Optimizacija Solid State Diskova (SSD) ~ Windows sistemi

Da li koristite SSD


  • Total voters
    105
UREDNIK
Učlanjen(a)
26.09.2010
Poruka
992
Za produžetak radnog veka Solid State Diska (u daljem tekstu SSD) bitno je podesiti određene parametre u sistemu radi izbegavanja nepotrebnog upisivanja podataka na SSD.



Za Windows operativne sisteme:
Podesiti SATA kontroler na AHCI Mod

  • Pre procesa instalacije operativnog sistema, u BIOS-u podesiti SATA kontroler na AHCI mod.
  • AHCI mod je potreban zbog nativne podrške za TRIM funkciju SSD-a.
  • Ako ste Windows instalirali u IDE modu promenite u BIOS podešavanjima na AHCI mod
  • Ručno podešavanje u registru posle instalacije:
  • Win+R i kucajte regedit
  • u registru pronađite ključ: HKEY_LOCAL_MACHINE->System->CurrentControlSet->Services->Msahci onda u desnom panelu na Modify i uneti vrednost 0 pa na Ok
  • Zatvorite i restartujte
*Lično mišljenje: obavezno podesiti AHCI. AHCI je koristan čak i za HDD
Provera TRIM funkcije

Provera TRIM-a potrvdiće da li se TRIM komande šalju sa Windows-a na SSD.
Svi diskovi novije proizvodnje (posle 2010. godine) automatski podržavaju opciju TRIM.

Otvorite command promt kao administrator i kucajte
  • fsutil behavior query DisableDeleteNotify
  • povratna poruka: DisableDeleteNotify = 0 znači da je TRIM uključen
  • povratna poruka: DisableDeleteNotify = 1 znači da je TRIM isključen
  • fsutil behavior set disabledeletenotify 0 omogućava TRIM
  • fsutil behavior set disabledeletenotify 1 onemogućava TRIM
*Lično mišljenje: obavezno omogućiti TRIM
dV97X0h.jpg

Isključite System Restore
Kod:
System Restore na SSD-u tokom vremena može uticati nepovoljno na performanse 
i onemogući normalno funkcionisanje TRIM komandi. 
Preporučuje se da System Restore bude isključen mada se može i ostaviti kao aktivan.

Desni klik na My Computer (u Win 8 - This PC) ---> Properties ---> System Protection ---> Configure
čekirati Turn Off System protection.

YrmKXNAve.jpg



*Lično mišljenje: System Restore ponekad može biti (jedino) i najjednostavnije rešenje početnicima ali i "entuzijastima":oops: kada dođe do nepredviđenih problema u funkcionisanju operativnog sistema;
Lični tip: Podesiti Max Usage na 2-3% i ostaviti System Restore aktivan

Isključivanje indeksiranja diska

SSD ima veliku brzinu pristupa podacima (0.1 ms) pa nema potrebe za indeksiranjem diska kao kod običnih hard diskova (HDD).

Kako se isključuje:
  • Idite u My Computer
  • Desni klik na SSD (sistemski disk) i odaberete Properties
  • Dečekirate "Allow files to have contents indexed in addition to file properties"
  • Ignorišite moguća obaveštenja sa "Ignore All" i nastavite sa OK
nCZM.jpg


*Lično mišljenje: onemogućiti indeksiranje


[hl]Onemogućite sistemsku defragmenaciju diska[/hl]
NEMOJTE NIKADA DEFRAGMENTOVATI SSD!

Kada Windows detektuje da se TRIM komande koriste, automatski će deaktivirati opciju defragmentiranja diska. Ako to nije slučaj kod Vas to možete uraditi sami.
  • Uđite u My Computer;
  • Desnim klikom na sistemski disk birajte Tools tab
  • Birajte Defragment Now
  • Pa zatim Configure Schedule
  • I dečekirajte komandu Run on a Schedule.

IoZBS6p.jpg


xdAWw1.jpg


*Lično mišljenje: obavezno onemogućiti defragmentaciju SSD
ukoliko ste sveže instalirali Windows 8/8.1, sistem će već pri instalaciji automatski prepoznati SSD i HDD ukoliko su prisutni i podesiti ovu funkciju na TRIM odnodno DEFRAG u sistemskom programu za održavanje-defragmentaciju diskova tako da, ukoliko ne koristite neke druge programe za defragmentaciju (npr. Perfect Disk itd.) možete i zanemariti ovo podešavanje
Onemogućite PageFile (virtual memory)

Ovaj korak ne povećava brzinu SSD-a ali se dobija 2-4 GB prostora na disku. Takođe, ovaj korak se ne preporučuje na računarima koji imaju manje od 4GB radne memorije.

Kako se isključuje:
  • Desni klik na My Computer
  • Birajte Properties
  • Zatim Advanced System Settings
  • Odaberite Performance tab i Advanced tab
  • Zatim izaberite Change dugme u odeljku Virtural memory
  • Dečekirajte “Automatically Manage Page File Size For All Drives”
  • Izaberite No Paging File i kliknite na set dugme
  • Izaberite Yes da omogućite i resetujte kompjuter.
HLuYwG.jpg


*Lično mišljenje: podesiti Custom size ---> max size na ~400MB i ostaviti uključenu virtuelnu memoriju

Onemogućiti Hibernaciju

Ovim postupkom se dobija dodatnih ~2GB prostora na disku.

Otvorite command promt kao administrator
kucajte: powercfg -h off

3Yv2sTlZ.jpg


*Lično mišljenje: onemogućiti hibernaciju
jer će se sistem svakako sa SSD podići za <10 sekundi

Onemogućite Prefetch i Superfetch

Winkey+R pa kucati regedit

QtV9v.jpg


  • Pronađite ključ: "HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\SessionManager\Memory Management\PrefetchParameters"
  • Desni klik na EnablePrefetcher i EnableSuperfetch
  • Za svaki pojedinačno kucajte 0 u Value data polje i stisnite OK


zLBxTihber.jpg


*Lično mišljenje: onemogućite fetch

Onemogućite Windows Search i SuperFetch servise
  • Winkey+R
  • Kucajte services.msc i stisnite Enter
  • Skrolujte do Superfetch, desnim klikom birajte Properties
  • U padajućem meniju odaberite Disabled i stisnite Ok
  • Skrolujte do Windows Search, desnim klikom birajte Properties
  • Kliknite na Stop dugme, zatim iz padajućeg menija birajte Disable i zatim Ok.
OtwbZ2y8.jpg

*Lično mišljenje: onemogućiti servise

Isključite ClearPageFileAtShutdown i LargeSystemCache

  • Win+R pa kucate Regedit i zatim OK
    LdTXEl8O.jpg
    • Birate putanju; "HKEY_LOCAL_MACHINE\CurrentControlSet\Control\SessionManager\Memory Management"
    • Desnim klikom na ClearPageFileAtShutdown i LargeSystemCache
    • Menjajte pojedinačno svaki Value data sa 1 na 0
t7kFEihwsU.jpg


*Lično mišljenje:
isključiti

Podešavanje Power opcija


    • Idite u Control Panel
    • Odaberite System and Security
    • Zatim Power Options i birajte u padajućem meniju Show Additional Plans
    • Odaberite High Performance
    • Kliknite na Change Plan Settings za High Performance
    • Kliknite na Change Advanced Power Settings
    • Zatim odaberite Hard disk polje (+)
    • Promenite vrednost za opciju Turn off hard disk after na 0 minuta (Never)
    • Stisnite OK
    • Odaberite Save Settings.
29aoBLmyV.jpg

960JF.jpg


*Lično mišljenje: podesiti na Never

Preporučljivo je za barem 10% kapaciteta SSD rezervisati za OverProvisioning radi povećanja performansi i životnog veka (10% kapaciteta držati kao neformatiranu particiju - unallocated space)
(Delimično preuzeto sa spoljašnjeg izvora)
 
Član
Učlanjen(a)
01.02.2013
Poruka
105
Licno ne koristm SSD Harddisk ali sam radio postavljanje sistema i to prvo formatiranje i pravljenje particija poslije tvornickog postavljanja sistema i na sve i jednom je bilo 10-tak GB koji nisu formatirani.Ja licno poslije nisam ostavljao taj prostor iz prostog razloga sto su prvo SSD diskovi jako skupi i gdje sam radio uglavnom su manjeg kapacitet a zahtjevi za prostorm na HDD-u veliki.Naravno nisam primetio da imaju problema sa brzinom jer njh ne susrecet svaki dan.Ince su mnogo brzi i necujni u odnosu na standardne diskove koje mi koristimo u svakodnevnom zivotu.To je moje prakticno iskustvo.Pozdrav.
 
Član
Učlanjen(a)
13.02.2010
Poruka
9
Kupio Kingston HyperX Savage SSD 240GB na koji sam instalirao Win 7 x64, dok mi je ostao HDD od 1TB za podatke. Nakon instalacije sistema krenuo sam u optimizaciju sistema za SSD (normalno koristeci razne tutorijale sa net-a). Da bi se produzio radni vek SSD-a i ubrzao rad istog postoje mnoge preporuke ali evo sta me najvise buni:
1. Pagefile sys - po tutorijalima ovaj fajl bi trebalo da se iskljuci sa SSD diska apsolutno ili da se postavi na particiju HDD-a. To mnogi preporucuju dok neki kazu da je potrebno ostaviti pagefile sys (samo mozda smanji) na SSD-u, a neki da uopste nije potreban. Kakva su vasa iskustva i sta je po vama najbolje? Inace moja RAM memorija je 16GB. Po default-u pagefile je onda 16GB.

2. Neke od preporuka su i da se ceo korisnicki folder (user folder na C disku prebaci na particiju HDD-a). Time bi prebacili i temporary filder browser-a, kako bi to uticalo na rad?
 
Učlanjen(a)
28.02.2012
Poruka
5.118
Kupio Kingston HyperX Savage SSD 240GB na koji sam instalirao Win 7 x64, dok mi je ostao HDD od 1TB za podatke. Nakon instalacije sistema krenuo sam u optimizaciju sistema za SSD (normalno koristeci razne tutorijale sa net-a). Da bi se produzio radni vek SSD-a i ubrzao rad istog postoje mnoge preporuke ali evo sta me najvise buni:
1. Pagefile sys - po tutorijalima ovaj fajl bi trebalo da se iskljuci sa SSD diska apsolutno ili da se postavi na particiju HDD-a. To mnogi preporucuju dok neki kazu da je potrebno ostaviti pagefile sys (samo mozda smanji) na SSD-u, a neki da uopste nije potreban. Kakva su vasa iskustva i sta je po vama najbolje? Inace moja RAM memorija je 16GB. Po default-u pagefile je onda 16GB.

2. Neke od preporuka su i da se ceo korisnicki folder (user folder na C disku prebaci na particiju HDD-a). Time bi prebacili i temporary filder browser-a, kako bi to uticalo na rad?


Kakvu imaš matičnu ploču....

"
  • Pre procesa instalacije operativnog sistema, u BIOS-u podesiti SATA kontroler na AHCI mod.
  • AHCI mod je potreban zbog nativne podrške za TRIM funkciju SSD-a.
ako ona nema pretpostavke za ssd disk onda ništa od punog ubrzanja.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
13.02.2010
Poruka
9
Asus M5A97 R2.0, kupljena 2013. Podesen AHCI mod i trim funkcija omogucena (proverio u Windows cmd). Update-ovao sam i BIOS najnovijom verzijom. Buni me ovaj pagefile, ali i neke funkcije superfetch/prefetch koje bi trebalo po nekima da se onemoguce a po nekima da se ne diraju i da rade i dalje.
 
Učlanjen(a)
28.02.2012
Poruka
5.118
Asus M5A97 R2.0, kupljena 2013. Podesen AHCI mod i trim funkcija omogucena (proverio u Windows cmd). Update-ovao sam i BIOS najnovijom verzijom. Buni me ovaj pagefile, ali i neke funkcije superfetch/prefetch koje bi trebalo po nekima da se onemoguce a po nekima da se ne diraju i da rade i dalje.

Kod mene je to sve isključeno ali mislim da bi to sve funkcionisalo i da nisam isključio...
 
Učlanjen(a)
02.06.2015
Poruka
190
Za laike preporučujem Auslogics Boost Speed. Jednim klikom će optimizovati vaš SSD za dve-tri sekunde.
 
Član
Učlanjen(a)
18.12.2011
Poruka
15
Odličan tutorijal. Pomogao mi je da malo ubrzam SSD. Inače idalje imam problem sa istim. Nikako da dostigne pravu brzinu pisanja. Čita na ~500MB/s ali piše samo na 144MB/s. Inače SSD je msata, povezan direktno na ploču. SATA kontroler je na ACHI. Ne znam šta bi moglo da ga koči više.
 
Član
Učlanjen(a)
26.07.2010
Poruka
86
Imam hp 6730b i SSD Kingston HyperX Savage 240GB
Kod mene je sata kontrolre podesen na IDE a ne na ACHI
ako ostane na ACHI imamam plavi ekran
os je win7 32
Zasto je to tako
hvala
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
26.09.2010
Poruka
992
Imam hp 6730b i SSD Kingston HyperX Savage 240GB
Kod mene je sata kontrolre podesen na IDE a ne na ACHI
ako ostane na ACHI imamam plavi ekran
os je win7 32
Zasto je to tako
hvala
Nedostaju SATA/AHCI drajveri u sistemu!
Sa sajtu proizvođača preuzmi drajvere.
Ovde je link za tvoj računar sa gore pomenutim drajverima za Windows 7 32bit
 
Natrag
Top