Ojačajte samopouzdanje vaše ćerke

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Ojačajte samopouzdanje vaše ćerke


Ne kritikujte muziku koju sluša, stil odevanja, društvo, dečka u kog je zaljubljena, čak i kada niste zadovoljni njenim izborima

1.jpg



Deca su često stidljiva i povučena, naročito dok su mala, ali to nikako ne znači da kao zreli ljudi neće imati dovoljno samopouzdanja. Na roditeljima je da im pomognu i nauče ih da sebe cene i vrednuju u skladu sa kvalitetima koje poseduju.
Devojčice su osetljivije, tvrde stručnjaci, i to naročito u periodu kada ulaze u pubertet, kada se suočavaju sa psihičkim i fizičkim promenama, nedefinisanim emocijama i velikim očekivanjima. Tada im je samopouzdanje najslabije i roditelji bi trebalo da obrate pažnju na svaku reč koju im upute. Ustaljene roditeljske fraze jako lako mogu da poljuljaju njihov ionako promenljiv osećaj lične vrednosti, pa su im pohvale potrebnije nego ikad.


Međutim, samopouzdanje treba da se gradi od malih nogu, pa su im tokom čitavog odrastanja potrebni podrška i komplimenti. Ipak, budite obazrivi, tvrde stručnjaci, jer prečesto hvaljenje, naročito kada za njega nema povoda, kod deteta može stvoriti osećaj zbunjenosti, pa neće znati kada ga zaista hvalite, a kada je sve samo "prazna priča". Kada dete nešto što je uobičajeno uradi dobro dovoljno je da kažete samo "hvala", a pohvale ostavite za "veće poduhvate".
Da bi dete bilo samopouzdano osnovno je da ga ne štitite previše. Dete treba da nauči da je sasvim u redu da pogreši, bude tužno, ljuto i uplašeno, ali da takva ponašanja nose i određene posledice. Psiholozi tvrde da maloj deci što više treba davati prilike da se samostalno igraju i nauče da probleme i konflikte rešavaju samostalno, bez roditeljske pomoći. Važno je i da shvate da roditelji greše, jer će ih u suprotnom idealizovati i osećaće se jako loše kada sami pogreše.
Uvek dozvolite detetu da bira, jer tako jačate njegovo samopouzdanje, savetuju psiholozi, podržite dečja interesovanja i ponudite različite aktivnosti kako bi deca pronašla ono što im najviše odgovara.
Mališani se osećaju jako važno i značajno kada rade nešto što vole, samouverena su kada imaju priliku da pregovaraju o stvarima koje žele, tvrdi Mirna Šajr, psiholog i autor knjige "Raising a Thinking Child" (Odgajati dete koje ume da misli), pa zato uvek podstičite dete da samostalno rešava probleme.
Potrudite se da učestvuju u svim kućnim aktivnostima i tražite njihovo mišljenje kada odlučujete o porodičnim stvarima. Razgovarajte sa njim kao da je odraslo, jer pored druženja sa vršnjacima za dete je jako važno da ume da izgradi odnos sa odraslima. Kada dete stigne na prag puberteta, a naročito ukoliko imate ćerku, morate da budete obazrivi u komunikaciji. Naizgled bezazlene rečenice, tvrde psiholozi, mogu trajno da utiču na njihovo samopouzdanje.

2.jpg



Najvažnije od svega je da se uzdržite od negativnih komentara o njenoj muzici, garderobi, prijateljima. Ismevanje nečega što ona voli loše će uticati i na njeno samopouzdanje, ali i na vaš odnos.
Čak i ukoliko niste zadovoljni šta sluša, kako se oblači i sa kim se druži, pokušajte da joj na to suptilnije skrenete pažnju. Nikada je ne upoređujte sa bratom ili sestrom, savetuju stručnjaci. Devojčice kojima stalno govorite kako su lošije od druge dece u kući, svoju ličnost neće razvijati pravilno.
Deca su različita i po izgledu i po karakteru, a svako upoređivanje može potpuno da uništi veru u sebe i da stvori rivalitet. To što su brat ili sestra bolji u školi ili uspešniji u nekoj vanškolskoj aktivnosti nije najvažnije na svetu. Podstičite vašu ćerku da radi ono u čemu je dobra i pomozite joj da se u nečemu "pronađe".
Nikada nemojte da kritikujete njen fizički izgled, jer su devojčice u pubertetu na to naročito osetljive. Ukoliko ima koji kilogram viška nikada to ne naglašavajte, već joj pomozite da treninzima ili promenjenim načinom ishrane dođe do vitkije linije. Jedino tako ćete je ohrabriti, dok ćete komentarom "nemoj više da jedeš, ugojila si se", potpuno uništiti njeno samopoštovanje. Takođe, nije dobro ni da kritikujete svoj fizički izgled, jer pokazivanjem nesigurnosti negativno utičete na ćerku. Iako je to ponekad možda teško, nikada ne opterećujte ćerku svojim problemima niti ih predstavljajte kao najvažnije.
Misliće da vam nije važno kroz šta ona prolazi, pa čak i ako je u pitanju nešto što se vama čini smešno, znajte da je njoj to trenutno najvažnije u životu. Ukoliko oseti podršku i vaše zanimanje za ono što joj se događa biće mnogo spremnija da prevazilazi teškoće. Iako vam se to možda ne čini tako, ćerke brinu o vama i često su preopterećene roditeljskim problemima.
Zbog toga joj olakšajte i budite podrška.

Prve ljubavi jako su važne i zato nikada nemojte vašoj ćerci negativno da pričate o muško-ženskim odnosima, niti da kritikujete njen izbor, kakav god da je. To može biti pogubno za njeno samopouzdanje, a istraživanja pokazuju da prva ljubavna iskustva izuzetno utiču na odnos sa suprotnim polom u zrelom dobu.
Najlakši način da utešite ćerku, ukoliko je nezadovoljna svojim telom ili svojim osobinana je da je ubeđujete kako je sve to privremeno i kako će proći. Razgovarajte, pričajte joj svoja iskustva iz puberteta, ohrabrujte je da prihvati i voli sebe takvu kakva jeste.

Izvor: Večernje novosti



 
Natrag
Top