O zemljanoj arhitekturi uopšte …

Član
Učlanjen(a)
05.10.2011
Poruka
1
Uključujem se u ovu , meni više nego interesantnu temu . Trenutno drugar I ja pravimo kuću njemu od stabilizovane nabijene zemlje . On planira da tu živi sa ženom , tako da kuća nije mala , u osnovi je okrugla površine 80 m2 + galerija i radionica koja je poseban objekat naslonjen na kuću . Koncept nam je da napravimo maximalno kvalitetnu kuću , za što manje para i sa prirodnim materijalima u što većoj meri , naravno I kao arhitektonsko rešenje da bude interesantno , a i da zadovoljava estetski momenat . Hteli smo I da staru tehniku povežemo sa novim materijalima , pre svega u sferi hidroizolacije . Stabilizaciju vršimo Portland cementom , isključivo zbog efekta koji dobijamo , iako je on diskutabilan sa stanovišta ekologije , obzirom da je industrija cementa možda i najveći zagadjivač ozonskoga omotača . Vrsta zemlje je glineni laporac , nju mešamo sa 10-tak % procenata cementa , dodajemo slamu , 10-tak l vode , zamešamo u mešalici i punimo nesečene džakove , mi ih zovemo creva . Onda pokvasimo sa još vode , prekrijemo najlonom I ostavimo jedno 20 min da se vlaga pravilno rasporedi , onda sledi nabijanje . Probali smo prvo sa velikom mašinom za nabijanje , drvenim batovima i na kraju se ispostavilo da su betonski nabijači sa drškom u sredini najbolji . Izmedju svakog nivoa stavljamo celom dužinom bodljikavu žicu u dva reda . Krov će biti sa drvenim rogovima od crnog bora ,prekriven trskom .
 
Natrag
Top