Pepito dezeni uvek su popularni, pa i na skijalištima

Član
Učlanjen(a)
30.11.2011
Poruka
1.872
Pepito dezeni uvek su popularni, pa i na skijalištima



Toplo sklonište i hrana prioriteti su većine ljudi tokom hladnih zimskih dana. Ipak, za ljubitelje zimskih sportova i planine - staze su mesto gde se pune baterije, ali i gde se pokazuje specifični modni ukus. Da, moguće je da budete moderni a da vam je istovremeno toplo. Predstavljamo vam modne trendove za dame koje jedva čekaju da provozaju skije ili sanke.


22362_svskijanje1-shutterstock_47287594_iff.jpg

Na skijanju nije dovoljno obući atraktivan džemper ili parka jakna. Kad je reč o skijaškim kombinezonima, poželjan je pravi spektar boja. Ove zime su izuzetno aktuelne kapuljače oivičene krznom. Modne kuće su predstavile različite varijacije na temu, pa izbor zaista nije mali. Za modni brend koji ćete nositi na snegu odlučite zavisno od toga koliko novca imate, a među modnim kućama u svetu visoke mode ove godine se posebno istakao „Šanel“, koji je predstavio čak drvene skije s velikim potpisom. Ove godine poznate glumice poput Andželine Žoli nose šubare. Za sneg su idealni modeli koji su spolja od šuškavog platna, a iznutra su postavljeni krznom, a mnogi imaju deo za uši, koji se spušta po potrebi.

SAMO SLOJEVITO
Osnovna karakteristika zimske odeće jeste slojevitost. Kako bi telo što bolje podnelo razlike u temperaturi, važno je da možemo slojevito da skidamo ili oblačimo odeću. Na skijanju vlada nepisano pravilo šta i kako obući. U zavisnosti od zimskog sporta koji upražnjavate, na termo donji veš (aktivan veš) oblači se majica dugih rukava ili ski-rolka. Tople skijaške čarape su nezamenljive, kao i šal, kapa ili kaciga. Preko svega toga obucite ski-odelo, koje se sastoji od pantalona i jakne, ili kombinezon.

NOVI MATERIJALI
Uz napredak tehnologije i razne procese obrade materijala nastale su i tkanine koje su mešovitog sastava, to jest sadrže i sintetička vlakna. Tako se mnogi komadi skijaške odeće ne gužvaju, a otporni su na vlagu. Najčešće je takva vrsta materijala direktna zaštita na ski-odelu, ali sve je više i aktivnog donjeg veša za sportiste, koji istovremeno greje, onemogućava da vetar stigne do vašeg tela, a znojenje svodi na minimum. Dakle, suvi ste i toplo vam je. Skijaški modni brend „Burton“, na primer, koristi haj-tek materijal koji se zove „outlast“. Istu tkaninu su nosili NASA astronauti, a uloga joj je da kontroliše temperaturu tela.

22363_svskijanje2-shutterstock_984050_iff.jpg

BOJE ZA BOLJU VIDLJIVOST
Uvek treba birati jarke i upadljive boje. Razlog je logičan - što bolja vidljivost skijaša ili bordera na snegu ili u ekstremnim vremenskim uslovima. Na ski-odelima se često kombinuju i različite boje, pa tako možemo imati jaknu intenzivnije boje od pantalona, ili obrnuto. Naravno, postoje i jednobojna odela s detaljima u boji. Print ove sezone na zimskoj opremi nije u trendu, skoro sva odela su najčešće u jednoj nijansi, sa dodacima komplementarne boje.

POSLE SKIJANJA
Osim opreme neophodne za skijanje - pancerica ili čizama za bord - u slobodno vreme ili pre i posle dolaska na snežne padine neophodna nam je i druga zimska obuća. Ove sezone su apsolutni hit „timberland“ cipele, koje su izuzetno otporne. Važno je da obuća bude čvrsta, po mogućnosti da ne propušta kišu, sneg, ali i da ima stabilan i čvrst đon.

GREJAČI ZA PANCERICE
Ako uprkos tome što ste odabrali dobre pancerice i dalje osećate hladnoću na nogama, postoji rešenje. Takozvani grejači za cipele su ulošci koje možete staviti u pancerice ili bilo koje druge cipele.
Uloške greje baterija na punjenje, koja se pričvršćuje na zadnji deo pancerice spolja, i to najčešće trakom na čičak.

ZAŠTITA KOŽE
Iako su sunčevi zraci manje intenzivni zimi, ipak mogu oštetiti vašu kožu, posebno na snegu. Sneg bolje reflektuje sunce od vode, čak 80 odsto, dok pesak odbija samo 20 odsto. Za dnevnu zaštitu na snegu poželjno je koristiti kreme sa zaštitnim faktorom (SPF) najmanje 15.
Dok skijate, veoma je praktično da imate proizvod u stiku koji se nanosi potezima po koži lica, vrata, šaka i nije ga potrebno razmazivati. Stik je praktičan i za zaštitu usta, što je jako važno jer je donja usna direktno izložena UV zračenju.



Izvor: Blic Žena
 
Natrag
Top