Ovako talibani kažnjavaju žene

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.989
29. 08. 2010 Press

Ovako talibani kažnjavaju žene


Američki „Tajm" šokirao svet objavivši fotografiju muslimanke Ajše iz Avganistana, kojoj su odsečene uši i nos jer je pokušala da pobegne iz porodice koja ju je zlostavljala

1.jpg


Imala je i „suđenje"
- Pošto joj je rodbina presudila, muž je kaznio i ostavio u planinama


Ceo svet je upoznat sa pričama o surovom kažnjavanju muslimanskih žena u pojedinim delovima sveta, ali niko nije znao kako izgleda kažnjena žena dok američki „Tajm" na naslovnoj strani nije objavio sliku osamnaestogodišnje Ajše iz Avganistana, kojoj su odsečene uši i nos. Ona je kažnjena zato što je pobegla iz talibanske porodice svog muža, koja ju je kolektivno zlostavljala.
Jedno veče, uoči ponoći, odvedena je u planine oblasti Uruzgan, gde joj je održano „suđenje". Izveli su je ispred muža i njegove porodice. Govorila je kako je morala da pobegne, jer su je tukli svaki dan i ponašali se kao da je rob. Da nije pobegla, verovatno bi je ubili, žalila se Ajša. Lokalni talibanski komandant, koji je imao ulogu sudije, nije bio dirnut pričom. Presuda je bila jasna - brat njenog muža ju je držao dok se muž lično mašio noža. Redom joj je sekao prvo uši, a potom i nos. Krv je šikljala na sve strane. Ona se onesvestila od bolova. Ostavili su je tako da leži sama u planini. Talibanski sudija je posle objasnio njenom ujaku da je presuda morala da bude takva, kao primer drugim devojkama iz sela, da im ne padne na pamet da urade nešto slično...
Ajšu su pronašli američki vojnici u Avganistanu i ona je završila u centru za oporavak, njena slika na naslovnoj strani najuglednijeg svetskog nedeljnika, a njena priča postala je udarna vest svih svetskih medija. Njena priča će biti masovno (zlo)upotrebljavana u nastupajućoj kampanji za avganistanski parlament, u kojoj će glavna tema biti povratak talibana ili, kako je to rekao predsednik Avganistana Hamid Karzai, pomirenje sa pobunjenom braćom.
- Naša naslovnica je snažna, šokantna i uznemirujuća. Ajša je svesno pozirala i, kako nam je rekla, želela je da ceo svet vidi kakav bi efekat na žene imao povratak talibana u Avganistanu, od kojih su mnoge nestale sa lica zemlje prethodnih godina - kaže operativni urednik „Tajma" Ričard Stengel.
On je dugo razmišljao da li bi bilo etički i profesionalno da se na naslovnoj strani objavi ovako šokantna slika:

Teror - Batine zbog lakiranih noktiju
U Avganistanu je posle ulaska američkih trupa i poraza talibana stavljena tačka na represiju prema ženama, ali se situacija ne menja u krajevima zemlje gde talibani i dalje imaju premoć. Protivnici talibana su uplašeni sve češćim najavama američkih diplomata da neće moći doveka da šalju trupe u Avganistan i na to troše veliku količinu novca. Zato se svi plaše da se ne vrati vreme talibanske vladavine. Jer do 2001. žene nisu smele ni da pomisle na preljubu, pošto je kazna bila kamenovanje do smrti. Ako bi žena kojim slučajem otkrila gležnjeve ispod burke, usledilo bi bičevanje, a batine su se dobijale i za lak na noktima. Zabranjeno je bilo puštati ženski glas preko radija ili televizije. Danas žene imaju svoje takmičare na Olimpijskim igrama, voditeljke na televiziji i 25 odsto poslaničkih mesta u parlamentu. Ili, kako bi rekla Robina Džalalai, kandidat za mesto u parlamentu i prva žena učesnica na Olimpijskim igrama za Avganistan:
- Ja sada trčim oko stadiona gde su nekada muškarci igrali fudbal ženskim glavama.


- Želeo sam da se uverim u Ajšinu bezbednost i da li razume šta bi za nju značilo da se nađe na naslovnoj strani. Ona zna da će postati simbol cene koju su žene morale da plate zbog represivne ideologije talibana. Dobili smo i potvrdu da je smeštena na tajnu lokaciju koju obezbeđuju naoružani stražari.
Svestan je bio da će ovu fotografiju da vide i mala deca, koja će bez sumnje biti uznemirena zbog toga.
- Pokazao sam slike mojim sinovima od devet i 12 godina, koji su osetili sažaljenje. Pitali su me zašto bi to neko uradio. Izvinjavam se čitaocima koji smatraju da je ovo previše, ali loše stvari se dešavaju ljudima i deo našeg posla je da im se suprotstavimo - kaže urednik „Tajma".
Ajša je, dakle, na bezbednom, a ići će na operaciju koju će da sponzoriše dobrotvorna fondacija „Grosman burn" iz Kalifornije.


Veljko Miladinović





 
Član
Učlanjen(a)
20.11.2009
Poruka
312
Kao prvo, mogu da vam preporucim knjigu- Hiljadu zlatnih sunaca, Haled Hoseinija. To je jedna prica o potresnoj sudbini Avganistanskih zena. Knjiga je citljiva i izaziva buru emocija i sigurno je jedna od onih koje cete pamtiti. Uostalom, procitajte pa me osudite, ako nisam u pravu.
Kao drugo, njihova sudbina je takva vekovima. No, u doba patrijarhata, takve price su nekako bile cak uobicajene. Danas, one uzasavaju. Medjutim, zasto je bas amercki Tajm i zasto bas sada objavio ovu pricu? To je pitanje koje ipak moramo sebi da postavimo. Moje skromno misljenje je da isti casopisi uvek ima neke Talibane, neke Srbe, keceve iz rukava. Medijska politika u svetu, a vidite i kod nas, danas se ne bazira na istini, vec na konsenzusu interesnih grupa, pa ako taj konsenzus, ukljucuje istinu, time jos bolje. Zato valja ipak promisliti.
Kao trece, Tajm, nesumnjivo, ima hiljade fascinantnih naslovnica i prica... zanimljivo je zapitati se koji je interes srpskih medija da bas ovu i ovakvu pricu prenesu?
Ne govorim ni o kakvim zaverama svetskog karaktera, samo sam zelela da podsetim da i ovakve price zahtevaju malo kritickog misljenja. Oni koji nam vesti plasiraju, obicno racunaju na nedostatak istog i , na zalost, imaju pravo.
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.989
Ma sve je to u redu, samo ne znam zašto bismo, kada su ovakve priče u pitanju, išli toliko daleko. U pitanju je potresna priča, uopšte nije bitna politika, bitno je to, da se prema ženama još uvek tako odnose. Postoji još jedna knjiga koja govori o ženskom obrezivanju, napisala je Naual el Sadaui, a zove se "Žena na nultoj tački". I to se još uvek sprovodi u velikom delu Afrike. A da pomenemo i sirote žene u Kini kojima su vekovima vezivali stopala, pa kamenovanja žena, ma ima tu mnogo primera.
Po meni, politika u celoj ovoj priči nije toliko bitna. Jeste da "Tajm" pokušava da ih ocrni i celom svetu pokaže neku drugu sliku, ali to je već poznata stvar.
Svaka ovakva priča je strašna. Žene se još uvek tretiraju kao "niža" bića, kažnjavaju na ovaj i slične načine, s kojim pravom i dokle više? Najgore od svega je to što što su im ovi "običaji" deo "tradicije", i teško ih je iskoreniti. Proći će još mnogo godina, možda i vekova a svetom će i dalje hodati unakažene žene.
 
Član
Učlanjen(a)
20.11.2009
Poruka
312
Hvala na preporuci, knjigu cu sigurno procitati.
Moramo da pomislimo toliko daleko, da bismo shvatili sta nam je blizu. U samom komsiluku. Zene u 21. veku u sred Evrope, u Srbiji, imaju "bolju" sudbinu samo zato sto su se nasi muskarci edukovali da bolno kaznjavaju, a da se posledice ne budu tako ocigledne. Oni koji to cine pozivaju se na tradiciju, na dominaciju (Balkanskih) muskarca i tradicionalno pravilo "da se zna ko je gazda u kuci".
Ako nam treba Avganistanka na naslovnoj strani amerikog medija da shvatimo da je situacija u Srbiji naizgled drugacija, u sustini ista- neka bude tako. A ako je ona na naslovnoj strani,a mi se sazalimo i uzasnemo i sutra zaboravimo... To smo mogli i bez slike, jer svi znamo da takvi uzasi postoje.
Opet se nadam da nam ne treba Tajm da nam kaze da je i problem sa pedofilijom u Srbiji ozbiljan.
I nadam se da, kada se sledeci put bude culo kako komsija tuce svoju zenu, odgovor na to nece biti- "jao jadna ona", "to zaista nije normalno", vec ce neko konacno pozvati policiju ili nekog iz Sigurne kuce.
Dakle, ja zapravo govorim o cistoj pragmatici, a ne politici. Nadam se da se sad razumemo.
 
Učlanjen(a)
29.04.2009
Poruka
3.068
A Vehabije u Bosni i u Novom Pazaru svojim zenama seku klitoris da ne bi imale sexualni poriv.
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.989
Ljubopitljiva, to je ono o čemu govori knjiga "Žena na nultoj tački" koju sam gore pomenula.
Naravno, Eleny, sasvim si u pravu, mada se te priče kod nas razlikuju od para do para.
Ima onih koje bi stvarno trebalo prijaviti miliciji, a ima ih pored kojih bi, da tako nešto uradiš, bio "grbav".
Mama mi je pričala o paru koji im je stanovao u komšiluku pre nego što sam se ja uopšte rodila. Komšinica malo-malo pa dođe na kafu modra. Pita je moj tata: "Pa crna ženo, kad te već tuče i maltretira, što se ne razvedeš od njega"? A ona odgovori: "Da se razvedem? Jesi ti normalan? Pa ja ga sad još više volim".
Dakle, ono što hoću da kažem, nasilja ima i kod nas, naravno, ima ga svuda, ali nekome je pomoć potrebna, a nekome nije, a nikad ne znaš šta je u pitanju.
Ja jesam ZA pomoć nemoćnima, UVEK! Uvek dajem priloge za takve akcije i naravno da bih, da vidim tako nešto, odmah zvala policiju, ali ne bih volela da se nađem u nezgodnoj situaciji zato što sam želela da učinim dobro delo.
Ono o čemu sam već pisala su problemi u ovakvim zemljama u kojima je to već tradicionalno, tako da nema mnogo šansi da se promeni, iako smo već dobrano zagazili u 21. vek.
 
Član
Učlanjen(a)
09.08.2010
Poruka
22
Па ово је заиста страшно. :bad: Просто да човек буде пресрећан што живи где живи и како живи.

РЅ Мислим да би требала да слику претвориш у линк и да изнад њега напишеш да је слика узнемиравајућа јер ипак на форуму има деце од 10,11 год. као и веома емотивних људи и мислим, за разлику од Уредника Тајмса, да они то не би требало да виде...
 
Član
Učlanjen(a)
20.11.2009
Poruka
312
A Vehabije u Bosni i u Novom Pazaru svojim zenama seku klitoris da ne bi imale sexualni poriv.
Upravo o tome govorimo... Novi Pazar je provincija. Kade se zadje po Srbiji zastrasujuce raste broj takvih slucajeva, narocito u kriznim godinama.

Naravno, Eleny, sasvim si u pravu, mada se te priče kod nas razlikuju od para do para.
Ima onih koje bi stvarno trebalo prijaviti miliciji, a ima ih pored kojih bi, da tako nešto uradiš, bio "grbav".
Mama mi je pričala o paru koji im je stanovao u komšiluku pre nego što sam se ja uopšte rodila. Komšinica malo-malo pa dođe na kafu modra. Pita je moj tata: "Pa crna ženo, kad te već tuče i maltretira, što se ne razvedeš od njega"? A ona odgovori: "Da se razvedem? Jesi ti normalan? Pa ja ga sad još više volim".
Dakle, ono što hoću da kažem, nasilja ima i kod nas, naravno, ima ga svuda, ali nekome je pomoć potrebna, a nekome nije, a nikad ne znaš šta je u pitanju.
Ja jesam ZA pomoć nemoćnima, UVEK! Uvek dajem priloge za takve akcije i naravno da bih, da vidim tako nešto, odmah zvala policiju, ali ne bih volela da se nađem u nezgodnoj situaciji zato što sam želela da učinim dobro delo.
Ono o čemu sam već pisala su problemi u ovakvim zemljama u kojima je to već tradicionalno, tako da nema mnogo šansi da se promeni, iako smo već dobrano zagazili u 21. vek.
Dobar zakon i njegovo sprovodjenje je taj koji stiti zenu, slabije i tebe da ne ispadnes "grbava". U normalnim zemljama se to tako radi, a po tome je Beograd najveca provincija.
Avganistan nije bas tako ruralna zemlja. Ove stvari nisu svakodnevne i ne nailazi se na njih na svakom koraku. Avganistan ima i svoju drugu stranu koja se ne vidi. Mi vidimo Avganistan kao ruralno i ratno podrucuje, bas isto kao sto vecina sveta misli o Srbiji. Zbog toga sam pominjala kriticko misljenje.
 
Učlanjen(a)
29.04.2009
Poruka
3.068
Uvela bi ja Dusanov zakonik, pa da vidis kako se sredjuju stvari po svakom pitanju.
 
Natrag
Top