Opasna strana ulepšavanja

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Opasna strana ulepšavanja

Nezavisne 28.02.2011 06:33

198842.jpg

Da li ste se ikada pitali šta se nalazi u vašoj omiljenoj kupki ili dezodoransu?

Lista hemikalija koju možete pročitati na naljepnicama gotovo svih proizvoda za njegu prilično je dugačka, a potreban vam je stručnjak da biste protumačili na šta se tačno odnose.
Riječ je o velikom broju hemikalija od kojih je veliki dio veoma opasan po zdravlje. Predstavljamo vam listu onih najozloglašenijih koje bi trebalo da izbjegavate u širokom luku.
Ako pročitate neki od ovih naziva na naljepnicama iz vašeg kozmetičkog ormarića, dobro razmislite o daljoj upotrebi.

Diazolidinyl Urea

Koristi se kao antiseptik u kozmetici. Međutim, može da otpušta visoko toksičan formaldehid.
Nalazi se u puderima za telo, sapunima i tonicima za lice, losionima i kremama, preparatima za skidanje šminke, šamponima, proizvodima za brijanje, kremama za sunčanje.

Imidazolidinyl Urea

Drugi najčešći prezervativ u proizvodima za ličnu njegu (parabeni su na prvom mestu).
Američka akademija za dermatologiju prepoznaje ih kao uzročnike dermatitisa. Takođe otpuštaju formaldehid.
Nalazi se u šamponima za bebe, kupkama i uljima za njegu dječje kože, kolonjskim vodama, losionima, šminci i preparatima za trajno kovrdžanje kose.

Diethanolamine (DEA)

Često se koristi u kozmetici zbog pjenušavih i emulzivnih svojstava. Povezan je sa alergijskim reakcijama i iritacijama oka. Proizvodi na bazi ove hemikalije pokazali su visoku kancerogenost na laboratorijskim životinjama.

Triethanolamine (TEA)

Koristi se kao deterdžent na koji postoji visoka reaktivnost kože. Duži kontakt može da izazove ozbiljne iritacije.
Pokazao se kao toksičan na laboratorijskim životinjama. Stručnjaci preporučuju samo male doze, koncentracije ne veće od pet odsto.
Oni takođe preporučuju ograničavanje izloženosti ovim proizvodima, kakvi su šamponi. Ipak, neki proizvodi za njegu kože ruku i tijela ga sadrže.
U kombinaciji sa nitratima (što je prilično čest miks za mnoge šampone i kupke) rezultira kancerogenim nitrosaminima.
DEA i TEA nalaze se u kupkama, losionima, kremama za brijanje, šamponima i sapunima.

Parabeni: Ethyl, Butyl, Methyl, Propyl, and Parahydroxybenzoate
Parabeni su drugi najčešći sastojak u proizvodima za njegu kože - voda je na prvom mjestu. Mogu uzrokovati osipe i druge alergijske reakcije.
Studije su pokazale da imaju osobine hormona estrogena, a preliminarna istraživanja ukazuju da parabeni imaju velikog uticaja na pojavu tumora dojke.
Parabena ima svuda – procenjuje se u 75 do 90 odsto svih kozmetičkih preparata. Čak i neki “prirodni” proizvodi sadrže ovu hemikaliju. Svi proizvodi imaju neku vrstu konzervanasa, ali je na vama da odaberete netoksičnu.
Nalazi se u svim proizvodima za njegu dječje kože, tonicima, dezodoransima, šminci, kremama, lubrikantima, lakovima za nokte, šamponima i kremama za sunčanje.

Petrolatum

Poznat i kao "petrolejski žele". Pročišćen se često nalazi u kremama i drugim proizvodima za njegu kože tela. Formira uljasti sloj na površini kože koji sprečava isparavanje tečnosti.
Privremeno kožu čini glatkom i naizgled hidriranom, ali izaziva sasvim suprotan efekat. Uzrokuje alergijske reakcije.
Proizvođači obožavaju ovaj sastojak jer je veoma jeftin.
Nalazi se u kremama za bebe, regeneratorima, losionima, šminci, lakovima za nokte i trakicama za depilaciju.

Propylene Glycol

Ovo je najčešći sastojak proizvoda za njegu uz vodu i parabene. Često se koristi u proizvodnji šminke. Izaziva snažne alergijske reakcije i u ekstremnim slučajevima ekceme.
Bezbjedni glikoli se sve češće upotrebljavaju umesto propilena, a stručnjaci preporučuju da se ne koriste u dozama većim od 50 odsto proizvoda.
Nalazi se u dezodoransima, losionima za bebe, ispravljačima kose, kremama, vodicama za ispiranje usta, proizvodima za brijanja, kremama za sunčanje i parfimisanim stikovima.

PVP/VA Copolymer

Smatra se toksičnim. Kod nekih osoba izaziva takozvanu tesaurozu, strana tijela u plućima zbog udisanja lakova za kosu.
Pacovi kojima su u laboratorijskim uslovima PVP davali intravenozno, dobijali su tumore.
Nalazi se u bronzerima, šminci za oči i proizvodima za oblikovanje kose.

Sodium Lauryl Sulfate

Deterdžent i prenosnik vode. Isušuje i iritira kožu, pa je često povezan sa pojavom ekcema. Žurnal Američkog koledža za toksikologiju smatra da ova hemikalija “ima degenerativni efekat na membranu ćelije” i “penetriranje u dublje slojeve kože može da se desi i prilikom upotrebe proizvoda sa nižom koncentracijom”.
Nalazi se u pjenušavim kupkama, kremama za njegu obuće, kremama za depilaciju, losionima, šamponima, sapunima i pastama za zube.

Sulfate Laureth Sodium

Ponaša se kao omekšivač vode. Često proizvodi koji su označeni kao “blagi” poput šampona za bebe, sadrže upravo ovu hemikaliju. Vodi iritaciji očiju i kože.
Nalazi se u šamponima i šamponima za bebe.

Stearalkonium Chloride

Nastao je u laboratorijama proizvođača omekšivača za veš. Omekšava kosu i omogućava lakše oblikovanje. Poznato je da izaziva alergijske reakcije kože, očiju i sluzokože i smatra se toksičnim.
Nalazi se u regeneratorima za kosu i kremama.

Sintetičke boje

Koriste se i u prehrambenoj industriji, a u kozmetičkoj obično nose oznaku "D&C" uz upozorenje da je samo za spoljašnju upotrebu.
Međutim, koža apsorbuje veliki dio nanesenog preparata, pa ga spoljašnja upotreba ne čini ništa bezbjednijim. Sintetičke boje su u većini slučajeva derivati katrana i stoga veoma kancerogene.
Nalazi se u većini proizvoda za ulepšavanje, a najviše u farbama za kosu. Primijetili ste da i kupke i šamponi često imaju gotovo fluroscentne boje. Zapitajte se od čega potiču.

Sintetički mirisi

Postoji oko 200 sastojaka u kozmetilkoj industriji koji se smatraju mirisima (na etiketi možete pročitati “fragrance”). Štaviše, proizvođači u većini zemalja svijeta nisu u obavezi da otkriju sve sastojke koje sadrži njihov proizvod.
Kod osjetljivih osoba vještački mirisi mogu izazvati kašalj, vrtoglavicu, glavobolju, hiperpigmentaciju, osip, iritaciju kože i povraćanje.
Nalaze se u gotovo svim proizvodima. Birajte samo one na čijoj naljepnici stoji da su aromatizovani prirodnim esencijalnim uljima.



 
Natrag
Top