Optimizacija Solid State Diskova (SSD) ~ Windows sistemi

Da li koristite SSD


  • Total voters
    105
Učlanjen(a)
28.02.2012
Poruka
5.118
Imam hp 6730b i SSD Kingston HyperX Savage 240GB
Kod mene je sata kontrolre podesen na IDE a ne na ACHI
ako ostane na ACHI imamam plavi ekran
os je win7 32
Zasto je to tako
hvala

Kasno je da sada tražiš SATA/AHCI drajvere ako si već instalirao sistem sa podešenim kontrolerom na AHCI. Reinstaliraj Windows ali prvo u biosu naštimaj na AHCI.
 
Poslednja izmena:
UREDNIK
Učlanjen(a)
26.09.2010
Poruka
992
Windows Search, opcija nastala kao naslednik Indexing servisa služi, kao i Prefetch i SuperFetch, za ubrzavanje pokretanja i pronalaženja fajlova i programa na Windows sistemima.
Obzirom da su obe opcije/servisa Windows operativnog sistema nastale u eri hard (rotirajućih) diskova, koji imaju ograničenu brzinu pristupa i čitanja podataka u odnosu na brzinu pristupa istim u slučaju SSD (solid state diskova) koji su se kasnije pojavili, namera je bila da se isti podaci keširaju tako što će delovi tih programa biti upisani na sam disk da bi se u slučaju nekog kasnijeg pokretanja sam proces mnogo brže odvijao.
Obzirom da kod SSD pristup memoriji, odnosno sačuvanih informacija je enormno brži nego kod klasičnih hard diskova, ove opcije gube smisao kod korisnika SSD-a.
Kod SSD-a je bitno napomenuti da je životni vek ograničen količinom upisanih/obrisanih podataka na isti tako da nije preporučljivo bespotrebno upisivati i brisati informacije na SSD i time im smanjivati životni vek, što upravo Indexing odnosno Windows Search i Prefetch i SuperFetch servisi rade kao i Disk Defrag.
Fetch servis upisuje fragmente pokrenutih programa i čuva ih na disku (vršeći tako, za SSD bespotrebno pisanje podataka i zauzimanje prostora) u slučaju da iste kasnije ponovo pokrenete, a u vidu bržeg startovanja. Podaci se skladište u fascikli Prefetch C:/Windows/Prefetch...
Odgovor: dobijaš više prostora na SSD obzirom da većina dostupnih (uzimajući u obzir cenu) ima malo manje skladišnog prostora od HDD i istovremeno se SSD štiti na neki način od bespotrebnog, zbog veoma veće brzine pristupa i čitanja informacija sa SSD-s nego sa HDD-a, upisivanja podataka na isti što dovodi do smanjenja životnog veka....
 
Član
Učlanjen(a)
18.06.2012
Poruka
1.272
Svaka cast veoma detaljan i opsiran odgovor u Shakajaada postu!
Samo da se nadovezem radi se o iskljucivanju windows search u servisima
A ne u Start>Control panel>Programs and features>Turn windows features on or off posto i tu ima windows search ako se tu ugasi onda se gasi search u start meniju!Znaci taj windows search ne dirati
 
Član
Učlanjen(a)
22.12.2010
Poruka
12
Samsung daje uz svoje diskove Samsung magican koji sve ovo radi automatski izborom opcija u programu.

ja sam kupio evo 840 256gbas i više nego zadovoljan sam

Pozdrav, ja imam V-nand 850 EVO 250Gb. Pitam se da li je normalno da SSD za 23h kako prijavljuje Sentinel ima LifeWrites 165Gb? Dva puta je instaliran Windows 10, i ima skoro 30 restarta (malo me cinao AV, malo AHCI), a primetio sam da pijede skoro 1GB na restart. Sve optimizacije učinjene, prepoznaje sata 2 (laptop iz 2009) AHCI i Trim mod,
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
26.09.2010
Poruka
992
Pozdrav, ja imam V-nand 850 EVO 250Gb. Pitam se da li je normalno da SSD za 23h kako prijavljuje Sentinel ima LifeWrites 165Gb? Dva puta je instaliran Windows 10, i ima skoro 30 restarta (malo me cinao AV, malo AHCI), a primetio sam da pijede skoro 1GB na restart. Sve optimizacije učinjene, prepoznaje sata 2 (laptop iz 2009) AHCI i Trim mod,
Za analiziranje i optimizaciju Samsung SSD koristi "Samsung Magician" softver... Verovatno je precizniji od ostalih aplikacija za analizu sopstvenih diskova.
 
Član
Učlanjen(a)
22.12.2010
Poruka
12
Kada je na Sentinelu bilo 160Gb, Magician je prebacio sa 0.1 na 0.2TB. S.M.A.R.T beleške nemaju neka odstupanja.
 
Član
Učlanjen(a)
18.06.2012
Poruka
1.272
Pozdrav, ja imam V-nand 850 EVO 250Gb. Pitam se da li je normalno da SSD za 23h kako prijavljuje Sentinel ima LifeWrites 165Gb? Dva puta je instaliran Windows 10, i ima skoro 30 restarta (malo me cinao AV, malo AHCI), a primetio sam da pijede skoro 1GB na restart. Sve optimizacije učinjene, prepoznaje sata 2 (laptop iz 2009) AHCI i Trim mod,

To po meni nije normalno da za tako malo vremena imas toliko upisa ali problem sa win 10 je taj sto konstantno nesto pise disk stalno radi cak i sa svim mogucim podesavanjima i jos plus kad dodas razne programe koji to isto rade!T ako se tako nastavi znaci ti ces imati 1.3-1.5terabajta za 10 dana a to je puno!Ja bih ti preporucio da napravis dual boot sa Win 7 pa uporedis!Ja imam Samsung 850 pro 128gb i ma negde oko 7.3tb ali za 3-4 godine koliko ga koristim!
To je kao da si vise od 160 filmova kopirao na njega od jednom!
 
Natrag
Top