Počela trka za indeksima

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Počela trka za indeksima




Izvor: Glas Srpske 03.07.2011 22:00
Autor: Dragana Keleč


BANjALUKA - Prijemni ispit za prvi upisni rok na javnim visokoškolskim ustanovama u RS biće održan danas, a prošlu sedmicu, kada je trajalo prijavljivanje kandidata, obilježile su velike gužve na fakultetima.
130

Rezultati prijemnog ispita na svim fakultetima biće poznati 6. jula, a upis primljenih kandidata trajaće od 11. do 15. jula.

Najveći broj budućih brucoša predao je dokumenta već prvih dana upisa, pa su na većini fakulteta mladi u redovima stajali ispred studentskih službi.

- Hoću da upišem engleski jezik, ali se plašim da neću položiti prijemni ispit. Pripremala sam se, ali opet postoji šansa da ne upišem željeni studij, jer svake godine bude ogroman broj zainteresovanih kandidata - rekla je devetnaestogodišnja Marija Jokić, koja je u Banjaluci završila gimnaziju.
Tremu ima i Jovan Marić iz Prijedora koji je završio srednju ekonomsku školu i želi da upiše Ekonomski fakultet.

- Nadam se da ću položiti prijemni ispit, ali i da ću "upasti" na budžet, jer bi mi to mnogo značilo zbog plaćanja školarine. Iako sam se spremao, strah me je da neće biti sve kako sam planirao - kazao je Marić.
U studentskim službama na većini fakulteta u RS kažu da je svake godine velika gužva prilikom predaje dokumenata.

- Najveći broj dokumenata zaprimili smo za engleski jezik i književnost, i to više od 100, kao za njemački jezik, za koji je predato blizu 90 dokumenata - naglasili su u Studentskoj službi Filološkog fakulteta Univerziteta u Banjaluci i dodali da je veliki broj svršenih srednjoškolaca zainteresovan da upiše srpski, ali i italijanski i francuski jezik.

Gužva je bila i na banjalučkom Ekonomskom fakultetu, gdje je zaprimljeno nekoliko stotina dokumenata, kao i na Filozofskom fakultetu, gdje su u studentskoj službi najviše dokumenata zaprimili za studij politikologija i socijalni rad.

- Definitivno su top ova dva studijska smjera, jer smo samo za sat vremena prvog dana zaprimili po tridesetak dokumenata budućih brucoša - istakli su u studentskoj službi Filozofskog fakulteta.
Prorektor za nastavu Univerziteta u Istočnom Sarajevu Zoran Ljuboje rekao je da je veliki broj budućih studenata predao dokumenta na fakultetima ovog Univerziteta.

- I ove godine, kao i lani, interesovanje za upis studenata počinje već prvog dana upisa, kada mnogi žele da predaju svoja dokumenta - kazao je Ljuboje i dodao da najveće interesovanje postoji za društvene nauke.
Na fakultetima u RS su istakli da će drugi upisni rok organizovati one visokoškolske ustanove koje u prvom roku ne upišu planirani broj studenata.

Broj mjesta

Na Univerzitetu u Banjaluci planirano je 2.601 mjesto za buduće studente, na Univerzitetu u Istočnom Sarajevu 2.430, dok će na Visokoj školi u Prijedoru biti mjesta za 120, a u Trebinju za 60 studenata. Na Bogoslovskom fakultetu u Foči planiran je upis za 150 studenata.


Kalendar upisnih aktivnosti


* Prvi upisni rok: od 27. juna do 1. jula
Polaganje prijemnog ispita: 4. jul
Rezultati prijemnog ispita: 6. jul
Upis primljenih kandidata: od 11. do 15. jula

* Drugi upisni rok: od 29. avgusta do 2. septembra
Polaganje prijemnog ispita: 5. septembra
Rezultati prijemnog ispita: 7. septembra
Upis primljenih kandidata: od 12. do 16. septembra
 
Natrag
Top