O nakitu: Ti večni predmeti želje

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Ти вечни предмети жеље



Једни се ките против урока, други на себе ређају слојеве племенитих метала за црне даме, док су трећима наруквице, огрлице и минђуше незаобилазни модни додатак

који на најлепши могући начин заокружује њихову стилску причу. Без обзира на то у којој да се групи препознате и да ли више волите право или лажњак „жуто“, дијаманте или стаклене каменчиће, једно је неспорно – за накит на којем као да пише ваше име већина је спремна да плати прилично високе суме. А осим што је његова израда одавно веома уносан бизнис, овај је вечни предмет жеља, захваљујући бројним уметницима који су свој таленат претопили у нестварно лепе комаде; од огрлица и минђуша, преко наруквица, па до брошева, одавно пронашао и свој пут у вечност, приближавајући притом нас обичне смртнике свету узвишеније естетике и отварајући нам врата неког лепшег и узбудљивијег света.
Оно најлепше у целој причи јесте чињеница да накит на најлакши и најбржи начин спаја моду и уметност, односно, креативност и идеје појединца и укус већине. Јер, колико год он био „уметнички“ израђен, сасвим је сигурно да ће, за разлику од неких других уметничких израза који понекад тешко проналазе свој пут од аутора до конзумента, имати своје бројне поклонике у широким народним масама. Стога и не чуди да постоје они који можда ни игром случаја никада нису „залутали“ у неку галерију или музеј, при чему су истовремено годинама верни скулптури коју носе око врата или на ушима. Управо свесни тога бројни уметници у свету одавно, осим скулптура, графика, уља и акварела, на својим изложбама представљају и најнеобичније комаде накита, израђене од разноврсних материјала и у најразличитијим техникама.
А како је накит колико алтернативна, толико и веома „мејнстрим“ рукотворина, није згорег да прво још једном утврдимо основно градиво: за сезону пролеће/ лето 2010, која је, бар када је о овом њеном сегменту реч, у знаку пароле „више је више“, модна кућа „Шанел“ препоручује богате и елегантне минђуше веома занимљивих облика, направљене од провидних и црних ситних кристала. Код „Диора“ ова је сезона незамислива без минђуша са висећим кристалним белим радама, као и слапова класичних бисера како на ушима, тако и око врата. Бисери у комбинацији с кристалима инспирисали су и Арманија, који их спаја с помало „спејси“ плексигласом, претварајући све то у занимљиве огрлице које се у неколико спратова носе високо уз врат. За оне, пак, који баш и не „миришу“ метал, модна кућа „Валентино“ предлаже да око руке вежете елегантну свилену мараму и носите је опуштено и самоуверено.
За оне, пак, с нешто алтернативнијим укусом, који лепоту препознају првенствено у померању постојећих граница и норми, права ствар би могао да буде накит са потписом „Каст ов Вајсис“. У питању је колекција која је већ освојила Холивуд, те је, вероватно, питање дана када ће „препливати“ и океан. Хит предмет жеља су огрлице, наруквице и брошеви зависности, па тако на ланчићу можете да носите опушак омиљене вам марке цигарета, таблете којима се најрадије „допингујете“ или чеп боце најмилијег вам алкохолног пића. За оне још опасније у понуди је опасан, садо - мазо метални накит Ребеке Франк. У питању је гломазан, „ћошкаст“ и нимало наиван накит, којим ова дизајнерка, како сама воли каже, пре свега подвлачи своје незадовољство положајем жене у савременом друштву. Стога и не чуди што поједини комади (израђени углавном од хладног метала прилично оштрих ивица) више личе на оружје за самообрану или справе за мучење, него на накит.
А холивудске лепотице, попут глумица Камерон Дијаз и Брук Шилдс, манекенке Хајди Клум и свеприсутне Парис Хилтон, већ су неко време потпуно луде и за накитом екс манекенке, а данас дизајнерке Тарине Тарантино, која на највероватнији начин комбинује елементе поп културе с модерним дизајном. Њене су минђуше, наруквице и огрлице препознатљиве по свеприсутним ликовима Хело Кити и Барбике и више личе на оне за девојчице, те и не чуди што на огрлицама раздраганих, пре свега ружичастих тонова (то је, иначе, омиљена дизајнеркина боја у прилог чему иде и боја њене косе) неретко своје почасно место имају принцезе, зечеви и чаробњаци. Модни стручњаци, пак, наглашавају како је реч о накиту идеалном за даме које не робују модним стереотипима, већ су отворене за нова искуства и лудости. Наравно, потребно је имати и нешто пара, посебно ако се има у виду да Тарина обожава да спаја метал, плексиглас, бисере и Сваровски кристале, а то је, признаћете, не баш јефтина комбинација.
Један од „ин“ дизајнера накита је и Томас Ман, скулптор који је у америчкој савременој уметности присутан већ пуне три деценије. Овај уметник из Њу Орленса тренутно свој накит излаже у преко 250 галерија широм света, а оно по чему је препознатљив јесте идеја да је метал за дизајнера накита исто што и боја за сликара. Најчешће користи сребро, алуминијум, нерђајући челик, бакар и бронзу, при чему сам за своје дело воли да каже како је негде на пола пута између скулптуре и накита. Оно што је, ипак, његов препознатљив потпис јесте неодољив микс грубих и прилично „индустријских“ материјала с романтичним темама и сликама. Тако даме које воле Мана око врата или у ушима носе топла срца, полумесеце и ковчежиће направљене од, рецимо, леденог нерђајућег челика.
Ништа мање занимљив није ни накит са потписом „Џулз“ и то посебно колекција названа „Трећа срећа“. Реч је о комадима направљеним од рециклираног Вегаса, тачније од одбачених и истрошених карата и коцкица. Овај је накит на први поглед прилично ретро, док на друго гледање у очи упада склоност дизајнера да рециклира бројне одбачене предмете и материјале. Тако су, рецимо, више него занимљиве огрлице у основи израђене од бисера и црног оникса и комбиноване са шпилом исецканих карата, свилом с одбачених кишобрана и старим коцкицама.
Да је у уметности све могуће потврђује и америчка дизајнерка Кејт Кјузак, која од неугледног рајфешлуса прави накит сјајан и блистав попут дијаманата. Пажњу модне и уметничке јавности је привукла када је пре неких пет година направила први брош од цибзара. Само годину дана касније Кејт је лансирала уникатну серију огрлица, а потом су уследиле и наруквице. Овај је и елегантан и софистициран дизајн врло брзо за многе даме постао фасцинантан и прилично жељан комад накита, за који издвајају не баш безначајне суме. Тако брошеви коштају 85 долара, наруквице од 110 до 300, а огрлице од 400 до хиљаду долара. Па, ко воли, нек изволи.
Јасна Будимировић


Савршени антидепресив
За оне склоне меланхолији и депресији Патриција Пепе осмислила је накит који помаже у борби против свакодневног стреса и напетости. Реч је о минђушама, привесцима, огрлицама и прстењу спакованим у кутијице које у великој мери подсећају на паковање лекова, у којима се, осим изабраног вам комада накита, налази и илустрација кола хитне помоћи, састав „лека“ и наравно начин употребе. А по саставу је потребна доза луксуза, стила и тренда, овај накит више него савршен антидепресив, који се може конзумирати у неограниченим количинама.


Извор: Дневник





 
Natrag
Top