Patrijarh srpski Irinej svečano ustoličen

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Патријарх српски Иринеј свечано устоличен




ПЕЋ – Патријарх српски Иринеј, 45. поглавар Српске православне цркве, свечано је уведен у трон патријарха у Пећкој патријаршији данас око 13.50.

Литургија је почела у 10 сати, а свечано устоличење око 12.40.
У трон врховног поглавара патријарха су увели митрополит црногорско-приморски Амфилохије и митрополит загребачко-љубљански Јован.
Они су му уручити панагију архиепископа (мала икона која се носи на прсима), жезло и белу панакамилавку (капу).
Нови поглавар СПЦ административно је устоличен у Саборној цркви у Београду, одмах по избору у јануару.
Патријарх српски Иринеј је, након увођења у трон у Пећкој патријаршији, оценио да на Косову и Метохији има довољно места за Србе и Албанце и позвао их да живе у миру и слози.
„Српски народ нема другу средишњу државу осим земље Србије у чијем саставу је вековима Косово и Метохија. Оно има довољно животног простора и места за суживот српског, албанског и других народа. Ова два народа су вековима живела заједно. Зашто не би могли и данас”, рекао је патријарх Иринеј у приступној беседи након устоличења.
„Зато, обраћајући се у овом свечаном тренутку са љубављу и поштовањем не само српском православном народу Косова и Метохије, него и часном албанском народу и свим овдашњим житељима, позивамо их на мир и заједништво, увек темељено на Божјој и људској правди”, навео је поглавар СПЦ.
Патријарх Иринеј је апеловао на међународне званичнике да праведно реше проблем Косова и Метохије.
„Са овог светог места, у овом радосно-болном тренутку, упућујемо вапајни апел моћним факторима света у чијим рукама је судбина Косова и Метохије, уз молитву Господу да не огреше своју душу доношењем решења по питању статуса ове српске јужне покрајине којим би српски народ био лишен вековног права на своју постојбину, на своје домове и на свој иметак, на гробља својих предака и на своје светиње”, рекао је он.
Поглавар СПЦ је поменуо и многобројна страдања током ратова у бившој Југославији, додајући да су последице још видљиве и присутне: уништене цркве и манастири, спаљени народни домови, народ протеран са својих вековних огњишта и, великим делом, расејан широм света.
„Све речено може се, нажалост, видети на тлу Косова и Метохије. Не можемо, а да не поменемо преголему рану на телу СПЦ и српског народа, овде на Косову и Метохији, на овом уистину 'страшном судилишту'“, рекао је патријарх.
Поглавар СПЦ је додао да су на Косову, у „сасвим недавној прошлости многи свети храмови и манастири спаљени, порушени, опљачкани, као и домови народа српског који је овде вековима живео и оставио неизбрисиве трагове свога постојања и стваралаштва”.
Према његовим речима, Косово и Метохија су данас без стотина хиљада прогнаног српског народа и бришу се његови духовни трагови и историјски корени.
„Још увек су десетине и десетине хиљада избеглих из ове свете земље. Они, окренути према својој вековној груди, са сузним очима и болом у срцу, очекују дан и могућност да се врате својим, иако порушеним и спаљеним, домовима. Само малобројни и најхрабрији су успели да се већ врате на своја огњишта”, навео је патријарх Иринеј.
Он се помолио да на Косову и Метохији завладају мир, слога и љубав међу народом и да се што пре зацеле све ране свих, нанете мржњом и злобом.
Ступајући у трон српских патријарха, нови поглавар СПЦ је казао да је свестан „своје слабости и недостојности за овако високо звање”.
„Духовну и моралну помоћ и подршку сваке врсте очекујем од своје христољубиве браће архијереја, укључујући и молитве пуноће Цркве - свештенства, монаштва и верног народа”, рекао је он.
Поглавар СПЦ је говорио о великом значају који Пећка патријаршија има за српски народ.
„Пећки патријарашки Трон био је и остао душа душе српског народа. Он је духовно уједињавао српски народ, као и покрајине настале многобројним сеобама, од којих су најпознатије оне из 1690. и 1737. године. У титулама првојерараха и јерараха новонасталих српских покрајинских Цркава после укидања Пећке Патријаршије (1766), видно је и упечатљиво сазнање да оне припадају Пећком Трону. Тако је Црква у Црној Гори за читаво време свог постојања остала верна Пећком Трону, сматрајући себе чуварем, а своје митрополите егзарсима Пећког Трона”, навео је патријарх.
Поглавар СПЦ је поздравио све представнике помесних православних цркава који су присуствовали церемонији у Пећи, као и присуство високих делегација осталих хришћанских цркава - Римокатоличке цркве, цркава Реформације и Англиканске цркве.
„Овај апостолски храм и апостолски саборни чин позива све нас који исповедамо Јединородног Сина Божјег, Богочовека Христа, на обнову апостолске вере у нама и љубави међу нама, као и на испуњење Христове молитве Оцу Небеском:'Да сви једно буду, као ти, Оче, што си у мени и ја у теби, да и они у нама једно буду, да свет верује да си ме ти послао'“, рекао је он.
Патријарх је поздравио и присутне представнике Исламске заједнице Србије и Јеврејске заједнице Србије, као и председника Србије Бориса Тадића и представнике других православних и суседних држава, представнике међународне заједнице и дипломатског кора.

Биографија патријарха српског Иринеја

Патријарх Иринеј, који је данас свечано устоличен у пећкој патријаршији, за 45. патријарха Српске православне цркве (СПЦ) изабран је 22. јануара 2010. године.
Иринеј је тој дужности наследио патријарха Павла који је преминуо 15. новембра прошле године.
Иринеј (Мирослав Гавриловић) рођен је 1930. у Видову код Чачка. По завршетку гимназије завршио је Богословију у Призрену, а потом и Богословски факултет у Београду. Посдипломске студије завршио је у Атини.
Убрзо по одслужењу војног рока постављен је за суплента Призренске богословије. Пре ступања на дужност професора, у октобру 1959. замонашен је у манастиру Раковица када је добио монашко име Иринеј.
У октобру исте године у цркви Ружица на Калемегдану рукоположен је у чин јеромонаха. Управник Монашке школе у манастиру Острогу постао је 1969. одакле се вратио у Призрен где је постављен за ректора Призренске богословије.
Са те дужности изабран је 1974. за викарног епископа патријарха Германа са титулом епископа моравичког.
Годину дана касније изабран је за епископа нишког.

Плакати увредљиве садржине у близини Пећке патријаршије

Плакати увредљиве садржине и са сликом патријарха српског Иринеја били су постављени на паркингу удаљеном око 300 метара од Пећке патријаршије где је устоличен 45. поглавар Српске православне цркве.
Плакати су били постављени на једном паноу, а брзо након постављања уклонили су их војници Кфора.
На плакатима је била слика патријарха Иринеја који у руци, уместо жезла, држи трозубац.
Регионални портпарол Полиције Косова Зећир Кељменди рекао је за агенцију Бета да, осим постављања тих плаката, других инцидената није било.
Кељменди је додао да се не зна ко је залепио плакате и да о томе траје истрага.
У Пећкој патријаршији данас је устоличен 45. српски патријарх Иринеј.

У Пећку патријаршију стигло неколико хиљада верника

У Пећку патријаршију је до девет часова, сат пред почетак церемоније устоличења патријарха српског Иринеја, стигло неколико хиљада верника.
Верници су дошли организованим превозом из других делова Косова и Метохије, из централне Србије, Црне Горе, Републике Српске, Босне и Херцеговине, а очекује се да ће на манастирско земљиште до почтка церемоније пристићи више хиљада људи.
Група верника из Херцег Новог је у порти Пећке патријаршије развила велику заставу тробојку, дугу 10 метара, са исписаним називом тог града и крстом.
Церемонија устоличења патријарха Иринеја почеће у 10 сати, а државу Србију представљаће председник Борис Тадић.
На манастирском паркингу налази се више од 50 аутобуса којима су посетиоци допутовали на церемонију устоличења, а у јутарњим часовима приликом доласка верника нису забележени проблеми.
Косовска полиција у Пећи контролише саобраћај и долазак верника на свим важнијим раскрсницама.
Према подацима полиције, административну линију између централне Србије и Косова и Метохије је током ноћи прешло 44 аутобуса, четири мини-буса и известан број приватних аутомобила.
Непосредну околину манастира обезбеђују италијански војници из састава Кфора.

Председник Србије стигао у Пећку патријаршију

Председник Србије Борис Тадић стигао је нешто пре 10 часова у Пећку патријаршију, где ће присуствовати устоличењу патријарха српског Иринеја.
У порти манастира се уочи почетка церемоније налази неколико хиљада верника, који су организовано пристигли из других делова Косова и Метохије, централне Србије, Републике Српске и Црне Горе.
Група верника из Херцег Новог је у порти Пећке патријаршије развила велику заставу тробојку, дугу 10 метара, са исписаним називом тог града и крстом.
На манастирском паркингу налази се више од 50 аутобуса којима су посетиоци допутовали на церемонију устоличења, а у јутарњим часовима приликом доласка верника нису забележени проблеми.
Косовска полиција у Пећи контролише саобраћај и долазак верника на свим важнијим раскрсницама, а непосредну околину манастира обезбеђују италијански војници из састава Кфора.
Уочи почетка церемоније устоличења у Пећку патријаршиу су стигли посланик Самосталне српске демократске странке у Хрватском Сабору Милорад Пуповац, командант Кфора Ерхард Билер, реис ул улема Исламске заједнице Србије Адем Зилкић, надбискуп београдски Станислав Хочевар, србијански муфтија Мухамед Јусуфспахић и представници дипломатског кора.

Полиција спречила Николића и Илића да уђу на Косово

Полиција Косова и Еулекса спречила јутрос је председника Српске напредне странке Томислава Николића и лидера Нове Србије Велимира Илића да уђу на територију Косова и Метохије и присуствују устоличењу Патријарха српског Иринеја.
СНС је навела да су представници Еулекса Николићу „на инсистирању да у Пећку патријаршију иде као грађанин, а не као званичник” саопштили да то не могу да му допусте, „јер то представља резултат договора Еулекса и Владе Србије”.
„Јутрос у седам часова, возило у којем је био Томислав Николић заустављено је, а председнику српских напредњака је речено да не може да уђе на територију Косова, јер не постоји званичан допис Владе Србије у којем би се тражило од Еулекса да му допусти присуство свечаном устоличењу”, наводи се у саопштењу.
СНС је навела да је, према речима службеника Еулекса, Николић дошао на административну линију непосредно пошто је на територију покрајине несметано ушао председник Србије Борис Тадић.
Српска напредна странка се пита како је могуће да је председник Србије добродошао на територију коју контролишу Албанци и Еулекс, а српским опозиционим лидерима је забрањено било какво кретање на територији Косова.
Такође, Српска напредна странка констатује да је данас јасно да власт у Србији има не само различит однос према грађанима Србије, већ и недвосмислено дискриминишући став према свим људима који су противници режима Бориса Тадића.
Српска напредна странка навела је и да најоштрије осуђује малтретирање и протеривање са територије Косова лидера Нове Србије Велимира Илића.

Зилкић: Ово је велики дан за Србију

Реис ул улема Исламске заједнице Србије Адем Зилкић оценио је, након свечаног устоличења патријарха Иринеја у Пећкој патријаршији, на Косову и Метохији, да је ово велики дан са Србију и за Српску православну цркву.
Он је честитајући патријарху, свештенству и монаштву рекао да је уверен да ће патријарх својим искуством, зањем и мудрошћу водити СПЦ као што су то чинили и његови претходници.
„Уверен сам да ће управо патријарх Иринеј промовисати начело мира, заједништва, суживота и да ће још снажније учврстити сарадњу међу верским заједницама које је иначе била добра, како би та сарадња била још боља и плодноснија”, рекао је врховни поглавар Исламске заједнице Србије.

Танјуг
објављено: 03/10/2010
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Patrijarh Irinej: Deliću dobro i zlo sa svojim narodom

Poglavar SPC ustoličen u Pećkoj patrijaršiji

Patrijarh Irinej: Deliću dobro i zlo sa svojim narodom


B. Vuković, Agencije | 03. 10. 2010. - 10:13h
cat_icn_more.png
17:55h | Foto: N.Marković, FoNet|
Blic Online


Patrijarh srpski Irinej svečano je ustoličen na tron 45. poglavara Srpske pravoslavne crkve u Pećkoj patrijaršiji. Nakon ceremonije ustoličenja, grupa Albanaca kamenovala je autobuse sa hodočasnicima i tom prilikom je jedna žena povređena. Kosovska policija uhapsila je trojicu Albanaca pod sumnjom da su kamenovali autobuse.


78767_0047-foto-rojter_f.jpg


Patrijarh Irinej posle svečanog ustoličenja

Mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije i mitropolit zagrebačko-ljubljanski Jovan uručili su panagiju arhiepiskopa (ikonu), žezlo i belu panu (kapu).

Poglavar Srpske pravoslavne crkve zauzeo je svoje mesto na izrezbarenom tronu, koji se nalazi na mestu autentičnog mermernog trona u centralnom manastirskom hramu Svetih apostola, koji nažalost, nije sačuvan. Na tronu se nalazi ikona Svetog Save, prvog arhiepiskopa srpskog i ikona Isusa Hrista, koju su izradile monahinje manastira Žiča.

Nakon svečane arhijerejske liturgije i ustoličenja, poglavar SPC obratio se građanima.

Patrijarh Irinej: Uzdignut sam na previsoki tron srpskih patrijarha
- U ovom hramu izabrani su oni koji upravljaju brodom čiji su putnici kroz istoriju preživljavali oluje, gromove, vetrove i razne nedaće i nevolje. Uzdignut sam na previsoki tron srpskih patrijarha i uložiću natčovečanski napor da ovu veliku čast opravdam, uz moralnu pomoć naroda i duhovnu pomoć braće arhijereja. Moji prethodnici imali su veliku ulogu u istoriji crkve i naroda, na ovom tronu sedele su svete ličnosti blistajući duhovnim životom, ali su rečima i prirodom pametno vodili narod i crkvu. Prethodnici moji su ujedinjavali narod u mnogim nedaćama, ratovima, seobama. Nadam se da će tako biti i u vremenima koja dolaze - rekao je nakon ustoličenja Irinej.

Patrijarh je istakao da je trenutno stanje veoma teško i da se može porediti sa vremenima ratova i stradanja, koja je Srbija preživljavala u istoriji.
- Uloga patrijarha je da sa svojim narodom deli dobro i zlo i da bude duhovni vođa. Oni koji su na ovom tronu bili pre mene, krepili su veru i ulivali nadu kad su nastupile teške prilike i kad je narod ostajao bez svojih vladara, knezova. Stajali su na čelu svog naroda, kako bi sačuvali veru, jezik i duhovnost. Ovo vreme ima mnogo sličnosti sa tim vremenima. Uništene su crkve i manastiri, spaljeni domovi, narod proteran sa svog ognjišta, rasejan širom sveta. To se najbolje može videti na tlu Kosova i Metohije. Na ovoj svetoj zemlji, kolevci istorije, duhovnosti, mnoge crkve i manastiri su spaljeni, porušeni, opljačkani, kao i domovi naroda srpskog, koji je ostavio neizbrisiv trag svog postojanja. Brišu se njihovi tragovi i istorijski koreni, samo najhrabriji su uspeli, da se u ovom teškom trenutku, vrate na svoja ognjišta - rekao je patrijarh Irinej.


Poglavar SPC uputio je molbu da oni koji odlučuju o sudbini Kosova i Metohije, odluku donesu časno i pravedno.
- Sa ovog svetog mesta u ovom radosnom, ali i bolnom trenutku, upućujem vapaj onima u čijem rukama je status Kosova, da se ne ogreše u odluci u kojoj bi srpski narod bio lišen svoje slavne svetinje, istorije. Obraćam se sa poštovanjem i časnom albanskom narodu i pozivam sve na mir i zajedništvo. Da na ovoj zemlji zavlada mir, sloga i ljubav i da se što pre zacele sve rane - završio je besedu patrijarh Irinej.

Ustoličenju su prisustvovali:

  • Boris Tadić, predsednik Srbije
  • Lamberto Zanijer, šef UNMIK-a
  • Iv de Kermabon, šef Euleksa
  • Erhard Biler, komandant Kfora
  • Adem Zilkić, Reis ul ulema Islamske zajednice Srbije
  • Stanislav Hočevar, beogradski nadbiskup
  • Milorad Pupovac, poslanik Samostalne srpske demokratske stranke u Hrvatskom Saboru
  • Princ Aleksandar Karađorđević i članovi diplomatskog kora
Uvredjivi plakati
Plakati uvredljive sadržine i sa slikom patrijarha srpskog Irineja bili su danas postavljeni na parkingu udaljenom oko 300 metara od Pećke patrijaršije gde je
ustoličen 45. poglavar Srpske pravoslavne crkve.


Plakati su bili postavljeni na jednom panou, a brzo nakon postavljanja uklonili su ih vojnici Kfora. Na plakatima je bila slika patrijarha Irineja koji u ruci, umesto žezla, drži trozubac. Takodje je na engleskom pisalo:"Ratni zločini. Idi u pakao". (War crimes. Go to hell).

Regionalni portparol Policije Kosova Zećir Keljmendi rekao je za agenciju Beta da, osim postavljanja tih plakata, drugih incidenata nije bilo. Keljmendi je dodao da se ne zna ko je zalepio plakate i da o tome traje istraga.

Hočevar: Patrijarh Irinej mironosac za sve narode

Beogradski nandbiskup Stanislav Hočevar uveren je, kako je rekao posle ustoličenja, da će patrijarh Irinej moći da bude u svemu mirotvorac i mironosac za sve narode.
"Upravo to je velika uloga SPC, to dobro znamo i zato želimo iskreno, kontinuirano sarađivati u budućnosti", rekao je Hočevar.

Reis ul ulema Islamske zajednice Srbije Adem Zilkić smatra da je ovo veliki dan sa Srbiju i za SPC.
"Uveren sam da će upravo patrijarh Irinej promovisati načelo mira, zajedništva, suživota i da će još snažnije učvrstiti saradnju među verskim zajednicama koje je inače bila dobra, kako bi ta saradnja bila još bolja i plodnosnija", rekao je vrhovni poglavar Islamske zajednice Srbije.

Porta manastira Pećke patrijaršije bila je prepuna. Skupilo se oko 2.000 vernika, među njima oko 400 visokih zvanica, predstavnici pravoslavnih crkava iz sveta i ostalih verskih zajednica. Okupljeni građani, koji nisu mogli da stanu u manastir, ustoličenje patrijarha pratili su preko video bimova, koji su postavljeni ispred manastira. Ispred samog manastira okupilo se nekoliko hiljada građana.

Tadić: Ovo je veliki dan
za Srbiju


Predsednik Srbije Boris Tadić ocenio je danas da je ustoličenje patrijarha srpskog Irineja od velikog značaja za srpski narod i državu.


60095_0213-tadic-foto-fonet_t.jpg


"To je veliki dan za sav srpski narod gde god da živi i veliki dan za SPC", rekao je on na svečanom ručku u Pećkoj patrijaršiji.





Građani organizovano došli na ustoličenje
Vernici su došli organizovanim prevozom iz drugih delova Kosova i Metohije, iz centralne Srbije, Crne Gore, Republike Srpske, Bosne i Hercegovine, a očekuje se da će na manastirsko zemljište do počtka ceremonije pristići više hiljada ljudi.

Kamenovani autobusi, jedna žena povređena

Jedna žena je povređena kada je u Peći kamenovana kolona autobusa kojima su se, posle ustoličenja srpskog patrijarha Irineja, iz Pećke patrijarijšije vraćali vernici, rekli su Tanjugu očevici tog događaja.
U tom incidentu, prema rečima očevidaca, na više autobusa kamenicama su polomljena stakla.
"U koloni je bilo više autobusa. Videli smo da imaju polomljena stakla. Među njima je bilo nekoliko autobusa iz Gračanice, Nikšića i beogradske 'Laste' ", rekao je jedan od vernika navodeći da nema informaciju o stanju povređene osobe.
Kolona autobusa se, posle incidenta, nije zaustavila, rekli su očevici.
Trojica kosovskih Albanaca su uhapšeni jer su u Peći gađali kamenjem autobuse koji su prevozili vernike posle današnjeg ustoličenja poglavara
Srpske pravoslavne crkve patrijarha Irineja u Pećkoj patrijaršiji, saopštila je policija.

Ustoličenje je obezbeđivalo oko 900 kosovskih policajaca, uz pripadnike policije Euleksa i Kfora.
Potpredsednik Vlade Kosova Hajredin Kuči je izjavio da razume da neki kosovski Albanci sumnjičavo gledaju na ceremoniju ustoličenja, ali je naglasio da se radi o
verskom događaju.

"Moramo da držimo razdvojene religiju i politiku. To bi bilo najbolje za sve", ocenio je Kuči.
Do ovog događaja, današnje ustoličenje srpskog patrijarha proteklo je bez incidenata.

Incidenata je bilo i juče. Na samom izlasku iz Peći, juče oko 15.30, kamenovana su dva autobusa koja su prevozila građane koji su bili na ustoličenju patrijarha. Jedan autobus, koji je prevozio građane iz Leposavića i Gračanice je oštećen, dok je autobus iz Nikšića potpuno demoliran. Samo nekoliko minuta kasnije, kamenovano je još osam autobusa. Ubrzo nakon ovog incidenta, napadnuta su još dva privatna vozila, jedno na izlasku iz Peći, a drugo na putu ka Prištini. Uhapšeno je troje ljudi, koji se sumnjiče za napade.

Prilikom ustoličenja prisutni u manastiru su izgovorili reč "aksios", što na grčkom znači "dostojan". Ona je znak saglasnosti onih koji su prisutni da je taj arhijerej koji je izabran za poglavara dostojan te pozicije.


Na manastirskom parkingu nalazilo se više od 50 autobusa kojima su posetioci doputovali na ceremoniju ustoličenja, a u jutarnjim časovima prilikom dolaska vernika nisu zabeleženi problemi.


Biografija patrijarha Irineja

78618_irinej201-blic-andrej-isakovic_t.jpg


Patrijarh Irinej izabran je 15. novembra 2009. godine i na toj dužnosti je nasledio patrijarha Pavla. Irinej (Miroslav Gavrilović) rodjen je 1930. u Vidovu kod Čačka. Po završetku gimnazije završio je Bogosloviju u Prizrenu, a potom i Bogoslovski fakultet u Beogradu. Posdiplomske studije završio je u Atini.


Ubrzo po odsluženju vojnog roka postavljen je za suplenta Prizrenske bogoslovije. Pre stupanja na dužnost profesora, u oktobru 1959. Zamonašen je u manastiru Rakovica kada je dobio monaško ime Irinej.

U oktobru iste godine u crkvi Ružica na Kalemegdanu rukopoložen je u čin jeromonaha. Upravnik Monaške škole u manastiru Ostrogu postao je 1969. odakle se vratio u Prizren gde je postavljen za rektora Prizrenske bogoslovije.
Sa te dužnosti izabran je 1974. za vikarnog episkopa patrijarha Germana sa titulom episkopa moravičkog. Godinu dana kasnije izabran je za episkopa niškog.




 
Poslednja izmena od urednika:
Natrag
Top