Plavi ekran

VIP
Učlanjen(a)
23.10.2012
Poruka
1.655
Da je drajver/sys fajl neispravan, ne bi nikada funkcionisao kako treba
Pomenuti "pucaju" kada postoji fizički problem
 
Član
Učlanjen(a)
07.12.2011
Poruka
460
Pomenuti "pucaju" kada postoji fizički problem
Tačno. Ali isto tako "pucaju" i zbog njihovi bagova.

Da je drajver/sys fajl neispravan, ne bi nikada funkcionisao kako treba
Ako se bag/greška nalazi u nekoj funciji koju sistem (tj. neki program) ne poziva, drajver može delovati ispravno. Onog trenutka kada se pozove ta funkcija, drajver će "pući".

Inače, sam sistem bi trebalo bolje od nas da zna šta mu je zasmetalo i ako se požalio na taj drajver, možda ne bi bilo loše probati instalaciju novijih video drajvera.
Što se tiče tvojih preporuka u vezi "osnovnih stvari", one su skroz na mestu i trebalo bi ih primenuti generalno.
 
Član
Učlanjen(a)
13.10.2009
Poruka
1.294
Brateee grafička na 96°C šta radiš kuvaš ili kopaš sa njom to je prevelika temperatura. Greška ti ukazuje na neki problem sa DirektX drajverom i uopšte video drajverima. Valjalo bi da skeniraš u CMD pokreni ga kao Administrator i kopiraj prvo jednu pa drugu komandu

sfc /scannow
DISM.exe /Online /Cleanup-image /Restorehealth

Reinstaliraj taj DirectX i oladi brate grafičku na maksimalno 75°C. Imaš onaj Afterburner u kome možeš da regulišeš broj obrtaja ventilatora na grafičkoj ili povećaj promaju u kućištu da smanjiš temperaturu.
 
Član
Učlanjen(a)
15.04.2011
Poruka
1.374
Todo, sa obzirom da se problem javlja i tokom rada i kada miruje, počni lepo od osnovnih stvari
Očisti komp od prašine, apliciraj sveže termalne paste (sve -čispet, cpu, vga), izduvaj memorijeske slotove ...Proveri napajanje

Ako si to već uradio, nešto nije kako treba (grafa ili ploča, eventualno napajanje)

Pretpostavljam da nije ubacivana dodatna grafička, tako da ti ostaje kao potrencijalno najveći krivac CPU ... za početak, velike su šanse da se samo pregreva.
Istina, Intelovi procesori su izuzetno izuzetno retko defektni i/ili otkazuju, ali se ipak dešava.
Hvala puno na savetima Bocky72.
Ovaj prvi deo sam kompletno vec odradio, mada mi je ostalo samo jos da zamenim termalnu pastu na procesoru. Poceo sam da sumnjam na drajver od graficke jer sam pri instalaciji windows 10-ke pustida sam windows instalira drajver, pa sam prosle nedelje obrisao drajver i instalirao oficijelni drajver i za sada se ne javlja problem sa palvim enranom.

Ispraticu ga narednih nedelja kako ce se ponasati, a psoao mi je malo olaksan zato jer komp ne gasim zbog torrent klijenta.

Pratio sam temperaturu svih komponenti i nije bilo skokova temperature.


@1mapstnod , pregledaću link sa potencijalnim resenjima koji si ostavio.

@JKDforever , ta ogromna temperatura graficke je bila pred kraj tog testa graficke, a inace je uvek u normali. Vec duze vreme ne radim nista previse zahtevno sa komp-om, osim sto koristim browser i VisualStudio Code.
Probacu sa tom komandom ii reinstaliracu DirectX danas kada se vratim sa posla.

Nadam se da cu proaci uzrok problema jer je bas iritantno kada se pojavi polavi ekran usled rada.
 
Poslednja izmena:
VIP
Učlanjen(a)
23.10.2012
Poruka
1.655
... mada mi je ostalo samo jos da zamenim termalnu pastu na procesoru. ...
Ajoooj. Pa procesor osim što je glavni, u njemu je integrisano grafičko jezgro :D(Integruša, da, ali ne u čipsetu kao nekad). Uvek se pod obavezno prvo zameni pasta na njemu.
Ako se dobro sećam, ne može da se isključi grafičko jezgro u njemu.
GT610 neće ni da bude angažovan u svakodnevnom radu, Win se prvenstveno oslanja na integrisanu sve dok se ne pozovu dodatne funkcije (3D igrice isl).
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
15.04.2011
Poruka
1.374
Moram da se pohvalim i zahvalim vam na pomoci jer se komp jos uvek nije restartovao posle reinstalacije i ponovne instalacije drajvera od graficke kartice.
Nadam se da vise nece doci do restarta, a za svaki slucaj sam zamenio i termalnu pastu na procesoru
 
Član
Učlanjen(a)
13.10.2009
Poruka
1.294
Pasta na procesoru se menja retko i to ako menjaš kuler. Ako su temperature povećane a i to može da zavisi od više razloga dok je pasta na poslednjem mestu. Bolje povećati promaju u kućištu nego zamarati se sa pastom.
 
Natrag
Top