Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Ortodox Celts

c.jpg

Inicijator osnivanja sastava koji svira irsku narodnu muziku - Ortodox Celts je Dušan Živanović koji je svir ao bubnjeve u grupi Roze poze.Sa Anom Dokić i Dejanom Lalićem je osnovao neformalni sastav koji je svirao po klubovima. Krajem 1993. godine im se pridružio Aca Seltik i sa ostalim novim članovima konačno formiraju grupu.

Debi album su objavili 1994. godine, na kojoj su obradili irske pesme raznovrsnih stilova. Naredni albumi su doneli i autorske kompozicije. Na festivalu u Budvi su sa Madame Piano izveli pesmu ,,Galija", koja je pobrala burne aplauze prisutnih.

Za njihove koncerte je karakteristično da su najveseliji na domaćoj sceni. Tradicionalno, svake godine održavaju koncert u Beogradu na dan St. Patric-a. Album ,,A moment like The Longest Day” je prošao prilično zapaženo u medijima koji nisu fokusirani na turbo folk i dance muziku.
Članovi grupe Ortodox Celts
Aca Petrović Seltik (pevač)
Dušan Živanović (harmonika)
Ana Dokić (violina)
Dejan Lalić (mandolina, frula, bendžo)
Vladan Jovković (gitara)
Dejan Jevtović (bas)

Izvor: Netsrbija.net

Definitivno najveseliji bend na domaćoj sceni. :yea:






 
Poslednja izmena od urednika:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Ortodoks Kelts: spremamo novi album

[h=1]Ortodoks Kelts: spremamo novi album
[/h] Izvor: Tanjug


Vođa grupe “Ortodoks Kelts” Aleksandar Petrović, poznatiji kao Aca Seltik, povodom 20 godina postojanja benda kaže da je sve počelo sa puno entuzijazma i nepoznanica, da će se ubuduće okrenuti internacionalnoj karijeri, a na proleće trebalo bi da snime i nove pesme.

4057869894f59e61d0d1f2599281693_orig.jpg

Foto: FoNet

“Ortodoks Kelts” će tradicionalno svirati na Dan svetog Patrika, 17. marta, ali s ozbirom da obeležavaju 20 godina karijere, odlučili su da u SKC-u održe dva koncerta, pri čemu će prvi biti “anplag” i njemu će prisustvovati samo 200 ljudi.

“Hteli smo da se podsetimo kako je to izgledalo na početku, da ljudima koji godinama nisu dolazili na naše koncerte, a koji su bili prisutni na tim prvim nastupima, koji su svi bili 'anplag', damo nešto zbog čega bi rekli: 'E hoću ponovo da vidim Ortodoks Kelts, da vidim koliko su se promenili ili nisu'”, objasnio je Petrović u intervjuu Tanjugu.

S druge strane, dodao je, “hoćemo da ove naše nove klince, na neki način, upoznamo sa počecima, da im kažemo kako je to nekada bilo, zašto smo mi to uopšte počeli da radimo i kako smo zvučali na početku”.

“To je bukvalno podsećanje na taj prvi koncert na kome nije bilo više od 200 ljudi. Ideja je da oni koji dodju mogu da sednu, da odslušaju taj 'anplag' set, da prosto udju u to vreme od pre 20 godina. Tih 200 ljudi će, ustvari, biti isti onih 200, bar duhom, koji su bili na toj prvoj svirci”, rekao je Aca Seltik.

13194023634f59e61d1c916779307815_orig.jpg

Foto: Tanjug

On je primetio da je pitanje koliko će mladi danas moći da shvate način razmišljanja 1992/1993. godine. "Pre neki dan sam sreo klinca koji nema pojma da smo ratovali poslednjih 20 godina. Treba mu dočarati vreme kada je to (muzika, koncerti) bio jedini izlaz iz psihološke ujdurme koja se spremala i u jednom trenutku eskalirala”, rekao je Petrović.

"Srećna okolnost je što će onda moći da nastave celu tu priču na onom regularnom koncertu i steknu predstavu o kompletnom razvoju benda tokom 20 godina - prvih 20 godina 'Ortodoks Keltsa'", istakao je on

Aca Seltik je najavio da će na repertoaru drugog koncerta biti “dosta različitih stvari u odnosu na prethodnih par godina, ali biće i dovoljno onoga zbog čega ljudi redovno dolaze na njihove koncerte”.

“Istumbali smo sve i svašta i izvukli ponešto iz istorijskog šteka, a atmosfera će biti uobičajena - dobra, vruća i svi će biti znojavi posle koncerta”, rekao je Petrović, istakavši da ne dozvoljava ni sebi ni bendu da budu jednolični.

On je rekao da će publika imati priliku da čuje neke pesme koje nikada do sada nisu svirali, ali ne i nove autorske, koje “ljubomorno čuvaju za neki sledeći period”.

2872789684f59e61d3393f081920014_orig.jpg

Foto. Tanjug

Petrović je otkrio da nove pesme već postoje, ali da ih treba “malo isfiltrirati, neke doraditi, neke možda zaboraviti, dopisati još po neku”.

Očekuje da će uskoro ući u studio, mada “njih sedmoricu uterati u studio zajedno je priličan domaći zadatak”.

“Nikada nismo ništa radili na silu, pa nećemo ni sada. Vremenska presija ne postoji, termini ne postoje. Moja dilema, trilema ili polilema je da li izdati za nekog postojećeg izdavača, da li izdati sopstveno izdanje, da li uopšte izdavati fizički nosač zvuka, ili se bazirati na 'daunloud', da li snimati sve djuture, ili snimati spotove, pa to spojiti u jednu celinu”, istakao je Petrović.
Serija koncerata kojom će obeležiti 20 godina karijere počinje sutra u Banjaluci, sledi Novi Sad, Beograd, Niš, a potrudiće se da se u narednom periodu fokusiraju na nastupe po inostranstvu.
”Sudeći po reakcijama ljudi iz inostranstva, mislim da je sada već neophodno da se mnogo više svira 'napolju'. Prvenstveno tu mislim na Evropu, koja je trenutno u planu, neke stvari su već dogovorene. U nekom širem smislu, mislim i na Ameriku, dok će Irska biti kruna svega toga”, ocenio je Aca Seltik.

Po pitanju turneje po Americi, Petrović kaže da trenutno ”rade na tome” i da će informaciju o tome objaviti kada budu imali kompletan program, a Irska za njega postoji kao ”posebno mesto na karti”.

”To je mesto na koje treba otići posle svega. Otići u Irsku na mala vrata me uopšte ne zanima. Mogu da odem kao turista, navijač, ali otići i svirati u nekom klubiću u Irskoj, to ne pije vodu, jer bi se utopili u moru bendova koji tamo sviraju. U tom smislu, mislim da će Irska doći kao kruna svega - kao trešnja na torti”, naglasio je on.

11458435054f59e7e561667439218043_orig.jpg

Foto: Tanjug

Petrović se prisetio da je sve počelo sa puno entuzijazma i sa puno nepoznanica, prvi nastup sa ”Keltima” mu je izgledao kao ”skupila se grupa drugara da odsvira ono što vole, a bilo je i slučajnih prolaznika” i da ih je zapravo kasnije ”publika ugurala u studio”.
”Moj prvi nastup sa 'Keltima', novembra 1993, (pošto su 'Kelti' počeli i pre mene, kao instrumentalni sastav), bio je vrlo magičan”, primetio je on.

Petrović je ispricao da je na tom prvom nastupu, dok su svirali pesmu „Irish over“, koja je vezana za brodove i prelazak Atlantika, u bunker Doma omladine ušetao čovek sa psom, koji je izgledao "kao da je upravo sišao sa broda".

”Pas je došao na početku četvrte strofe i seo pored mene. Onda smo nas dvojica, praktično, zajedno otpevali kraj pesme: 'And the poor old dog was drowned', a pas je sa poslednjim stihom ustao i otišao”, prisetio se Petrović.

On je rekao da se u njihovoj muzici za kratko vreme prepoznao veliki broj ljudi, što ih je nateralo da snime album, a svaki sledeći bio je potpuno drugačiji, promene u sastavu unosile su “svežu krv”, obnavljala se “ta doza entuzijazma”.

“Kada izadjemo na binu nama je svaki koncert kao prvi. Kad god me pitaju koji vam je najbolji u karijeri, ja uvek kažem 'onaj sledeći'. Kada izađeš na binu ne postoje loše i ružne stvari, ti si na bini, to je tvoje prirodno okruženje", istakao je Aca Seltik.



 
Poslednja izmena od urednika:
Natrag
Top