Ostaju postupci za zloupotrebe

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
[h=1]Ostaju postupci za zloupotrebe
[/h] Izvor: Tanjug

Beograd -- Postupci za krivično delo zloupotreba službenog položaja biće završeni i posle brisanja tog člana iz Krivičnog zakonika, kažu u Ministastvu pravde.

5380953634f168e5ab2b0b689590194_orig.jpg
Državni sekretar Ministarstva Slobodan Homen je rekao da niko neće biti zaštićen od krivičnog progona, poručio je državni sekretar Ministarstva pravde Slobodan Homen.
Radna grupa Ministarstva pravde pripremila je Nacrt izmenjenog novog KZS-a u kom zloupotreba službenog položaja više ne postoji i menja se sa pet novih krivičnih dela, rekao je Homen.
Nova krivična dela korupcije predložena u Nacrtu KZS su zloupotreba ovlašćenja u privredi, prevara u privrednom poslovanju, oštećenje poverilaca, subvencijska prevara i zloupotreba u postupku javne nabavke.

"Zbog sigurnosti pravnog sistema nova krivčna dela odnosiće se samo na buduće izvršioce, dok će svi započeti postupci biti okončani kao i do sada", ukazao je Homen.

To je izuzetno važno jer, kako je naveo, u Srbiji trenutno ima više hiljada predmeta zloupotrebe službenog položaja pošto je to bila najčešća kvalifikacija nezakonitih koruptivnih radnji.

Homen je naglasio da će obaveznim uputstvom Republičkog javnog tužioca, nakon usvajanja izmena i dopuna KZS, biti naloženo da se od tog dana učinioci gone za "nova" krivična dela.

Nova krivična dela trebalo bi da obuhvate sve nezakonite radnje koje su se kvalifikovale vrlo široko kao zloupotreba službenog položaja - delo koje mnoge evropske države odavno ne poznaju, naglasio je državni sekretar.

On očekuje da će nova krivična dela biti usvojena u prvoj polovini godine, jer je to neophodno u cilju efikasne borbe protiv korupcije koja je sada prioritet države i radi usaglašavanja sa evropskim standardima.

Homen je podsetio da je zloupotreba službenog položaja u više navrata Srbiji stvarala probleme sa zahtevima za izručenje naših građana iz drugih zemalja koje u svojim zakonodavstvima nemaju tu inkriminaciju i nisu mogle da pozitivno odgovore na srpski zahtev za izručenje.

Shodno pravilima ekstradicionog postupka, potrebno je da obe države, i ona koja traži i ona od koje se zahteva izručenje, imaju propisano isto krivično delo.

Među njima je i odbegli biznismen Stanko Subotić, koga je Specijalni sud u Beogradu u odsustvu prvostepenom presudom osudio na šest godina zatvora.

Njegovo izručenje Srbiji u maju 2008. odbila je Ruska Federacija sa obrazloženjem da je po njihovom zakonodavstu krivično gonjenje za zloupotrebu službenog položaja zastarelo.

Zbog nepostojanja tog krivičnog dela u zakonodavstvu Švajcarske i ta država u kojoj Subotić živi i radi odbija da ga izruči, a njegovi advokati tvrde da on slobodno putuje po državama EU.
 
Natrag
Top