Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Učlanjen(a)
26.10.2009
Poruka
109
imam dva dvd rezaca u masini, jedan je sata a drugi ata. da li je bitno na ata rezacu gdje se nalazi damper ( na master iili slawe ) obzirom da je sata prikljucen sata kablom uskim, a ata sirokim na maticnu. Takodje me interesuje da li uopste treba damper u masini gdje se nalazi samo jedan ata rezac, ako je potreban gdje on treba da bude-pretpostavljam na master. hvala
 
Član
Učlanjen(a)
19.06.2009
Poruka
405
mislim da je bitno stavi ga na slave a sto se tice pretpostavke dobra ti je.

Na citacu mora bit jumper ako je i jedini jer inace nece radit.
 
Član
Učlanjen(a)
26.10.2009
Poruka
109
daj molim vas objasnite mi oznake na ata dvd rezacu CS-SL i MA. Pretpostavljam da je sl slave a ma master. sta je ovo prvo cs? gdje se treba nalaziti jumper da bi dvd rezac pravilno radio u paru sa drugim dvd rezacem koji je sata.
 
Član
Učlanjen(a)
06.09.2009
Poruka
1.388
Ovako, ako imas samo jedan IDE (ATAPI) DVD-ROM/RW uredjaj, onda ga stavi na MASTER (MA na CD-ROM), ako imas jos jedan uredjaj na IDE, onda ga moras staviti na Slave (SL).
A, CS (Choise System), je da sam sistem odabere po prioritetu u BIOS-u.
SATA i IDE su dva zasebna kontrolera, i nema veze koji su uredjaji na MS ili SL izmedju njih.
Za SATA ne postoji MA i SL, jer se vezuju serijski, tako da, ako imas jedini uredjaj na IDE DVD-ROM, onda ga stavi na MA, a drugi DVD stavi na SATA 3 ili 4 prikljucak (ne znam koliko imas SATA prikljucaka, HDD-ovi uglavnom idu na SATA 0, 1 ili 2, zavisno od ploce).
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Natrag
Top