Particionisanje na Arch Linuxu

Član
Učlanjen(a)
18.03.2010
Poruka
46
Skinuo sam i preveo How to Install Arch Linux sa adrese:
Kod:
http://news.softpedia.com/news/How-to-Install-Arch-Linux-59239.shtml
Nije mi baš dobro jasno pitanje pravljenja particije swap i root.
Mislio sam da pored Windows 7 32 bita i particije 'D' instaliram Arch Linux i686 core . Slobodan ne particionisan prostor je
captureax.png

Evo prevoda koji se odnosi u vezi particionisanja ( onako kako sam ga ja razumeo)
Kad se CD učita, vidjet ćete još jedan zaslon sa nekim opcijama. Najvažnije je da zapamtite za naredbu za start instalacijskog procesa: Arč koraka . No, prije nego se pokrene čarobnjak za instalaciju, potrebno je da stvoriti neke particije s cf .

Particioniranje diska sa cfdisk: Prije svega, trebali biste znati kako koristiti cfdisk:

-Up/down (gore / dolje) strelicama vam omogućuje navigaciju kroz particije / slobodan proctor
-lijevo / desno strelica vam omogućuje navigaciju kroz postojeće funkcije
-tipka Enter vrši funkciju kad se selektuje ( izvrši selekcija)
Sada, ako imate neki ostatak deljenje na tvom hard disku, odaberite (jednu po jedanu), a sa strelicom nalijevo odaberite opciju za brisanje (delete) . Vaš hard disk je prazan (bez particije), tako sada možete početi postupak podjele:

Stvaranje swap particiju
1. Odaberite New (nova)
2. Odaberite Primary (primarna)
3. Sa tipkom Backspace brišete postojeće veličine (što je u ukupnom iznosu od vašeg hard diska) i upišite novu veličinu koja bi trebala biti dvostruko veća od RAM-a na vašem računalu
4. Navigacija za TIP , pritisnite "Enter dva puta i postavite vrijednost na 82 (što je zadano, tako da sve što morate učiniti je da ponovo pritisnite enter).

Napravite root particiju
1.Odaberite slobodan proctor sa strelicom prema dolje
2. Odaberite New (nova)
3. Odaberite Primary (primarna)
4. Ostavite veličine kao što je dato, ili ako ne želite distribuirati (sve preostalo ) u prostor za server, možete unijeti novu veličinu (najmanje 5 GB).
5. Odaberite Bootable

Sada ste napravili swap i root particije , krećite se sa strelicom nalijevo dok ne dođete do Write funkcije, pritisnite Enter, upišite Yes kako bi se zapisale sve promjene na disku. Tada ići na Quite (završi) djelovanje i pritisni Enter.
 
ADMINISTRATOR
Učlanjen(a)
10.05.1971
Poruka
54.331
Ok si razumeo.......stim sto bi preporucio kod linuksa da se koristi GParted Live .......

GParted je poznati Linux program koji vam omogucuje stvaranje, brisanje, promjenu velicine,kopiranje i provjeriu particije na tvrdom disku. Dolazi u obliku ISO-za jedan CD koji mozete narezatii na vas prazni CDmediju zatim bootati CD pomocu koga mozete modificirati vase hard disk particije. GParted podrzava sljedece particija vrste: ext2, ext3, FAT16, FAT32, NTFS, HFS, HFS +, JFS, Linux swap, ReiserFS, Reiser4 i XFS.

Uz win 7 preporucio bih ti da instaliras Ubuntu.....jer je jako mocan......
 
Natrag
Top