Okultizam

Član
Učlanjen(a)
06.02.2010
Poruka
164
meni nije jasno bas najbolje sta je okultizam ali ja uopste nisam na strani astrologije i vradzbina, cak sta vise meni je to glupo i nema mi nikakvog smisla!
 
Član
Učlanjen(a)
11.01.2010
Poruka
603
Da li bajanje straha, cmicka na telu, bajanje protiv uroka itd vidis kao okultizam ili ne?

Ako si ikada cuo/procitao reci bajalice, bice ti jasno da li je ili nije.Osim toga, zanimljivi su odgovori kada se upitaju babe koje se bave bajanjem ciju moc prizivaju da bi ukolonile urok, da li sebe dozivljavaju kao osobe koje imaju odredjene moci, da li su te moci nasledile ili naucile i od koga, kao i da li je pozeljno da se uklanjanjem uroka bave oni koji u to nisu upuceni i zbog cega...
 
Član
Učlanjen(a)
12.09.2009
Poruka
511
Rećiću samo da astrologija nikad nije proricala sudbinu, darivala je mogućnost, koju će te vi prihvatiti ili nećete.

Zabeležen je primer čoveka kome je iz natalne karte rečeno da će doživeti duboku starost, toliku da će ispratiti svoje bližnje-svoju porodicu. On se jako razočorao u to što je čuo i jednog dana je oduzeo sebi život u 25 godini. Dakle nema reči o sudbini. Iz astrologije dobijate upute šta je to gde će te vi iskoristi ceo svoj potencijal.

Na primer volite horsko pevanje, ide vam ekonomije i jako lepo crtate. Možete se pokazati jako dobro u svemu tome-a da li će te uspeti to sve da postignete?, a možda samo jedan posao ima ‚‚budućnost". Astrologija vam samo ‚‚sugeriše" šta je to što vam je u stvari kec na 11, ali to ne znači da vi morate to baš da radite ili će te se time baviti. Vi ste ti koji kažete poslednje, na vama je.

Ništa ne bi bilo okultno-skriveno ili tajnovito, da nije bilo onih koji su slepo verovali u svoje svete spise a ostala viđenja proglasila za jeres i išli do sitematskog uništenja nekog drugačijeg mišljenja.

Život je jedna velika misterija, dolazi i odlazi. Niko ne zna kada će doći i niko ne zna kada će otići. Niko ne zna odakle dolazi i niko ne zna gde odlazi. Ali svi na na svetu znaju da su živi, samo ga nisu svestni (mali paradoks-ali tako je to kod mene). Da li je Život okultan?

Onaj koji vam kaže iz horskopa: tvoj život će biti takav ili onakav, nije dobar ‚‚zvezdani gledač".

Što se tiče bajanja. Gubljenje vremena. Neću trošiti ni trenutak da ga komentarišem.

Ja sam pravoslavac, i rađena mi je natalna karta, ali sa aspekta mogućnosti koje imam. Da li to znači da više ne smem da idem u crkvu i da se molim Bogu?
Astrologija je zabranjena u onom momentu kada su se ljudi poistovetili sa informacijama i sopstvenim projekcijama mogućih situacija i prestali da se posvećuju Bogu i sadašnjem trenutku.

Ovo je bilo moje mišljenje i moj stav.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
11.01.2010
Poruka
603
Astrologija je zabranjena u onom momentu kada su se ljudi poistovetili sa informacijama i sopstvenim projekcijama mogućih situacija i prestali da se posvećuju Bogu i sadašnjem trenutku.
Ovo je bilo moje mišljenje i moj stav.

Mislim da gresis.
Astrologija je "zabranjena" onog trenutka kada se pojavila judeo-hriscanska religija iz jednog razloga:da se ljudi ne bi oslanjali na sudbinu, raspored zvezda na nebu, vec samo na Boga i Njegovo Providjenje.

Dakle, da bi preuzeli odgovornost za svoj zivot i postupke u svoje ruke.Jer hriscanstvo daje coveku mogucnost da se pokaje i izmeni svoj zivot korenito - da neko ko je bio veliki gresnik, postane ne samo pravednik, vec svetitelj!A astrologija coveka ogranicava na aspekte medju zvezdama, opravdavajuci njegovo istrajavanje u grehu.Hriscani su u tom smislu istinski slobodni.

Kako god zvucalo paradoksalno, ali "biti rob Hristov" podrazumeva neslucenu slobodu.Iako savremeni astrolozi insistiraju na mogucnostima koje covek ima dobijanjem svoje natalne karte, te mogucnosti su ipak ogranicene i zavise od raznoraznih "aspekata", dakle, lokus kontrole je izvan coveka, a ne u njemu.
 
Član
Učlanjen(a)
12.09.2009
Poruka
511
da se ljudi ne bi oslanjali na sudbinu, raspored zvezda na nebu, vec samo na Boga i Njegovo Providjenje.
ova rečenica je u stvari:
Astrologija je zabranjena u onom momentu kada su se ljudi poistovetili sa informacijama i sopstvenim projekcijama mogućih situacija i prestali da se posvećuju Bogu i sadašnjem trenutku.

I nije mi jasno u čemu se razlikuju te dve konstatacije.

A astrologija coveka ogranicava na aspekte medju zvezdama

Ja sam napisao da astrologija govori šta su dobri aspekti, šta ti ide od ruke, gde tvoj potencijal moze dostići maximalni potencijla. Astrologija tebe ne može da ograniči ni u kakvom pogledu. Ako može onda si ti sebe ograničila i to je do tebe. Ako je ‚‚zapisano" da ćeš biti bogata a ti sediš i ništa ne radiš, jer si ti slobodnom voljom odlučila da je to u stvari tvoj put kroz život, šta ćeš u životu postati? naravno, siromah!!!! I opet ne vidim o kakvom ograničenju pričaš.

Ti odlučuješ, ti si ta koja dela kroz život a ne natalna karta. Ako se ti oslanjaš na to i veruješ u to 100% i idealizuješ, to je onda tvoja volja ali je ujedno i projekcija tvog uma, to je onda ograničenje koje si ti sebi ubacila u glavu da će se to i to deseti; i to je ograničenje o kome ti pričaš, ali si pre tog momenta bila slobodna. A poistovećena sa ‚‚mogućnostima" da će ti se desiti jako lepa stvar u životu kada ti venera uđe u 10-u kući u konjukciji sa mesecom...itd to je onda tvoja uslovljenost i tog momenta si TI SEBE osudila na ograničnja. Ti onda nisi u suštini shvatila koja je poruka astrologije.

opravdavajuci njegovo istrajavanje u grehu

molim te reci mi primer kada je astrologija podržava istrajavanje greha, voleo bih to da vidim. Očigledeno da si ti imala neko loše iskustvo sa ovom pričim o astrologiji.

Jer hriscanstvo daje coveku mogucnost da se pokaje i izmeni svoj zivot korenito - da neko ko je bio veliki gresnik, postane ne samo pravednik, vec svetitelj

molimte reci mi koja religija ne pruža mogućnost da se čovek pokaje. Čovek može da se kaje bez ikakvog pojma o religiji i verovanju u Boga. Za kajanje je potrebna jedna krajnje prosta stvar. Potrebna ti je SVEST. Svest o sebi, o sopstvenom biću. Svete knjige govore o načinima kako da prepoznaš taj put, a ti si ta koja će da korača po tom putu. I opet, ti odlučuješ. Ta odluka je na tebi.

Ti si svojim rođenjem bila slobodna i uvek si slobodna, samo što je nesvesnost učinila da se ta sloboda zaboravi i da se kroz život putuje kao putnik koji je non-stop u kalkulacijama, proračunima a pogotovo u odnosima tipa ovo je dobro a ono nije, ovaj je pogrešio a ne ja itd.

Samo da se razumemo, šta god ti mislila i rekla, ja to uvek prihvatam, nisam više isključiv. Jer sam prepozano pre dosta vremena glas u glavi koji mi je govorio kako sam ja u pravu kada sam nailazio na drugačija mišljenja a da taj neko nije ili slično.. I gotovo uvek sam nešto, vazda, branio, dokumentovao neki stav, neku svoju viziju. Pogotovo ako se nešto ticalo Pravoslavlja, toliko sam bio isključiv i pun predrasuda poput slobode/ne-slobode, grehova, pokajnja, molitve/a ne meditacije jer, bože, to je strašna reč. Koliko sam samo dobrih trenutaka izgubio, a mogao sam dosta da spoznam.

P.S.
Postoji knjiga koja se zove ‚‚Četiri sporazuma" koju je pisao Don Miguel DeRuis. I knjige od Ekarta Tola ‚‚Moć sadašnjeg trenutka" i ‚‚Nova zemlja" (u njima je mnogo bolje objašnjeno ovo što sam pisao u predhodna 2 pasusa, stim što su to ljudi u potpunosti prisutni-svesni i njihovi komentari su razumljivi, ja sam još nerazumljiv stoga i oprostite).
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
11.01.2010
Poruka
603
човек је виши од звезда

1. астрологија је настала као саставни део многобожачког погледа
на свет, и древни астролози су веровали да су планете које
управљају људским поступцима, у ствари, богови. зато су их тако
и назвали: меркур (бог трговине, пророштва, лопова), венера
(богиња пожуде), марс (бог рата), јупитер (врховни бог), сатурн
(јупитеров отац), итд. истинити бог је себе открио у христу као
свету тројицу: ми, који после христа живимо, кроз цркву његову
имамо не само пуноту богопознања, него и богоопштења,
причешћујући се његовим телом и крвљу. како онда можемо
веровати да планете управљају нашим поступцима знајући да оне
нити су богови, нити имају божанско порекло, и ако знамо да их је
бог створио човека ради, а не човека њих ради?

2. зодијачки знаци у светом писму старог завета названи
мазарот, и сваки од њих је, као скупина звезда, означавао неку
пророчку слику будућих догађаја везаних за долазак у свет
спаситеља нашег, исуса христа. ко верује астрологији, верује
паганским тумачењима зодијака (рецимо, грци су веровали да је
знак бика на небу као “успомена на то да је зевс са крита отео
девојку европу над којом је извршио насиље”).

3. у области поларног арктичког круга, често се дешава да се
неколико седмица на ноћном небу не може видети ни једна
планета, нити се знати њихов респоред у часу нечијег рођења.
према астрологији, то би значило да неки становници гренланда,
северне аљаске, канаде и сибира нису ни рођени (немају
хороскоп!).

4. до шеснаестог века, астрологија је била заснована на
претпоставци да је замља у средишту сунчевог система и да се
планете окрећу око ње (геоцентризам). пре коперника, дакле, сви
хороскопи су били прављени на лажној, квази–научној
претпоставци. да ли су могли бити тачни?

5. планете уран, нептун и плутон до новијих времена нису биле
познате астрономији, па самим тим ни астрологији. кад су
откривене, астролози су почели да се баве и њиховим “утицајем”
на човека. то значи да су хороскопџије пре проналаска ових
планета обмањивали своје муштерије, не дајући им све
“планетарне могућности”, пошто нису ни знали за све планете
сунчевог система.

6. једнојајчани близанци, рођени под истом “звездом”, могу да
воде потпуно различите животе. астролошка логика каже да је то
немогуће. животна логика показује да се то дешава често.
хороскопџије веле да звезде и планете близанце кроз живот треба
да воде на исти начин. ако је тако, зашто се дешава да једно од
близанчади, рецимо, умре приликом порођаја?

7. астрологија тврди да планете управљају зодијачким знацима
(зодијачки знаци су скупине звезда). сваком ко иоле познаје
астрономију то је смешно, јер су звезде које формирају зодијачка
сазвежђа светлосним годинама удаљене од планета сунчевог
система, које су у односу на њих патуљци, као и сунце.

8. астрологија учи да свако, у складу са управљањем њиме од
стране звезда, има индивидуалну судбину, посебан живот и
посебну смрт. како су онда могуће масовне трагедије и погибије у
земљотресу, пожару, поплави? “извлачење” на тзв. “мундану”
астрологију, астрологију која се бави “судбином” света, у томе не
помаже много.

9. астролошка предвиђања су крајње уопштена и неодређена, што
је особина свих демонских “прорицања”. хороскоп вам може рећи:
“очекујте успех!”, али вам никад неће рећи: “добићете златну
медаљу на такмичењу из страљаштва!”. пророчанства типа: “данас
ћете имати сукоб са неким” или “чућете вести из далека” нису
никаква пророчанства. можете кренути градом и рећи тако нешто
првој десетини људи које сретнете, и бити сигурни да ће се на
многима “прорицања” испунити. сто хиљада читалаца хороскопа
који се појављује у неким дневним новинама могу да се, тог дана, с
неким посвађају, или однекуд добију вест. али, хороскоп вам
никад неће рећи: “добићете вест да сте примљени на конкурсу за
професора енглеског у првој гимназији у београду”. то би било
конкретно, а то је новинској астрологији недоступно.

10. зашто ви, у ствари верујете у хороспкоп? зато што је то
лакше. унапред сте “предодређени”. сваки ваш поступак је, што се
звезда тиче, “оправдан”. кад направите нешто што је неморално,
такакв вам је “хороскоп”. кад погрешите, планете вам нису
наклоњене. ако вам се нешто лоше збива, судбина је таква. једном
речју, за све своје зло оптужујете бога, који вам је дао слободу и
савест. наравно да за своје поступке нећете одговарати пред
зодијачким “биковима”, “јарцима”, шкорпијама” и “рибама”, него
пред богом. и то не пред било каквим “богом”, богићем нашег
јадног разума, који вели да “има нешто”, него пред распетим и
васкрслим богочовеком христом, богом љубави, који је за нас
излио своју пречисту крв.

11. виши сте не само од звезда, него и од свега створенога, јер
сте саздани по слици и прилици свете тројице. звезде, планете,
читава творевина, од вас чекају одговор, као од оних који су
призвани да буду деца божја и тако богу усинове све што је он
створио. размислите о томе пре читања хороскопа, комадића
хартије са одштампаном лажју која тврди да вашом “судбином”
управљају непостојећа божанства античке грчке и рима.

12. ђаво је еви, а ева адаму, рекао да ће после једења
забрањеног плода бити као богови. окусили су и – умрли,
одвојивши се од бога који је живот. искушење се понавља и
данас. свако, сваког часа, све до последњег даха свог, бира:
живот или смрт.
бирајте! избор се не може избећи. у свему што бог није
благословио крије се ђаво, у свему што није живот, вреба смрт.
бог, очито, није благословио астрологију.

(човек је виши од звезда
(астрологија, окултизам, магија)
православље и секте vi
светигора, цетиње 1998.)
 
Član
Učlanjen(a)
17.01.2010
Poruka
749
Prvobitno napisao CRAZYandLAZY
Bradavice možeš da ukloniš, prirodnim lekovima ili hiruškom intervencijom ali se ljudi opredeljuju za bajanje... Zašto jer idu linijom manjeg otpora, da reše problem "preko noći" ne razmišljajući da li rešenjem jednog problema otvaraju drugi...
za prirodni lek treba vreme i disciplinovanost hiruški je bolno i pri intervenciji i nakon intervencije...
Što se proricanja tiče, isti slučaj, umesto spoznaje samog sebe, kraći put da ti neko drugi kaže šta da menjaš, a pritom zanemaruješ da li te taj pogrešno usmerava, da li ti dobro shvataš šta treba da menjaš, da li ti je prećutano nešto..."Brigo moja pređi na drugoga"...
Bajanje protiv/za strah, ljubav, ...,je opet linija manjeg otpora,sa željom da rešiš fokusiranu stvar a ne gledaš šta drugo narušavaš takvim činom...i koliko će da te "košta"...

Moje misljenje je da to sve ima i pozitivnu stranu. Samo je pitanje ko kako gleda na to i ko i za sta to koristi :)

Kako može da bude korisno, recimo, bajanje za ljubav? Ja nekog neću i ne volim ga, možda ga čak i mrzim (što baš nije hrišćanski ali se dešava...)a on ode kod vračare da mi "ubaje" ljubav prema njemu!
To je ZLO, zločin čak. Gde je tu moja slobodna volja? Kako taj neko može da živi sa saznanjem da ga je partner prezirao, možda čak i mrzeo, a onda je neka "dobra baba vračara" sve popravila i sad ga "ljubljena opet voli".

Horor!
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Kako može da bude korisno, recimo, bajanje za ljubav? Ja nekog neću i ne volim ga, možda ga čak i mrzim (što baš nije hrišćanski ali se dešava...)a on ode kod vračare da mi "ubaje" ljubav prema njemu!
To je ZLO, zločin čak. Gde je tu moja slobodna volja? Kako taj neko može da živi sa saznanjem da ga je partner prezirao, možda čak i mrzeo, a onda je neka "dobra baba vračara" sve popravila i sad ga "ljubljena opet voli".

Horor!

Ma, ne brini se, Kalimerko. Kada u tebi bukne istinska ljubav, nema te babe gatare, crvenog konca, suvih šišmišovih krila, žabljih bataka..., koji će moći tu ljubav ugasiti! Znam to iz ličnog iskustva, vjeruj mi.
 
Član
Učlanjen(a)
17.01.2010
Poruka
749
Ma, ne brini se, Kalimerko. Kada u tebi bukne istinska ljubav, nema te babe gatare, crvenog konca, suvih šišmišovih krila, žabljih bataka..., koji će moći tu ljubav ugasiti! Znam to iz ličnog iskustva, vjeruj mi.

:angel: ју! сад си ме постидео. Ајде да ти верујем.

ПС/
морам кад си take_example
 
Natrag
Top