Podizanje Windowsa?

MODERATOR
Učlanjen(a)
17.11.2012
Poruka
3.072
Sada je kao krenula instalacija ali je posle reseta kompa(njegov reset u toku instalacije)ponovo krenuo sa instalacijom ispocetka.
:(

Kada se racunar restartuje, verovatno pritisnete dugme kada pise "press any key to boot from cd", i zato krene instalacija iz pocetka.
Dakle pokrenite instalaciju, i posle restarta sacekajte da nastavi instalaciju.

Sto se tice master/slave, ukoliko su i cd/dvd rom i hard disk na istom kablu, moguce da je CS(cable select kabl u pitanju) ili da je cd rom postavljen kao master. Dakle ako je to vec radilo ranije, vratite pinove na prvobitno stanje(verovatno to nije problem).
Mozete pokusati da instalirate OS sa usb(ukoliko maticna ploca podrzava), pokusajte kada bootujete F6 dugme(mislim da je tu quickboot na starijim asus plocama) i izaberite usb hdd ili usb fdd. Instalaciju windows xp, stavite na usb flash sa Yumi Multiboot:
Kod:
https://www.pendrivelinux.com/yumi-multiboot-usb-creator/

Izaberite u listi windows xp, jer instalacija sa usb je malo drugacija nego sa diska i ima dva koraka, prvi koji je isti kao i sa diska, i drugi za nastavak instalacije. Tako da cete posle restarta, izabrati drugu opciju(dakle ponovo cete bootovati sa usb).

Sto se tice instalacije na drugom kompjuteru, to ne pije vodu ako nije isti ili slican chipset na oba racunara. I necete uspeti to da uradite.

Znam ono sam se nasalio,

Vazno smo ispustili, kad se restartuje racunar, obavezno se vadi CD iz CD roma..

..inace ide sve iz pocetka, auuu ja se salim ali...mora malo da obnovis znanje.

..

Ide iz pocetka, ali samo ako se pritisne dugme kada pise "press any key to boot from cd", u suprotnom nastavi instalaciju.
 
Učlanjen(a)
20.09.2014
Poruka
1.861
Sve je to u redu, on startuje uredno setup od windowsa i kopira, medjutim kad treba da krene instalacija ispada da ga nema hard.
Ja bih napravio dve particije, pa na drugoj bih instalirao ili druga verzija XP-a. Ali izgleda da se ja tu nista ne pitam.
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
17.11.2012
Poruka
3.072
Sve je to u redu, on startuje uredno setup od windowsa i kopira, medjutim kad treba da krene instalacija ispada da ga nema hard.

Tu moze biti problem do kabla, ili ako hdd ne prolazi self test ili eventualno da je hard disk formatiran u modernijem os. Tako da je potrebno bootovati taj mdoerniji os i obrisati particije, zatim pokusati instalaciju sa neformatiranim hdd-om.
 
Član
Učlanjen(a)
29.10.2011
Poruka
346
Evo da vam se svima zahvalim na pomoci i da vam svima odgovorim.
@HyperSnap - Stvarno ne znam cime sam te mozda uvredio i zasto imas takav stav prema meni?Mada nije ni vazno nisam ovde da bih se svadjao ili vredjao ako sam te necime uvredio onda izvini stvarno nisam imao nameru.
@Bazilik - Kondenzatore nisam gledao,format za particiju je NTSF,instaliram win xp sp3(koji u mom kucistu i na njegovom hdd-u normalno prolazi instalaciju znaci da je problem negde u njegovom kucistu?).Sto se daljeg rada tice definitivno sam odustao.Puno ti hvala na savetima.
@jolemisa - hvala i tebi.
@Torgandwarf - "Kada se racunar restartuje, verovatno pritisnete dugme kada pise "press any key to boot from cd", i zato krene instalacija iz pocetka." Nije do toga,znam za to i to sam i ja mislio pa sam to i rekao komsiji kada mi je on rekao da su i oni probali instalaciju ali da im dodje do te tacke i onda im vraca na pocetak.
Hdd i dvd nisu na istom kablu,nisam nikada probao instalaciju sa USB - a tako da ne mogu ni sa time da se petljam.
Hvala vam na pomoci.
@Bazilik - "Sve je to u redu, on startuje uredno setup od windowsa i kopira, medjutim kad treba da krene instalacija ispada da ga nema hard.
Ja bih napravio dve particije, pa na drugoj bih instalirao ili druga verzija XP-a. Ali izgleda da se ja tu nista ne pitam." tako je kao sto si i rekao ali nije da se ti tu nista ne pitas vec jednostavno nemam mogucnosti da se vise bakcem sa time,komsija mi dao samo "kuciste" pa mi vise nije do stalnog kacenja i raskacivanja "delova" sa mog kompa dosta mi je tri dana mucenja.
@Torgandwarf - I ja sam bio mislio da je do kabla pa sam promenio kablove i kada nije dalo rezultate onda sam pozajmio nov nekoristen kabal ali ni on nije pomogao.
Hdd sam bio formatirao sa hirens boot-om i u njemu partition magic-om(iz boota) kao i sa formatiranjem kada u instalaciji windowsa dodje do ponude za formatiranjem ali opet posle restarta krece iz pocetka cak tada zbog necega ni ne nudi "press any key to boot from cd"?
Jos jednom hvala vam svima na savetima kao i na utrosenom vremenu.
 
Učlanjen(a)
20.09.2014
Poruka
1.861
Nema veze, to mu je sto mu je, sta se moze. Ti si drugarski pokusao, samo ne znam sta bi bilo da ni prvog puta niste instaliravali Win, nego kad si pomenuo ono da mu je drugi komsija ocistio disk, da li bi i dalje startovao Win ili ne.
To me kopka, znaci sta bi bilo da uopste niste nista dirali, da li bi se Windows startovao, jer ako bi ...onda ipak nesto nije u redu podeseno.
Ja iskreno ne bi mogo da izdrzim i probao bih da instaliram bar neku blazu verziju Linuxa, eto to bih ja uradeo. Eventualno live verziju mu startuj, ...do servisa. Pozdrav.
 
Član
Učlanjen(a)
29.10.2011
Poruka
346
Drugi komsija mu je cistio hladnjak na procesoru,ocistio prasinu sa istog i stavio termalnu pastu pa onda pokusao da instalira novi win xp ali mu je doslo,kao i meni,do ovog dela gde se komp restartuje i umesto da nastavi instalaciju on je ponovo zapocinje.
Ja sam pomislio i rekao mu da ne treba posle ponovo da klikne na "press any key to boot from cd" vec da ga pusti da nastavi.
Sto se tice te instalacije Linuxa ja stvarno ne znam nista oko toga niti imam Linux a i komsija je stariji covek i ne zna sa kompom jedino sto zna da pusti te neke igrice,koje su verujem neke na nivou zume ili nesto tako,posto vidim da ima samo 512mb rama.
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
17.11.2012
Poruka
3.072
Drugi komsija mu je cistio hladnjak na procesoru,ocistio prasinu sa istog i stavio termalnu pastu pa onda pokusao da instalira novi win xp ali mu je doslo,kao i meni,do ovog dela gde se komp restartuje i umesto da nastavi instalaciju on je ponovo zapocinje.
Ja sam pomislio i rekao mu da ne treba posle ponovo da klikne na "press any key to boot from cd" vec da ga pusti da nastavi.
Sto se tice te instalacije Linuxa ja stvarno ne znam nista oko toga niti imam Linux a i komsija je stariji covek i ne zna sa kompom jedino sto zna da pusti te neke igrice,koje su verujem neke na nivou zume ili nesto tako,posto vidim da ima samo 512mb rama.


To se desava zato sto hdd nije podesen kao boot device. Pritisnite F6 prilikom dizanja sistema, i izaberite hard disk(cini mi se da videh negde da je western digital) i onda ce nastaviti instalaciju. Dakle ako win xp u prvom koraku vidi hdd, i dozvoli instalaciju problem je do podesavanja u BIOS-u. Proverite podesavanja u boot sekciji. Takodje podesite IDE mode za hard diskove, ne RAID ili AHCI. Win xp ne podrzava AHCI.

Da je neki hardverski problem, xp ne bi prosao prvi deo instalacije.
 
Član
Učlanjen(a)
29.10.2011
Poruka
346
@Torgandwarf - Probao sam danas ponovo,hdd je podesen za boot device(isto sam probao i sa dvd-om kao boot device-om)na f6 se nista ne desava u bios ulazim preko "Del".
U podesavanjima boot sekcije imam samo ovo:
20170215_113936.jpg

"Takodje podesite IDE mode za hard diskove, ne RAID ili AHCI. Win xp ne podrzava AHCI."
to nisam mogao da pronadjem.
Sto se tice biosa kada udjemu njega prvi put mi pokaze ovako:
20170215_113914.jpg

Onda kada pomerim strelicom na desno (na "Advanced" ili dalje) onda malo kao da zaglavi komp pa posle kada ga vratim na "Main" onda tek pokazuje:
20170215_113957.jpg

Za "Primary master" imam ponudjeno samo ovo:
20170215_114137.jpg

Probao sam tu da postavim "User type hdd i cd-rom" ali opet nista.
Inace primetio sam da na ploci ima muski molex konektor,ne znam da li mozda treba i tu da se dovede struja sa napajanja?
Pored tog molex-a ova tri veca kondenzatora su nabubrila(ako se gleda gornja strana?)
20170215_111129.jpg

Mada vidim da vec ima jedan kabal od napajanja na ploci:
20170215_232020.jpg

Evo ova tri kondenzatora su nabubrila:
20170215_111110.jpg

Probao sam i kada prikacim hard na onaj drugi konektor za kabal na ploci i opet isto samo vrti instalaciju.
 
Učlanjen(a)
20.09.2014
Poruka
1.861
Napupeli ko male trudnice, nadajmo se da nije zbog tih kondenzatora. Uzmi u ruke taj hard pa ga okreni i zapisi na papiru koliko hiljada Cyl ima, zatim sektora(Sect) i na kraju LBA.
Tu takodje ima slikica koji je dzamper za sta, ali to u stvari nema veze.

Zatim na onoj cetvrtoj trecoj slici udji(Sec.Master) i postavi na User Type HDD i ubaci ove podatke sto si zapisao na papiru i snimi.

Kad krene butovanje, ajde za promenu formatiraj to u fat32, posto taj film nismo gledali ili jesmo, bezi mi iz secanja. I onda to pusti tako da vidimo.
********
Pravilnu ocenu problema ne moze da dobijemo posto ti nemas jos neki hard da ubacis da vidis da li bi htelo. Ti moze da probas i sa nekim od tvojih hardova slobodno. Ako imas dve particije na nekom, sve prebaci na drugu, a prvu samo formatiraj i instaliraj.

U stvari ovo nemoj da radis jos, nego da vidimo da li ce da proradi sa stosom iz prvog dela posta.
[hl]
************
************
[/hl]
Mala Ispravka, one podatke sa nalepnice ce da upises u Secondary Master,
A ako ti uspe preko Djampera da ga nateras u Primary Master, onda tamo podaci.
Mala rokadica u recima, nista strasno :D
Jbg ..po pedes puta prepravljam post.
kond.jpg
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
29.10.2011
Poruka
346
Druze VELIKO HVALA na svim dosadasnjim savetima ali sada sam definitivno odustao,zbog ovih naduvenih kondenzatora ploca ili je crkla ili ce da crkne,tako da u svakom slucaju mora da kupuje novu plocu ili ceo komp pa nema svrhe da se vise maltretiram oko ovoga.
Danas cu da mu vratim komp a on neka vidi sta ce.
Jos jednom hvala vam svima na pomoci.
 
Natrag
Top