Ovo je učenica koja je preslišala ministra prosvete

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Ovo je učenica koja je preslišala ministra prosvete

Ministru prosvete Srđanu Verbiću lakše bi bilo u “Utisku nedelje” da je preko puta sebe imao akademike SANU nego Unu Draganić, gimnazijalku. Na konkretna pitanja nije imao odgovore.

1_zpsf938caf8.jpg

Osam godina nas uče da učimo napamet, da naučimo za ocenu i zaboravimo posle dve nedelje, a sada traže da razmišljamo

Već na prvoj temi male mature ministar je morao da se suoči sa neslaganjem generacije koja dolazi. On je branio polaganje trećeg testa ne samo za generaciju malih maturanata, već i za hiljade onih osmaka koji su u poplavama ostali bez domova. Nevešto, on je pokušao da objasni da “ne treba decu da čuvamo pod staklenim zvonom” jer će se ona već na prvoj prepreci, kad budu tražila posao, suočiti sa teškoćama. Una je, međutim, veoma jednostavno, objasnila zašto je treći test neodrživ i loš, o čemu svedoče konačno i loši rezultati preliminarnog ispitivanja.

- Naš obrazovni sistem nije spreman za polaganje testa koji se zasniva na logičkom rasuđivanju. Osam godina nas uče da učimo napamet, da naučimo za ocenu i zaboravimo posle dve nedelje. Sad nam se posle osam godina kaže - ajde sad razmišljajte. Mislim da je to nešto na šta treba da se usredsredimo. A što se tiče maturanata koji su ugroženi poplavama, nije tačno da su se oni spremali osam godina, oni će se spremati mesec-dva dana i mislim da će test za njih biti veliki problem - rekla je Una.

Na još jednom pitanju ministar Verbić je prošao prilično loše. Bilo je to o rangiranju fakulteta po kvalitetu, privatnih i državnih.

- Volela bih kad bi kod nas postojao sistem rangiranja fakulteta, da znam da, ako upišem privatni fakultet, koji su završili naši najviši državni funkcioneri, da ću odlično da prođem kao što su oni prošli, iako u javnosti vlada mišljenje da, kada se u ovoj državi za neku školu plati da to znači siguran i lak završetak bez imalo mučenja. Ne kažem da ti privatni fakulteti nisu odlični, ne znam, ali volela bih da znam koji je kog kvaliteta. Sve što slušamo je demagogija, a mene interesuje šta je za mene korisno, kako ću ja najbolje proći, i šta je kvalitet. Čini mi se da se kvalitet kao pojam izgubio i da na tome treba da se radi - rekla je Una.

Na ovo je ministar odgovorio: “Verujem da ima mnogo ljudi koji su išli sračunato na ‘Megatrend‘ da ne bi gubili vreme na nekom drugom fakultetu, da bi stekli veštine koje će im pomoći da se uključe u neki posao i da i te kako znaju šta rade.”

Dan posle, Una je za “Blic” izjavila da je očekivala konkretnije odgovore od ministra.

- Nama mladima je dosta demagogije. Mene interesuje šta će se promeniti i kada. Slušam o reformi školstva od svog prvog osnovne, a ona se ne dešava. Ja ne želim da na bilo koji način ministra napadam, naprotiv, on je veoma simpatičan i fin čovek. Pošto sve u životu kreće od obrazovanja, a on je ministar prosvete, ima šansu nešto da promeni i ja se nadam da hoće - rekla je Una za “Blic”.

2_zpse47d4b72.jpg


Ministar Verbić izneo je više opštih izjava u “Utisku nedelje”, među kojima su:

“Nama je potrebno da uspostavimo neki sistem”
“Problem je u proizvoljnosti”
“Jedna od najznačajnijih uloga škole je da pripremi učenike za život”
“Kvalitet zna da ispliva i vrlo često ispliva”
“U obrazovanju reforma mora da bude stalan proces”
“Moramo stalno da učimo na svojim greškama, a još boje na tuđim”
“Bilo bi najbolje kad bismo mogli da napravimo sistem u kojem bi sve škole bile podjednako dobre”
“Moramo da imamo male održive korake”
“Svako se obrazuje tamo gde je hteo da ode, pod uslovom da to zaista želi”
“Svako uzima onoliko koliko može da sažvaće i proguta, sam je odgovoran za to što radi”

Osmaci traže ukidanje male mature

Više od 500 osmaka iz Beograda protestovalo je juče ispred Skupštine grada tražeći da se ove godine ukine polaganje male mature zbog njihovih vršnjaka iz poplavljenih područja.
- Oni su ostali bez kuća, nemaju ni gde da uče, a sve i da imaju, zar je ovo trenutak da brinu o završnom ispitu - zrelo zaključuje jedan osmak.
Gnevni osmaci krenuli su ka zgradi Ministarstva prosvete u Nemanjinoj ulici. Njih je danas podržao i manji broj roditelja i nastavnika.
- Ovo je generacija koja sama bije bitke i bori se za svoja prava. Pokazalo se da su odgovorniji od roditelja, nastavnika, pa čak i samog ministra prosvete - poručuje Miodrag Ribić, roditelj i nastavnik iz grupe „Roditelji i nastavnici protiv nove male mature“.
Podsetimo, ministar prosvete Srđan Verbić doneo je odluku da maturanti iz poplavljenih područja maturu mogu polagati u avgustu. Tako nešto, međutim, stvorilo bi brojne probleme za đake i škole. Naime, u junu se popune mesta u oko 80 odsto škola, pa se postavlja pitanja gde će se upisati osmaci koji maturu budu polagali u avgustu. Čak i da se za njih ostave dodatna mesta u školama, ostaje nejasno sa koliko bodova će se oni upisivati i kako će se omogućiti da svi osmaci budu u ravnopravnom položaju. M. Leskovac

Vukan: Prilično nesiguran

- I ja mislim da je ministar Verbić nastupao sa opštih mesta i da je bio prilično nesiguran u odgovorima. S druge strane, ne možete o sposobnosti nekog ministra govoriti na osnovu njegovih javnih nastupa. Kod nas nedostaje vizija obrazovnog sistema i promene koje su nužne nisu stvar jednog ministra, pa ni jedne vlade, već treba mnogo duže da se radi na tome - ocenio je nakon emisije za “Blic” Vukan Marković, student istorije u Londonu.

Izvor: Blic Online
 
Natrag
Top