Oskrnavili grobnice žrtava požara u „Laundžu“

Učlanjen(a)
19.09.2009
Poruka
27.640
grobovi-v.jpg


Novi Sad - Na Gradskom groblju u Novom Sadu nepoznati vandali oskrnavili su grobove četvoro mladih Novosađana koji su prošle godine tragično nastradali u požaru u kafiću "Laundž". Na zajedničkim grobnicama brata i sestre Mirjane i Miloša Pekića, kao i sa grobnice u kojoj su sahranjene i dve druge žrtve požara Milena Kolundžić i Branka Saković nadgrobne ploče su pomerene u stranu, a s grobova su nestale vaze. Šokirane porodice žrtava požara pretpostavljaju da su grobove otvarali kradljivci koji su verovali da će u njima naći neke vrednosti.

- Pa, zar im ni mrtvima ne mogu dati mira - očajno je zapomagao Milan Pekić, koji je u požaru u "Laundžu" izgubio sina i ćerku. Sa groba u kojem su brat i sestra sahranjeni poskidane su saksije sa cvećem, a po nadgrobnoj ploči se vidi da je nedavno bila pomerana. Blatnjavi tragovi su po celom grobu.
Mada su je vratili na mesto, vidi se da je ploča pomerana. Ploče su teške nekoliko stotina kilograma, tako da pretpostavljamo da iza ovog nedele stoji grupa ljudi - kroz suze priča Pekić, očajno pitajući šta se to dešava.
- Pa, zar moja deca ne mogu da počivaju u miru? Zar i od njih da kradu? Ima li kraja ovoj tragediji? - pita očajan otac.
Prvi tragove vandalizma otkriveni su u subotu ujutro, i to na zajedničkoj grobnici najboljih prijateljica Milene Kolundžić i Branke Saković. Blatnjave tragove po grobu i pomerene vaze u subotu ujutro je primetila Milenina majka Ruža Kolundžić.
- Mada mi je bilo neobično, pomislila sam da su radnici "Lisja" nešto radili oko groba. Sve sam vratila na svoje mesto i obrisala ploču - kaže Kolundžićeva. Međutim, kada je u nedelju ujutro zajedno sa Pekićima došla do groba njihove dece, zatekla je isti prizor kao i na grobu svoje ćerke. Uznemireni roditelji su se obratili upravi groblja, a ubrzo je otkriven još jedan oskrnavljeni grob. U ovom slučaju vandali nisu uspeli da u potpunosti vrate ploču na grob koji je ostao tridesetak centimetara otvoren. I u ovom grobu sahranjena je jedna mlada devojka iz Novog Sada.
- Verovatno su pomislili da je kosturnica i da unutra ima nešto vredno što mogu da ukradu. Međutim, verovatno su odustali kada su videli da je ispod ploče samo zemlja, ali nisu uspeli da vrate ploču na mesto - priča otac preminule, koji je želeo da ostane anoniman. Upravo on je obavestio o svemu policiju, koja je juče pre podne detaljno pregledala sve oštećene grobove. Po završetku uviđaja, radnici JKP "Lisje", koje se brine o groblju, ponovo će otvoriti grobnice kako bi se utvrdilo da li su sanduci otvarani.


Autor: Ana Lalić
 
Natrag
Top