Partifikacija

Član
Učlanjen(a)
24.02.2010
Poruka
2
Zanima me dali mi mooze neko reci kako da particifiram(ili kako se vec kaze:() Hard disk? jel sam kupio Lap top sa hard Diskom od 500gb. a imam samo C....
 
Član
Učlanjen(a)
20.02.2010
Poruka
164
particije hard-diska

Disk možeš da podeliš na particije na bar dva načina. Prvi je već prilikom instaliranja OS-a a drugi je posle, kad si ga već instalirao. Prvi način je sigurniji, nemaš šta da izgubiš od fajlova. Drugi način koristi programe bilo iz samog OS-a bilo neki partition manager (program). Uvek imaš i treći - uzmeš težu sekiru i "particifiraj". Ako to nisi radio nikad, bolje prepusti nekom ko to zna a čoveku ponudi pivo jer to kratko traje. Nemoj da te ovo plaši, nije teško ali moraš da razumeš materiju. Ja se sećam nekih davnih vremena kad (znam ljude) se plaćalo 10 DM da ti formatiraju disk.
 
Član
Učlanjen(a)
19.04.2009
Poruka
413
instaliraj Paragon Partition Manager 9.0 (imas ga na forumu uz detaljno uputstvo_Ovim programom mozes od sistemske particije da oduzmes kliko zelis GB i kreiras jos jednu partciju(ovo provereno radi na win XP, za win 7 nisam siguran.Inace sam proces kreiranja traje dosta dugo u zavisnosti od kapaciteta HDD i particije koju zelis da kreiras.Pozz
 
Član
Učlanjen(a)
01.09.2009
Poruka
482
Slažem se sa prethodnicima i sa pomenutom upotrebom Paragonovog programa ,jedino što bih ja preporučio Paragon Hard Disk Manager (verzija je za 2009 i najnovija je) .Koji god da odabereš,nećeš pogrešiti.
Princip bi bio sledeći :

1) instaliraj dotični na hard disk i nareži sebi tzv. Recovery disk (opcija koju nudi) ,pri tom nemoj aktivirati i tzv. boot-manager opciju koju ima;narezani će disk biti butabilan
2) slobodno,potom,deinstaliraj program
3) restartuj sistem i podigni ga sa Paragonovog butabilnog CD-a (ući ćeš u Paragon-okruženje krcato opcijama i prikazom svih particija na hardu)
4) odradi posao koji želiš da odradiš (dodatna primarna,neka/nekoliko logičkih particija...,šta god) - naravno,prethodno ih isplaniraj na papiru (mala dodatna napomena : ako praviš dodatnu primarnu,samo jednu od postojećih primarnih particija,u prvome trenutku,označi kao vidljivu i aktivnu-kasnije će posao preuzeti boot manager)
5) klikni na "apply changes" (donje levo ćoše),pa na "exit",potom "reboot"
6) spreman si za instalaciju (ubacio si Win-disk u drajv) OS-a
 
Član
Učlanjen(a)
14.02.2010
Poruka
15
I ja sam napravio vise particija pomocu paragon partition managera. Cak mi nije obrisao one podatke koje sam imao do tada na hdd. Smjestio ih je na novonastalu partciju koju je napravio, a ostatak hdd-a je nova particija. Pitat ce te mail, pa ces njega dobit neke podatke koji ce ti trebati za instalaciju programa
 
Natrag
Top