Obama pristao na poniženje da bi SAD izbegle bankrot

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Kriza u SAD oko podizanja limita zaduživanja države

Marinci u Avganistanu zabrinuti zbog plate




Izvor: Blic J. S. | 01. 08. 2011. - 02:02h | Foto: Reuters

Demokrate i republikaci su juče izrazili oprezan optimizam u vezi s izgledima da se do utorka postigne sporazum o podizanju plafona zaduživanja Sjedinjenih Država kako bi se umirile svetske berze i sprečio državni bankrot.
163375_0604-us-kongres-foto-reuter_f.jpg


Šanse za uspeh su porasle nakon što su lideri republikanaca i demokrata u Senatu obnovili zamrle pregovore s Belom kućom, što je navelo vođu manjinskih republikanaca Miča Mekonela da izjavi: “Mislim da imamo šanse da uspemo. Ispoljen je stepen odgovornosti za pregovaračkim stolom.”

Koliko je situacija ozbiljna, potvrđuje i vest da su američki vojnici u Avganistanu pitali admirala Majka Malena, načelnika Združenog štaba vojske SAD koji se nalazi u poseti južnom Avganistanu, da li će dobiti platu. On je morao da im kaže da ne zna da li će to biti moguće ako se do 2. avgusta ne podigne granica zaduživanja, koja sada iznosi 14,3 biliona dolara, jer će posle tog roka državna blagajna ostati bez para.


I demokrate i republikaci imaju svoj plan za prevazilaženje krize. Do pat-pozicije je došlo nakon što je prvo Senat, u kome demokrate imaju većinu, sa 59 glasova “za” i 41 “protiv” odbacio plan republikanskog senatora Džona Bejnera. Zatim su se poslanici sa 246 glasova “protiv” i 173 glasa “za” izjasnili o rivalskom predlogu demokrate Harija Rida.
 

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Amerika odahnula: Prihvaćen Obamin predlog o povećanju granice zaduživanja



Rojters, AP | 01. 08. 2011. - 09:54h
cat_icn_more.png
09:53h

Američki predsednik Barak Obama i predstavnici Kongresa postigli su danas istorijski dogovor o povećanju gornje granice državnog zaduživanja i smanjenju potrošnje.
163484_mdf28879_f.jpg
Istorijski dogovor: Barak Obama

- Želim da objavim da su lideri obe partije u oba doma Kongresa postigli sporazum o povećanju granice zaduživanja, čime je izbegnut problem koji bi mogao da ima razarajući efekat po našu ekonomiju - rekao je Obama.

Američki predsednik je pozvao Senat da "uradi pravu stvar" i što pre odobri postignuti sporazum.


Obama je naveo da podizanje granice zaduživanja neće biti izvršeno brzo, kako ne bi postalo problem za krhku američku ekonomiju, dodajući da će u narednih nekoliko meseci biti napravljen detaljan plan za smanjenje potrošnje.


Američki zvaničnici su, kako javlja AP, naveli da je predstavnik republikanaca Džon Boner telefonirao Obami u nedelju uveče da bi mu rekao da prihvataju dogovor.


AFP javlja da je odmah posle Obamine objave o postizanju dogovora, dolar na berzi u Tokiju skočio za 78 jena.


SAD su imale rok do 2. avgusta za postizanje sporazuma o podizanju granice zaduživanja da bi mogle da nastave sa otplatom svojih kredita, što bi u suprotnom, kako su upozoravali ekonomisti, imalo katastrofalne posledice po ekonomiju.


Obama je u subotu upozorio da je njegovoj zemlji "gotovo isteklo vreme" za dogovor o povećanju gornje granice državnog zaduživanja.


- Jasno je da bilo kakvo rešenje za sprečavanje tehničkog bankrota zemlje mora da ima podršku obe stranke koje su izabrane da predstavljaju američki narod- istakao je tada Obama.


Obama i kongresmeni sve do nedelje nisu mogli da se dogovore oko načina smanjenja američkog duga i izbegavanja mogućnost da SAD dođu u stanje da ne mogu da nastave da ga otplaćuju.


Dve stranke već mesecima ne mogu da se dogovore o povećanju gornje granice državnog zaduživanja, koja trenutno iznosi 14,3 biliona (hiljada milijardi) dolara, kao i o velikom smanjenju potrošnje.


- Gornji limit ne odredjuje koliko još novaca možemo da potrošimo, nego nas samo ovlašćuje da platimo troškove koje smo već napravili- objasnio je američki predsednik.
 

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Američki predsednik potpisao dogovor o krizi

Obama pristao na poniženje da bi SAD izbegle bankrot




Izvor: Blic J. Stojković | 02. 08. 2011. - 02:02h | Foto: AFP

Posle višemesečne žučne rasprave američki predsednik Barak Obama saopštio je da su republikanci i demokrate postigli dogovor koji mora da potvrdi Kongres o podizanju plafona zaduživanja i sprečavanju bankrotstva, što je odmah uslovilo skok vrednosti dolara i akcija na globalnim berzama i velikog olakšanja svetskih ekonomija koje se još oporavljaju od recesije.

163707_obama-afp_f.jpg


- Želim da saopštim da su lideri obe stranke u oba doma postigli sporazum koji nam omogućava da smanjimo deficit i izbegnemo bankrot, koji bi imao pogubne posledice po našu privredu. Da li je to sporazum koji bih ja želeo? Nije. Ali ovaj kompromis je značajna akontacija za smanjenje deficita i pruža obema strankama snažan podsticaj da usvoje uravnotežen plan do kraja godine - rekao je Obama.


Predlog zakona predviđa smanjenje federalnih rashoda za 2,4 biliona dolara u narednih 10 godina i omogućava da se za približno isto toliko podigne granica zaduživanja koja sada iznosi 14,3 biliona dolara, dovoljno da se administracija održi do izbora 2012. godine, što je i bio Obamin cilj s obzirom na to da mu je popularnost znatno opala zbog odugovlačenja u rešavanju krize.


- To nije najbolji dogovor na svetu, ali on pokazuje koliko su se promenili uslovi debate. Predviđena su kresanja izdataka, ali nije prihvaćen zahtev Bele kuće da se povećaju porezi - rekao je Džon Bejner, republikanac iz Ohaja i predsednik Predstavničkog doma.


163692_0607-svet_origh.jpg


Međutim, mnogi članovi konzervativnog Pokreta “Čajanka”, koji su prošle godine pomogli republikancima da dobiju većinu u Predstavničkom domu i protive se svakom povećanju zaduživanja, oštro su kritikovali dogovor.


Uprkos preostalim nesuglasicama, svet je s olakšanjem reagovao na vest o tome da je sporazum postignut u poslednjem trenutku. Tako Jukio Edano, glavni sekretar japanske vlade, nije krio zadovoljstvo. - Japan pozdravlja saopštenje o postizanju dogovora kojim će biti izbegnut bankrot SAD. Očekujemo da će oh usloviti stabilizaciju finansijskih tržišta - kazao je on.


Japan inače, posle Kine, poseduje najviše američkih državnih obveznica. Australijski ministar finansija Vejn Svon rekao je da je sporazum prvi korak napred, ali da je previše rano za šampanjac.

- Biće to dugotrajno i bolno prilagođavanje za SAD. Samopouzdanje globalne privrede će porasti ako SAD dokažu da su na putu ka postizanju održivosti budžeta. To nam je potrebno radi globalnog rasta - naglasio je on.


Ipak, i dalje vlada zabrinutost da bi zbog postojećih ekonomskih problema, kreditna agencija “Standard end Purs” (S&P), prvi put u istoriji, mogla da snizi takozvani suvereni kreditni rejting Amerike, što uslovljava pojačan oprez investitora.
 
Natrag
Top