Objasnite detetu šta znači 'budi dobar'

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Objasnite detetu šta znači 'budi dobar'

Rečenicu "Budi dobar!" svaka majka izgovori svom detetu više puta u toku dana. "Ako budeš dobar, dobićeš... ili vodiću te...", takođe je jedna od čuvenih rečenica roditelja. Šta tačno znači "biti dobar"?

2.jpg

Svako želi da mu dete bude dobro. Međutim, roditeljske molbe detetu da bude dobro ili opomene da ne bude "nevaljalo" često nisu jasno definisane, dosledne i realne, pa se zbog toga i dete i roditelj osećaju loše.

Ako ono što je dobro nije jasno definisano, deca će teško naučiti šta je dobro, a šta loše i koje su osnovne, društveno prihvatljive norme i teško će prihvatati zahteve.

Zašto dobro može da bude loše

Kada se detetu kaže da bude dobro, to nosi i dozu nejasnoće i subjektivnosti. Biti dobar može da ima različito značenje za razne ljude, u zavisnosti od trenutnih okolnosti. Najbolja strategija za dobro ponašanje podrazumeva nekoliko konkretnih načina ponašanja, jasno i koncizno utvrđenih.

Definišite pristojno ponašanje u svojoj porodici

Početni korak da naučite dete kako da bude dobro ili da se ispravno ponaša u nekoj situaciji jeste da mu jasno predočite šta očekujete od njega. Ovo podrazumeva uspostavljanje porodičnih pravila. Pravila daju vašem detetu smernice i drže celu porodicu na istoj strani kada je u pitanju ono što je prihvatljivo ili neprihvatljivo.

Pratite ova uputstva u definisanju lepog ponašanja

1. Pravila su oličenje sistema vrednosti vaše porodice, pa se usredsredite na osnovne vrednosti koje biste voleli da vaše dete usvoji.

2. Neka pravila budu jednostavna i ne zaboravite - što ih je manje to bolje. Dobar primer pravila je: "Poštuj sebe i druge" i "Ponašaj se odgovorno".

3. Neka pravila budu definisana u pozitivnom obliku, na primer, umesto da kažete "Ne viči" recite "Govori normalnim glasom" ili umesto "Ne svađaj se" recite "Reši problem na miran način".

4. Budite sigurni da su očekivanja i posledice jasne. Pohvala je daleko efikasnija od kazne, pa zato hvalite i nagrađujte dete kad donosi dobre odluke i poštuje porodična pravila. Budite konkretni u svojim pohvalama. Recite mu: "Svaka ti čast što si podelio igračke sa svojim bratom!"

5. Posledice za kršenje pravila moraju da budu unapred dogovorene, dosledne i predvidive. Kada saopštavate kaznu, neka to bude konkretno i jasno naglasite razlog za kažnjavanje. Kada omogućite detetu da razume koji izbor ima, to predstavlja pozitivan način učenja. Na primer: „Nisi razgovarao normalno za večerom, tako da nećeš dobiti desert. Sledeći put, znam da ćeš zaslužiti sladoled“.

6. Uspostavite pravila koja su u skladu sa razvojem deteta, realna i koja se mogu ispuniti. Ideja je da se detetu da prilika za pohvalu i nagradu, što je mnogo efikasnija strategija vaspitavanja od kazne. Cilj treba da bude da dete uvek odabere pravilno ponašanje i da takvo njegovo ponašanje bude pohvaljeno.

Izvor: B92/Superžena
 
Natrag
Top