Od "čudesnog materijala" stvorili najmanju sijalicu na svetu

UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.543
Od "čudesnog materijala" stvorili najmanju sijalicu na svetu
Naučnici su stvorili najmanju “sijalicu” na svetu od sloja grafena debljine jednog atoma. Ovaj čudesni materijal bi mogao da transformiše brojne uređaje i objekte koji na okružuju – od pametnih telefona do građevina i satelita.

B92
1420104475557ff71dd5951700512572_wide.jpg



Ultratanki grafen pretvoren je u vlakno slično tankoj žici u sijalici, koje može da sija na temperaturi od oko 2.500 stepeni Celzijusa.

Svetlo je toliko intenzivno da se može videti golim okom, uprkos tome što je veličine atoma, što znači da su visoke temperature u toj “sijalici” ograničene na izuzetno malu površinu, pa ne oštećuju silikonski čip u koji je ugrađena.

Otkriće bi moglo da predstavlja osnovu za novi sistem isključivanja budućih optičkih računara koji koriste pulsiranje svetlosti, umesto struje, kako bi prerađivali i prenosili digitalne informacije, daleko brže od konvencionalnih procesora.

Ovo je prvi put da naučnici stvore čip sa sopstvenim vidljivim izvorom svetlosti, objašnjava Džejms Houn, profesor mehaničkog inženjeringa na Kolumbija univerzitetu, koji je jedan od autora studije objavljene u stručnom časopisu “Nature Nanotechnology”.

“Stvorili smo u suštini najmanju sijalicu na svetu. To je novi vid svetlosnog emitera koji se može ugrađivati u čipove i omogućiti stvaranje atomski tankih, fleksibilnih i transparentnih ekrana”, kaže Houn.

Grafen koji su otkrila dva ruska naučnika koja su radila na Univerzitetu u Mančesteru, sastoji se od slojeva ugljenika položenih u strukturi debljine samo jednog atoma. To je izuzetno otporan i lagan materijal i gotovo savršen provodnik elektriciteta.

Naučnici iz Kolumbija univerziteta su u saradnji sa južnokorejskim stručnjacima povezali tanke trake grafena sa mikroskopskim metalnim elektrodama koje prenose električnu struju, zbog čega se trake zagrevaju i svetle vidljivom svetlošću.

“Svetlost je tako intenzivna da je vidljiva čak i golim okom”, kaže Jang Dak Kim, jedan od članova naučnog tima.

Stvaranje tako malog izvora svetlosti na površini računarskog čipa smatra se ključnim za stvaranje potpuno integrisanih “fotonskih” kola za optičke računare, koji bi u teoriji trebalo da budu daleko brži od postojećih procesora.



Potencijal grafena

  • Grafen bi mogao da se koristi i u desalinizaciji morske vode i čini je pitkom.
  • Pošto je transparentan provodnik, grafen bi bio savršen materijal za sledeću generaciju ekrana pametnih telefona.
  • Pošto odbija vodu i ponaša se kao odličan provodnik, odlaže proces oksidacije koji izaziva stvaranje rđe. Zato bi bio dobar izbor materijala za automobilske delove.
 
Natrag
Top