Pet trikova za bolju memoriju

Član
Učlanjen(a)
25.01.2010
Poruka
2.174
Pet trikova za bolju memoriju

3. decembar 2010. Izvor:B92

Gde su vam ključevi? Da li ste zatvorili vrata od kuće? Kako se zove ona osoba koju ste sinoć upoznali? Da li konstantno zaboravljate ovakve stvari? Da li vam se to sve češće dešava? Gubitak memorije ide pod ruku sa starenjem. Još u dvadesetim, gubimo neurone koji su mozgu potrebni da bi dobro funkcionisao.


1792949794cf8c92c1aa82028045489_big.jpg


Na sreću, postoji nešto što biste mogli da uradite kako biste usporili ovaj proces.

1. Hranite se zdravo

Dobra i izbalansirana ishrana nije dobra samo za vitku liniju već i za vaš mozak. Potrebno je unositi što više voća i povrća koje je bogato antioksidantima kao što su bobičavo voće, spanać, šargarepa, brokoli, paradajz i slatki paradajz koji i umanjuju šanse od moždanog udara za 11%. Antioksidanti i polifenoli iz borovnice, brusnice i grožđa omogućavaju ćelijama da komuniciraju između sebe i umanjuju osetljivost mozga na povrede.

Vitamin B, nijacin i folna kiselina takođe usporavaju proces gubljenja memorije i umanjuju šanse za razvitak Alchajmerove bolesti.

2. Odložite to piće

Neke osobe se ne sećaju nijednog detalja od sinoćne pijanke. Na njihovu sreću, gubitak pamćenja pod dejstvom alkohola je samo privremen.

Do skoro je bilo rašireno mišljenje da se ovakve „blokade“ dešavaju samo „teškim“ alkoholičarima, međutim, u istraživanju sprovedenom nad 2000 odraslih muškaraca je dokazano da čak 35% ispitanih jednom godišnje doživi ovakav kratkotrajni gubitak memorije.

Alkohol dosta utiče na formiranje novog dugoročnog pamćenja, tako da nakon samo 2 pića već možete izgubiti sposobnost da upamtite dešavanja. Takođe, postoji i veza između količine alkohola i šansama da upamtite- što ste više popili, šanse su vam manje.

3. Vežbajte svoje telo

Pored mišićne mase i zavidne linije, vežbanje može pomoći i našem umu. Kardiovaskularne vežbe mogu sprečiti gubitak memorije. Lekari smatraju da je to zbog boljeg protoka krvi u mozak koji pomaže u sprečavanju odumiranja tkiva koje se povezuje sa starenjem. Siva masa starijih osoba je u boljem stanju ako su i fizički spremniji od onih koji su zapustili svoje telo. Za bolje stanje vašeg uma nije potrebno da se fizički previše naprežete, možete pokušati sa tai čijem, kineskom veštinom čije je vežbanje vrlo visoko na lestvici vežbi koje pomažu pamćenju.

Nije potrebno ni da vežbate do dehidratacije jer će i takvo stanje naškoditi vašim sposobnostima pamćenja.

4. Vežbajte mozak

Ako malo uposlite mozak on može bukvalno da poraste i time ćete naterati ćelije da stvaraju nove između sebe i tako bolje komuniciraju.

Neki od predloga su ukrštene reči, šah, čitanje i aktivnost. Možete imati dosta koristiti i ako se potrudite da naučite nešto novo- da svirate neki muzički instrument, učite strani jezik i izmisilite sebi hobi. Ključ je da to radite redovno. Kada je reč o umu i pamćenju, možete ga koristiti ili izgubiti!

5. Koristite dodatke za poboljšanje memorije

Cink i filna kiselina se već dugo u nazad smatraju dodacima ishrani koji pospešuju moždane funkcije. Sada su poznati i drugi dodaci koje možete probati, potpuno prirodni.

- Antioksidanti koji uklanjaju loše slobodne radikale i biljke koje sprečavaju oštećenja nervnih ćelija

- Namirnice koje hrane mozak povećavajući količinu kiseonika i glukozu

- Biljke koje pospešuju stvaranje neurotransmitera, sredstva za prenoz signala do mozga

To su:

Ginko

Popularna biljka koja danas ima rasprotranjeniju upotrebu u odnosu na nekadašnju primenu samo u tradicionalnoj medicini. Ona može sprečiti oštećenja moždanih krvnih sudova i odlična je za pojačavanje funkcije pamćenja. Takođe, pojačava protok krvi u glavi i obezbeđuje optimalni dotok kiseonika i hranljivih sastojaka do nervnih ćelija, istovremeno održavajući elastičnost krvnih sudova.

B vitamini

Uključeni si u mnoge metaboličke procese i bitni su za celokupno zdravlje. Vitamin B12 i folna kiselina su dve varijante ovog vitamina koje su su najzahvalnije za zdravlje mozga.

Vitamin B12 održava mijelinsku opnu, zaštitni sloj nervne ćelije koji joj omogućava normalno funkcionisanje.

Folna kiselina je još jedan od bitnih sastojaka za moždane neurotransmitere. Niske količine ove kiseline su u vezi sa gubitkom pamćenja, dok su osobe sa odličnim memorijskim funkcijama upravo one sa visokim nivoom folne kiseline.

Fosfatidikolin i fosfatidilserin

Ovo su fosfolipidi masnih kiselina koji se nalaze u ćelijskim membranama, čijauloga je da ih čine fleksibilnim i tečnim. Nivo fosfatidilserina opada sa godinama a naučno je dokazano da fosfatidikolin može obrnuti proces gubljenja memorije i koncentracije.

Aminokiseline

Primarna uloga im je da grade blokove proteina, međutim, neke vrste učestvuju i u razvitku mozga i regeneraciji. Varijanta, taurin, je moćan neuroprotektor koji čuva ćelije od toksina i stresa, a piroglutamin reguliše neuronski metabolizam.

Sve ove dodatke možete nabaviti u „Anchor Health´s BrainFlex“- 21 biljni sastojak, vitamini i klinički ispitani hranljivi sastojci koji sigurno poboljšavaju moždane funkcije i memoriju. Održavati telo i mozak bi trebalo da bude imperativ svakome i deo svakodnevnih aktivnosti.
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top