Plan zasnivanja travnjaka

LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Odnos NPK hraniva 1:1:1, odnosno kombinacije djubriva 10:10:10, 15:15:15 ili 20:20:20 su siroko primenjive pri djubrenju travnjaka u zasnivanju, ali na vec zasnovanim travnjacima bolji su odnosi NPK hraniva 4:1:2, 5:1:2 ili 3:1:2, odnosno formulacije djubriva 16:4:8, 25:5:10 ili 30:10:20.
Ako je kolicina kreca u zemljistu velika, kao sto je slucaj kod plitkih zemljista koja leze na kredi (krecno dolomitnoj podlozi), primeniti prihranu tresetom ili amonijum-sulfatom. Na veoma kiselim, tresetnim zemljistima, dodavanjem kreca u zimu i leto pomoci ce da pH zemljista bude blize neutralnoj, ali ne treba preterati sa kolicinom. Ako prvo unosenje ne poveca dovoljno pH, moze se dodatno uneti kreca tokom narednih godina.
Kod starih zapustenih travnjaka, a koji su veoma zakorovljeni, po razoravanju treba zasejati okopavine (krompir), pa tek naredne godine pristupiti podizanju travnjaka. Zemljista pod okopavinskim usevima su pogodna za klijanje semena korova, a rizomni korovi tokom okopavanja useva se dobrim delom eliminisu. Okopavanjem ce se povecati poroznost zemljista i poboljsati aeracija i drenaza. Ako se pak zeli posejati ili poloziti busen, prilicno brzo nakon pripreme tada primeniti herbicide. Selektivne kontaktne herbicide, koji unistavaju korove kada dodju u dodir sa njima, ali postaju bezopasni kada padnu na zemljiste i ne deluju negativno na travu u travnjaku.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Povrsinska priprema zemljista sledi nakon pripreme terena, odnosno izgradnje drenaze i nanosenje obradivog sloja zemljista. Dakle, tek tada mozemo otpoceti sa daljom pripremom obradivog sloja zemljista za setvu trava.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Sitnjenje grudvi zemljista je peta etapa u zasnivanju travnjaka. Najbolji je nacin, ako je manja povrsina, da se nogama dobro izgazi iskopano zemljiste. Asov koristiti da se ukloni kamenje i sut, pa ponovo izgaziti. Drugi nacin je da se, kada je zemljiste suvo povalja, pograblja, pa ponovo povalja. Ako grudvaste strukture zemljista nisu razbijene pre setve ili polaganja busena, doci ce do formiranja neujednacenog travnog pokrivaca. Ako je potrebno da se povrsina zaseje, najbolje vreme za ovaj posao je prolece, i tokom jeseni, ako treba da se busenuje.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Priprema zemljista za busenovanje je sesta etapa. Treba pograbljati slegnuto zemljiste da bi se oslobodilo od kamena i dobila fina povrsina na gornjem sloju od 2.5-5 cm dubine. Posle grabuljanja sabiti povrsinu hodajuci na petama da meka mesta budu nabijena, nakon cega ponovo treba pograbuljati da bi se dobila neophodna usitnjena povrsina.
Gazenje, valjanje i grabuljanje ponavljati sve dok povrsina nije dovoljno sabijena, da se na zemljistu ne vide pete, ali i dovoljno meka povrsina gornjeg rastresitog dela zemljista. Proveriti debljinu gornjeg sloja zemljista.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Za izvodjenje navedenih operacija obrade zemljista, na vecim povrsinama, primenjuje se citav niz masina kao sto su: tanjirace, povrsinski kultivatori, drljace, valjci, ravnjace, freze i razni tipovi kombinovanih masina za predsetvenu pripremu zemljista, i time se peta i sesta etapa izvode istovremeno, u jednom prohodu.
Nakon sprovedene seste etape u pripremi zemljista, mesto je spremno za busenovanje. Najbolje vreme za ovaj posao je jedna ili dve nedelje od vremena poduhvata. Ako se travnjak zasniva setvom trava, nakon ovog, prici sledecem poslu.
Ugaravanje povrsine zemljista je sedma etapa u pripremi zemljista za zasnivanje travnjaka. Uloga ugaravanja je da se zemljiste oslobodi semena korovskih biljaka. Ovo ukljucuje obradu zemljista (kopanje, frezovanje, grabuljanje) nekoliko puta tokom leta. Svakom narednom obradom, ovaj tretman pospesuje unistavanje semena korova. Izmedju svake obrade zemljista, gaziti ili valjati povrsinu. Najbolje vreme za ovu operaciju je u toku maja i krajem avgusta meseca.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Osma etapa obuhvata zavrsne radove na povrsinskom sloju zemljista i proveravanje njegove debljine. Konacnom predsetvenom pripremom zemljista setvospremacom ili grabuljanjem, treba da se obezbedi solidna povrsina za setvu semena. Cilj je da se zemljiste pripremi i usitni tako da nema vecih grudvica zemlje od zrna psenice. Ovako pripremljeno zemljiste je spremno za setvu semena trava. Najbolje vreme za ovaj posao je tokom avgusta i septembra meseca.
 
Natrag
Top