Pismo osiguravajućem zavodu

Član
Učlanjen(a)
29.07.2010
Poruka
29
PISMO OSIGURAVAJUĆEM ZAVODU

Glavni junak je jedan privatnik - zanatlija, koji je povodom nesreće na poslu uputio ispunjen formular svom osiguravajućem zavodu za pokriće nastalih troškova.
U tom formularu oštećeni je, na pitanje kako se desila nezgoda, napisao samo da je neplanirano reagovao u jednom trenutku. Takva formulacija je za osiguravajući zavod bila neprecizna, pa su ga službenici zamolili da im to malo detaljnije objasni, jer je neophodno za daljne razmatranje...
Zanatlija je odgovorio na tu molbu sledećim pismom:

Poštovane dame i gospodo,

Kod trećeg pitanja u formularu naveo sam neplanirano reagovanje kao uzrok nesreće. Zamolili ste me da Vam to objasnim, što ovim putem želim da učinim.
Kao što već znate, po zanimanju sam krovopokrivač. Tog kobnog dana nalazio sam se na krovu jedne šestospratnice. Kada sam završio sa svojim poslom, imao sam 250 kg crepova viška na krovu, koje je trebalo spustiti dole. Pošto nisam imao nameru da ih u bezbroj navrata nosim stepenicama, odlučio sam da ih stavim u jednu veliku kantu. To je, inače, kanta koja služi za podizanje ili spuštanje tereta sa visine.
Sišao sam dole i vukao konopac preko kotura dok nisam podigao kantu, koja je bila vezana za isti, na potrebnu visinu. Konopac sam naknadno čvorom podvezao i time sam stabilizovao kantu na visini šestog sprata. Nakon toga sam otišao na krov i natovario kantu crepom da bih posle toga opet sišao dole. Odvezao sam konopac u nameri da kontrolisano spustim kantu koju sam natovario sa 250 kg crepova...
Ako pročitate odgovor na pitanje broj 11 iz prethodnog formulara, ustanovićete da sam u to vreme težio nekih 75kg. Veoma iznenađen povodom gubljenja tla pod nogama, izgubio sam i "duhovnu prisebnost", te sam u svoj toj frci zaboravio da ispustim konopac iz ruku. Mogu slobodno reći da u tom trenutku nisam bio pri sebi. Mislim da ovde ne treba da navodim da sam velikom brzinom otišao prema gore.
Otprilike u visini trećeg sprata sudario sam se s' kantom koja je, naravno, išla dole. Taj "susret' objašnjava frakturu lobanje i lom ključne kosti. Nešto sporije nastavio sam put ka vrhu i tek sam se zaustavio kad su mi vrhovi prstiju upali u kotur koji je ujedno predstavljao i najvišu tačku. Bol koji ne mogu da vam opišem je ujedno zaslužan za lomljenje tri prsta i dva nokta. I pored svih bolova, ja ne gubim prisebnost i održavam se na konopcu, koji nisam smeo da ispustim iz ruku ni po koju cenu. Na kanti, koja je u međuvremenu stigla na cilj, pod jačinom udara puca dno. Time dolaza do pražnjenja iste...
Kao što rekoh u prošlom formularu pod tačkom 11, imao sam 75kg i samim tim bio znatno teži od prazne kante u tom trenutku. Kao što već možete da pretpostavite, otpočeo je moj veoma brz silazak. U visini trećeg sprata ponovo sam se susreo s' kantom koja je ovog puta dolazila odozdo. Taj susret mi je kao posledicu doneo sledeće: slomljene zglobove na obe noge, lom levog kolena i ogrebotine po rukama i nogama. Znatno usporen, nastavio sam put ka tlu, gde sam pri prizemljenju na izlomljene crepove nagnječio i tri pršljena...
Dok sam tako ležao dole, sav izlomljen, na izlomljenim crepovima i posmatrao kantu koja je bez dna visila u visini šestog sprata, ostao sam ponovo bez "duhovne prisebnosti" i pustio konopac. Ovog puta, kanta je bez ikakvog usporavanja krenula ka meni i izbila mi tri zuba i slomila nos...
Veoma mi je žao zbog "nepreciznosti" u mom prvom obraćanju i iskreno se nadam da sam Vam ovim pismom olakšao buduće razmatranje. U slučaju da Vam nedostaju precizniji detalji, stojim Vam na raspolaganju.
 
Natrag
Top