Odnosi medju Srbima i Hrvatima

Član
Učlanjen(a)
17.11.2011
Poruka
10
Zdravo :)

Svi znamo da se odnose medju srbe i hrvate u proslosti puno menjale, nekad su bili dobri, nekad su bili losi... Ja sam se rodio nakon raspada Jugoslavije, pa ne znam mnogo kako je bilo u Jugolsavije, kako ste se slagali, jedino sto sam cuo je od moja baka, tata, deda itd, da u Jugoslavije bilo sve med i mleko, t.e. da je sve bilo u redu, danasni problemi tada su bili retkost... Ali po raspada Jugoslavije bila je vojna, voja u koja puno nevini ljudi su zagubili svoje zivote... Hrvati i Srbi nisu pokazivali milost medjusobno... bar sam tako vidio, t.e. procitao negdje...
Pa razlog za koji i sam se regao na forum je taj da doznam sta vise za odnose medju srba i hrvata pre 20ak godina i danas... Kako je bilo u Jugolsaviji, kako je bili nakon raspada i kako je danas ?

ps: ako je tema otvorena na krivo mesto, slobodno premestite :)

Поздрав од Македонија :)
 
Poslednja izmena:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Dobro ba, hoce mi neko odgovoriti ? :/
Budi malo strpljiviji, ne gori ništa. Neko će ti sigurno odgovoriti, no trebaš znati da na ovom forumu nisu dozvoljene rasprave o politici, a govoriti o odnosima Srba i Hrvata kroz istoriju pa do naših dana, nije ni malo lako, a da se ne zagazi u politiku.
 
Član
Učlanjen(a)
17.11.2011
Poruka
10
Budi malo strpljiviji, ne gori ništa. Neko će ti sigurno odgovoriti, no trebaš znati da na ovom forumu nisu dozvoljene rasprave o politici, a govoriti o odnosima Srba i Hrvata kroz istoriju pa do naših dana, nije ni malo lako, a da se ne zagazi u politiku.
znam da su obicno takve rasprave na forum zabranjene, ja sam dosao na ovaj forum samo da doznam kakve su bile vase odnose u Jugoslaviji, nakon raspada Jugoslavije i sada... Ako neko ima visak 5-10 min, molim ga da mi odgovori, nije valjda puno tesko.
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2009
Poruka
7.315
znam da su obicno takve rasprave na forum zabranjene, ja sam dosao na ovaj forum samo da doznam kakve su bile vase odnose u Jugoslaviji, nakon raspada Jugoslavije i sada... Ako neko ima visak 5-10 min, molim ga da mi odgovori, nije valjda puno tesko.

Nije teško ali ima tu puno stvari kojih se treba dohvatiti a za to treba malo više vremena...A dok se ja ne nakanem da počnem kaži ti nama zašto se Makedonija izdvojila iz Jugoslavije, kakva su tvoja saznanja?
 
Član
Učlanjen(a)
17.11.2011
Poruka
10
Nije teško ali ima tu puno stvari kojih se treba dohvatiti a za to treba malo više vremena...A dok se ja ne nakanem da počnem kaži ti nama zašto se Makedonija izdvojila iz Jugoslavije, kakva su tvoja saznanja?

Jugoslavija se raspadala, sve clenke Jugoslavije su izasle i trazili su nezavisnost... bilo je sve OK u Jugoslaviju dok je drug Tito bio ziv, ali nakon njegova smrti nivo nacionalizma se digao i svi su zelili napolje od taj haos... bar ja tako znam... ako ima neko ko znaje vise, ko je zivio u ta doba, neka me prosvetli, zelim da naucim sta vise... i ajd ti ako mozes nadji 20ak minuta i objasni mi :)
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
O intezivnijim odnosima između Srba i Hrvata može se govoriti, po mom mišljenju, tek od 1918. odnosno, od raspada Austro-Ugarske monarhije. Prije toga, Srbija je bila pod Otomanskom imperijom, odnosno samostalna država, dok je Hrvatska bila u sastavu Austro-Ugarske mornahije.
Dakle, završetkom prvog svjetskog rata, Srbi i Hrvati su se našli u zajedničkoj državi - kraljevini Srba, Hrvata i Slovenaca . Kasnije je kralj Aleksandar preimenovao državu u kraljevinu Jugoslaviju.
Romantičarski pokret s početka XIX vijeka poznat pod nazivom Ilirski pokret koji je naročito bio izražen u Hrvatskoj pod vođstvom Ljudevita Gaja, težio je, kako za kulturnom tako i za političkom samostalnošću Hrvata i njihovom afirmacijom kao nacije. Mnogi Ilirci su bili za ujedinjenje svih južnoslsovenskih naroda u jednu državu, kako bi se očuvao nacionalni identitet slovenskih naroda na ovim prostorima. Pod njihovim uticajem u Hrvaskoj je uveden štokavski izgovr iako većina Hrvata u to vrijeme nije govorila štokavki; ali to je urađeno zbog toga što su u drugim državama ili zajednicama sa slovenskim narodima – Srbiji, Crnoj Gori i Bosni govorili štokavkim izgovororom. Takođe, najviše pod uticajem iliraca, Narodno vijeće u Zagrebu je 25 novembra 1918. donijelo odluku o ujedinjenju sa državom Srbijom. Postojali su i pragmatični razlozi za donošenje takve odluke, a najvažni je odbrana Hrvatske od nasrtaja Italije na Istru i dio Dalmacije, od čega se samostalna Hrvatska ne bi mogla odbraniti.
Nova država je bila monarhija, doduše ustavna i parlametarna, ali ipak monarhija na čijem je čelu bio srpski kralj koji je ujedno bio i vrhovni komadant vojske, vršio značajnija imenovanja, potpisivao zakone, imao pravo da raspusti skupšinu zemlje.

Protivnici ujedinjenja u Hrvatskoj smatrali su da se Hrvatska, odnosno Hrvati, ne mogu nacionalno afirmisati u takvoj državi, pa su od samog početka te državne zajednice, radili na njenom razbijanju. To je stvaralo napete odnose između ta dva naroda – Srba i Hrvata, jer su Srbi Jugoslaviju smatrali tvorevinom koja je nastala najviše njihovom zaslugom, odnosno, pobjedama njihove vojske u prvom svjetskom ratu. Ta stalna napetost i tenzije – s jedne strane srpska težnja za očuvanjem nove države i njenim jačenjem, a s druge, težnja nekih hvatskih političkih partija i pokreta za razbijanjem te države i njenim slabljenjem, eskalirali su 1928. godine, kada je radikalski poslanik u jugoslovenskoj skupštini Puniša Račić, pucajući iz pištolja, ubio Pavla Radića i Đuru Basaričeka, a teško ranio Stjepana Radića (koji je kasnije podlegao povredama), inače poslanike HSS. (Hrvatske seljačke stranke). Posle toga incidenta, tenzije između dva naroda su još više porasle - jedan nacionalizam hranio je drugoga! Neredi su prijetili da državu dovedu u haotično stanje, pa je, nedugo posle toga atentata, kralj aleksandar raspustio Skupštinu i zaveo dikraturu, 6 januara 1929. godine. Neki bivši poslanici kao i članovi Hrvatske stranke prava, (Ante Pavelić), bježe u inostranstvo i tamo osnivaju ustašku organizaciju.
Kralj je dvije godine kasnije donio tkz. “Oktroisani ustav”, a država je podijeljena na devet banovina, da bi se koliko toliko izašlo u susret stalnom hrvatskom pritisku za većom autonomijom i samostalonošću.
1941. godine, Jugoslavija se raspala kao kula od karata. Zemlja je okupirana od strane Njemačke, Italije, Mađarske i Bugarske. Ante Pavelić, uz pomoć Hitlera, osniva NDH (nezavisnu državu Hrvatsku) u koju uključuje svu teritoriju Bosne i Hercegovine neke dijelove Srbije. Ta država je počinila strašne zločine nas srpskim stanovništvom koje je živilo u Hrvatskoj ili na teritorijama koje su bile uključene u njen sastav.
Završetkom drugog svjetskog rata i porazom Hitlera i sila osovine, dokinuta je Pavelićeva tvorevina, i Hrvatska se ponovo našla u novoj Jugoslaviji, koju su obnovili komunisti na čelu sa Titom. Komunisti su dobro znali odakle prijeti najveća opasnost njihovoj vladavini i novom državnom uređenju Jugoslavije, pa su stoga sve ranije nacionalne probleme, nesuglasice i neizmirene račune između Srba i Hrvata, strpali pod tepih i pokušali okrenuti, tačnije rečeno, početi, novu stranicu u istoriji nacionalnih odnosa u socijalističkoj Jugoslaviji. Svaki pokušaj nacionalnizma, a pogotovu nacionalističkog revanšizma, sasijecali su u korijenu i nisu dozvoljavali da se tim zlom ponovo zatruju odnosi među jugoslovenskim narodima. Uspjevali su u tome sve do sedamdesetih godina, kada se ponovo u Hrvatskoj javlja tkz. MASPOK (Masovni pokret) – politički pokret koji je uživao podršku i tadašnjeg komunističkog vođstva Hrvatske, a koji se deklerativno zalagao za veću samostalnost i autonomiju Hrvatske u okviru Jugoslavije, kao i preispitivanje položaja Hrvatske u tadašnjoj Jugoslaviji, što je do tada bila tabu tema. Tito je, međutim, na sjednici Predsjedništva Saveza komunista Jugoslavije koja je održana u Karađorđevu 30.11. i 1.12. 1971. godine, taj pokret ocijenio kao naconalističi i šovinistički, te posmjenjivao tadašnje komunističko rukovodstvo Hrvatske, a mnogi njegovi akteri su se našli u zatvoru.
Titovom smrću, nacionalizmi u Jugoslaviji počinju ponovo bujati, počinju međusobne optužbe, naročito između Srbi i Hrvata, za “istorijske grijehe”, što u konačnici dovodi do raspada Jugoslavije i to u krvavom građanskom ratu.
 
Član
Učlanjen(a)
17.11.2011
Poruka
10
O intezivnijim odnosima između Srba i Hrvata može se govoriti.....

Hvala :)
Ako nadjes jos nekoliko minuta slobodnog vremena, zamolio bih te da napises nesto vise za Srbe i Hrvate nakon raspada Jugoslavije...
Razbiram da kad su dva naroda u rat, mrznja je mnogo velika, ali zelio bih znati razina (nivou) na ta mrznja... dali su srbi imali milost, covecnost sprema hrvati i obratno ?
I kakvi su odnose sada? sigurno da nakon 20 godina nije isto, ali sigurno ima rane od taj rat ?
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2009
Poruka
7.315
Odnosi između dva naroda se poboljšavaju, kako proilazi vreme, ali se i dalje ne može reći da su dobri pre svega zbog burne istorije i različitog tumačenja i shvatanja pojedinih događaja. Uostalom Hrvatska je tužila Srbiju Međunarodnom sudu pravde, za genocid i agresiju, a Srbija odgovorila protivtužbom. Zato skorije do nekog konkretnog poboljšanja odnosa i ne može da dođe.
Kada je reč o dešavanjima tokom 90-tih, u osnovi postoji razlika jer ovde u Srbiji se govori o građanskom ratu a u Hrvatskoj o domovinskom tj odbrambenom ratu. Znači u osnovi jedni druge smatraju agresorima. Hrvatska je proglasila nezavisnost Srbi su odgovorili pobunama i proglašenjem Republike Srpske Krajine na prostoru gde su činili većinu. E sad postavlja se pitanje da li je Hrvatska mogla mogla da se otcepi jednostranim aktom. U ustavu SFRJ (1974) se kaže:
"Grаnicа Socijаlističke Federаtivne Republike Jugoslаvije ne može se menjаti bez sаglаsnosti svih republikа i аutonomnih pokrаjinа.
Grаnicа između republikа može se menjаti sаmo nа osnovu njihovog sporаzumа, а аko se rаdi o grаnici аutonomne pokrаjine — i nа osnovu njene sаglаsnosti".

Znači, bez saglasnosti svih republika članica nema promena državne granice što znači da nema ni ocepljenja. Ali posebna komisija UN je ipak procenila da Hrvatska ima pravo na jednostrano otcepljenje tj da referendumom odluči o svom statusu. Ubrzo Hrvatsku priznaju najjače zemlje sveta i ona postaje deo UN-a iako nije ispunjavala elementarni uslov...nije se znalo šta joj teritorija zbog nerešenog statusa samoproglašene Republike Srpske Krajine. Takođe da bi jedna zemlja bila primljena u Ujedinjene nacije mora da bude miroljubiva. Čim su UN odlučile - kako su odlučile, jasno je na čiju stranu su stale i šta u budućnosti može da se desi. Zato RSK nije mogla da opstane jer su njeni lideri insistirali na nezavisnosti u odnosu na Hrvatsku iako su u određenom momentu bili u povoljnoj pregovaračkoj poziciji za dobijanje značajne autonomije ali u okviru Hrvatske (plan Z-4) A svo to insistiranje na nezavisnosti bilo je u najvećoj meri prouzrokovano strahom od pojačalog nacionalizma u Hrvatskoj dolaskom na vlast HDZ-a sve češćom upotrebom ustaških simbola pa je narod bio zabrinut da se ne ponovi scenario iz II svetskog rata, vezan za stradanja Srba...ali i sopstvenim nacionalizmom potpomognutim političarima i "raznim" intelektualcima iz Srbije. Takođe Srbi su smatrali da im pominjani Ustav SFRJ (1974) garantavao pravo na samoopredeljenje i da su Ustavom Hrvatske (1990) imali manja prava i lošiji status. Da li je stvarno tako bilo teško je reći jer je pominjani Ustav SFRJ bio neverovatno konfuzan pa i mističan a korišćena terminologija tek može predmet raznih tumačenja.
Uglavnom za Hrvatsku državu, Srbi iz Hrvatske su bili pobunjenici koji su zajedno sa JNA izvršili atak na legitimnu i legalno izabranu vlast pa su na kraju dobili ono što su tražili, kao poražena strana. To se jasno može zaključiti po posleratnim dešavanjima. Poslednjih godina se poboljšava položaj Srba pod pritiskom EU ali i dalje postoji problem najviše kod ostvarivanja imovinskih prava i bezbednosti. Zato je povratak moguć samo u krajeve gde već ima Srba u većem procentu ali to često podrazumeva i potrebu menjanja imena ikoliko ona asociraju na pravoslavnu veroispovest. Tako da ovaj sukob ima i versku komponentu. U Srbiji se vrlo često govori o tome kako je Vatikan zajedno sa Nemačkom prvi priznao NDH u II svetskom ratu a isti slučaj je bio pola veka kasnije...
 
Natrag
Top