Objavljeni podaci 100 miliona korisnika Facebooka

Učlanjen(a)
22.08.2009
Poruka
4.109
Lista dostupna svima

Objavljeni podaci 100 miliona korisnika Facebooka




Ron Bowles, savjetnik za sigurnost, objavio je na internetu podatke 100 miliona Facebook korisnika. Naime, on je koristio jednostavni kod za skeniranje Facebook-profila i informacija koje korisnici ne skrivaju koristeći se postavkama sigurnosti.



100729003.jpg




Lista s podacima korisnika Facebooka brzo se proširila po stranicama za razmjenu datoteka i već ju je moguće skinuti sa brojnih stranica kao što je naprimjer Piratebay.

Upravo sa te stranice lista podataka je do sada skinuta najmanje 1.000 puta, objavio je BBC.

Međutim, Facebook se ograđuje tvrdeći kako su ti podaci već bili javno dostupni svim korisnicima i da tu nema nikakvih privatnih podataka.

"Ljudi koji koriste Facebook imaju pravo da s ostalima dijele informacije samo koje oni žele, ali u ovom slučaju radi se o podacima koje su korisnici javno objavili i o podacima koji su već zabilježeni u Googleu, Bingu ili nekim drugim tražilicama, pa i na Facebooku", navodi se u saopćenju kompanije Facebook, te se napominje kako nisu javno dostupni nikakvi privatni i skriveni podaci.

Međutim, neki stručnjaci se ne slažu te tvrde kako pojedini korisnici možda ne razumiju opcije postavke sigurnosti i nisu zaštitili svoje podatke, a sada su informacije o njima javno dostupne svima.

Ipak, glasnogovornik Facebooka tvrdi da su objavljeni podaci slični podacima iz telefonskog imenika, te da zapravo omogućavaju jednostavnije povezivanje ljudi.

"Ne slažem se s tim, ljudi će biti sada zabrinuti i ljuti jer ne znaju ko posjeduje njihove privatne informacije i ne znaju šta sada da čine", kazao je Simon Davies iz Privacy Internationala, prenosi BBC.

Napominjemo, početkom ove godine Facebook je bio na udaru javnosti zbog propusta u postavkama sigurnosti. Korisnici su se žalili kako su postavke prekomplicirane, te je Facebook pojednostavio opcije i omogućio lakšu kontrolu i zaštitu podataka.


(Sarajevo-x.com)
 
Master Of The Universe
Član
Učlanjen(a)
28.10.2009
Poruka
911
100 miliona članova hipnotisane gomile. Mene Fejs nikada neće videti.
 
Član
Učlanjen(a)
07.12.2009
Poruka
1.053
100 miliona članova hipnotisane gomile. Mene Fejs nikada neće videti.

Takođe ...

Kome treba link ? :blum3:
2.79 GB torrent:

Kod:
http://torrents.thepiratebay.org/5722635/Facebook_directory_-_personal_details_for_100_million_users.5722635.TPB.torrent
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2009
Poruka
7.315
Međutim, Facebook se ograđuje tvrdeći kako su ti podaci već bili javno dostupni svim korisnicima i da tu nema nikakvih privatnih podataka.
Onda mene nema na torentu, bar bi trebalo da je tako, ako je ovo tačno :vorred:

Alo, ne širite negativnu energiju, dobar je fejs, to smo odavno apsolvirali yes3
Mada ne dopada mi se to što često menjaju ova pravila vezana za privatnost informacija ali šta je tu je:dntknw: I ovako ne vidim potrebu da baš sve otkrivam o sebi, mada kada nekoga dodaš za prijatelja on/ona se posle za sve interesuje yes3
 
Član
Učlanjen(a)
16.10.2010
Poruka
98
Mah, to je opasno za mentole koji se ne znaju zastiti na fejsu. Npr, nije potrebno objaviti godinu rodjenja - pa nemoj je objaviti. Zar mora onaj neko koga nikad ocima nisi vidio znati koje godine si rodjen? A osobe kojima je to mozda vazno su obicno iz tvoje blize okoline tako da ako ih zanima, pitace. Takodje, zar moraju svi preko tvog statusa znati kud ides, sta radis ili tako nesto...? Mislim da bas i ne! Cemu tona slika u raznim pozama koje bi samo neko mogao upotrebiti u zlonamjerne svrhe? Zar nije dovoljno 5-10 (koja slika manje - vise) i to je to? Postoji opcija da se sakrije adresa sa koje se prijavljujes - pa sakrij je... Ima jos puno nacina kako nekome ko nas ne poznaje ostati potpuno anonimna osoba sa samo profilnom slikom i imenom i prezimenom, ali vecina ili ne poznaje te nacine (zbog nedovoljno informisanja) ili jednostavno ima neki svoj razlog...
 
Natrag
Top