. Za jedan poklopac lopovi dobiju oko tri hiljade dinara, a javnom preduzeću su, tokom ove godine, napravili ukupnu štetu od čak pet miliona dinara.

JKP BVK: ODMAH PRIJAVITE KRAĐE!
U JKP „Beogradski vodovod i kanalizacija" apeluju na građane da informacije u vezi s krađama poklopaca, rešetaka i česama što pre dostave kontakt centru tog preduzeća ili nadležnim organima grada. Vlasnike otpada i stovarišta podsećaju da ne otkupljuju predmete na kojima je označeno da pripadaju objektima javnih komunalnih preduzeća i da obaveste policiju u slučaju da im se obrate lica koja prodaju ukradene predmete. Nedostajući poklopci na šahtovima mogu da se prijave na broj telefona kontakt centra 3-606-606.

Stanari ulice Karla Lukača na Zvezdari su pre dva dana primetili da su u roku od desetak minuta čak četiri slivnika ostala bez rešetke. U isto vreme, u drugom delu grada, u novobeogradskim ulicama Dr Ivana Ribara i Milutina Milankovića lopovi su istom brzinom odneli čak 10 poklopaca vodovodnih i kanalizacionih šahtova!
- Krenuo sam do obližnje prodavnice i prešao preko rešetaka koje su bile na svom mestu. Zadržao sam se svega nekoliko minuta u radnji. Vraćao sam se kući istim putem i usput čitao novine. U poslednjem trenutku sam video rupu ispred sebe! Ne mogu da verujem da su tako brzo izvalili poklopac šahta i odneli ga. Da sam upao u rupu, mogao sam da završim u bolnici! - opisuje stanar pomenute ulice i dodaje da je odmah obavestio JKP „Beogradski vodovod i kanalizacija".
Kada im građani prijave krađu, objašnjavaju u JKP BVK, njihove ekipe odmah izlaze na teren, ne čekajući da ih o nestanku poklopca šahta obaveste inspektori gradske ili opštinske komunalne inspekcije.
Podaci pokazuju da prosečno dnevno nestanu tri slivničke rešetke i jedan kanalizacioni poklopac. U tom preduzeću kažu da se podaci o krađama svakodnevno ažuriraju. Zbog neobezbeđenih šahtova nakon krađa, teže ili lakše je povređeno nekoliko sugrađana.

fakti
n U toku prošle godine, zbog krađe šahtova vodovodu naneta je šteta od 12 miliona dinara
n U tom periodu nestalo je 429 slivničkih rešetaka i 154 kanalizaciona poklopca
n Ukradeno je 250 poklopaca sa vodovodnih šahtova
n Prošle godine ukraden je i jedan od tri bronzana elementa sa Skadarlijske česme, koja predstavlja jedinstven kulturno-istorijski spomenik

Lopovi najčešće ukradene šahtove i slivnike prodaju na otpadu.
- Za njih ne dobiju više od 2.000 dinara - ispričao nam je radnik na jednom otpadu na Krnjači, ali i istakao da „oni, ipak, to ne kupuju".
Uprkos niskoj ceni na crnom tržištu, krađe su uzrok milionskim štetama u javnim preduzećima i na vozilima, ali i velike opasnosti za građane od povreda. Problem je što se, nakon hapšenja, lopovi brzo nađu na slobodi, jer vrednost ukradenog nije veća od 2.000 dinara, pa ih sudovi često ne gone po krivičnoj odgovornosti za krađu.
JKP „Beogradski vodovod i kanalizacija" ranije je najavio da će uskoro nabaviti slivnike i poklopce koji će biti zaključani. Na taj način će, računaju u tom preduzeću, sprečiti lopove amatere, kojih je i najviše, da tako lako odnose plen.

I. BOGOJEV



 
Natrag
Top