Ntfs / fat32 / fat

Član
Učlanjen(a)
16.12.2010
Poruka
147
POZDRAV!
Ajde neko malo opsirnije o ovom... znaci koja je razlika izmedju ovih NTFS / FAT32 / FAT ??? :)

Interesuje me kako svaki radi, kakvu operaciju i funkicuju ima i to ... Primetio sam da na starijim USB flashovima se koristi FAT na novijim FAT32, pa negde sam naiso na forumu da neko stavlja i NTFS... pa kao sto rekoh, malo opsirnije tj. detaljnije o ova tri formata :)

Imam USB flash od 1GB i 4GB i 8GB ... pa sad jel ima neki program da ja stavim to na NTFS, a da pritom nema nikakvih posledica, kazu kao da je memorija veca na NTFS, nego na FAT32 ? I jel je nesta rizicno da se ovo radi, i jel moze da se vrati od NTFS, na FAT32 ?


Ajde molim Vas ko se razume za ovo nek malo opsirnije napise, da mi prenese neko znanje ;)
Ko se ne razume, ne bih voleo da stavlja komentar i da se pravi pametan oko ovoga yes3

Hvala i pozdrav!:dance2: :)
 
Član
Učlanjen(a)
19.10.2010
Poruka
37
Uglavnom su FAT i FAT32 stariji oblici memorije, gdje je FAT32 malo napredniji od prethodnika.
Kako?
Pa na taj način da FAT32 diskovi "slažu" podatke na puno efikasniji način i podržava mogučnost sahranjivanja večih podataka u jednom "bloku"

NTFS je najnoviji sistem formatiranja od ova 3 navedena i najsigurniji.
on je najrazvijeniji, najsigurniji i najpouzdaniji od od navedena tri, i ima mogučnosti koje npr FAT32 nema.
Npr. NTFS sistem ima mogučnost "indexiranja" podataka, što znaci da ako dodje do nekog određeng kvara ili nestanka podataka iz bilo kojih razloga, pomocu tzv. "LOG" fajla vjerovatnoca je veca da ce se nestali podaci vratiti.
Na kraju krajeva operativni sistem ne mozes instalirati na FAT ili FAT32 disku.

Ali ovo sve je primarno namjenjeno za čvrste diskove, što se tiće USB-ova možes ih formatirati u NTFS no to ti nece sosta pomoci niti ces osjetiti neku ekstra razliku.

Ako zelis mozes probati na sljedeci način:
My computer > desni klik na ikonu USB-a > Format > i vidjet ces opciju FAT32 ili NTFS ( ako to usb podržava)

Nadam se da sam uspio razjasniti razlike.;)
 
Član
Učlanjen(a)
16.12.2010
Poruka
147
Uglavnom su FAT i FAT32 stariji oblici memorije, gdje je FAT32 malo napredniji od prethodnika.
Kako?
Pa na taj način da FAT32 diskovi "slažu" podatke na puno efikasniji način i podržava mogučnost sahranjivanja večih podataka u jednom "bloku"

NTFS je najnoviji sistem formatiranja od ova 3 navedena i najsigurniji.
on je najrazvijeniji, najsigurniji i najpouzdaniji od od navedena tri, i ima mogučnosti koje npr FAT32 nema.
Npr. NTFS sistem ima mogučnost "indexiranja" podataka, što znaci da ako dodje do nekog određeng kvara ili nestanka podataka iz bilo kojih razloga, pomocu tzv. "LOG" fajla vjerovatnoca je veca da ce se nestali podaci vratiti.
Na kraju krajeva operativni sistem ne mozes instalirati na FAT ili FAT32 disku.

Ali ovo sve je primarno namjenjeno za čvrste diskove, što se tiće USB-ova možes ih formatirati u NTFS no to ti nece sosta pomoci niti ces osjetiti neku ekstra razliku.

Ako zelis mozes probati na sljedeci način:
My computer > desni klik na ikonu USB-a > Format > i vidjet ces opciju FAT32 ili NTFS ( ako to usb podržava)

Nadam se da sam uspio razjasniti razlike.;)
Razjasnjuje mi se, hvala tI! ;)
Nemam opcije ni za 4gb ni za 8gb... jel ima neki program i to da stavim na NTFS?
A jel brzina na NTFS-u brza? Odpakivanje i to?,u odnosu na FAT32 ... mislim da jeste, mm ?
 
Član
Učlanjen(a)
19.10.2010
Poruka
37
:download:
Kod:
http://download.cnet.com/Easeus-Partition-Master-Home-Edition/3000-2248_4-10863346.html

Sa ovog linka mozes skinuti softver za upravljanje sa svim vrstama diskova i USB-ova
imas mogucnost da ih prepolis prosiris (ako su iz 2 ili vise dijeliva)

Sto se tice brzine citanja i odpakvanja nemogu ti tacno reci je iskreno nisam se nikad ni trudio da prebacim svoj USB u NTFS format (nisam imao potrebe) tako da bi morao isprobati i vidjeti dali ima razlike, ali u svakom slucaju ako uocis razliku, javi mi da znam i ja ;)
 
Član
Učlanjen(a)
08.04.2010
Poruka
54
Najvaznija prenost NTFS-a na FAT32 je mogucnost skladistenja vecih datoteka od 4 Gb na flesku (ko je pomenuo igre?;)). Ako si jos uvek na XPu, onda nemas opciju u NTFS da formatiras flesku bez malog trika.

Dugo sam flesku od 16 Gb drzao u NTFS formatu, ali nisam bio zadovoljan brzinama dok nisam saznao za EXFAT (naslednik FAT32). Ovaj format ima resen problem sa velicinom datoteka, ali ti XP nece prepoznavati isti ako nije SP3 ili ako nemas ovu zakrpu

U sustini FAT32 ti je najkompatibilniji format, a problem sa vecim fajlovima mozes resiti sa winrarom deleci velike datoteke na manje.
 
Član
Učlanjen(a)
06.09.2009
Poruka
1.384
Ovako brate ne treba ti nikakav program da bi promenio format flasha, udjes u My Computer, desni klik na flash (uglavnom na one preko 4GB, za manje ti ne treba), zatim Properties, otvorice ti se box, ides na Hardware, zatim u tom box-u izaberi flas koji formatiras, ides na properties, zatim u tom box-u izaberi Polices, i na kraju izaberes opciju "Optimize for performance", pa OK.
I kad hoces da Format... flash, desni klik na njega, izaberes Format... otvara se box, izaberi NTFS ili koji god hoces, za to ti ne treba nikakav update (radi i na SP1, SP2 i SP3), za exFAT treba, sto je vec spomenuo covek gore.
FAT32 i exFAT su brzi formati, s tim sto je FAT32 najpodlozniji gubitku podataka, NTFS je najsporiji, ali i najsigurniji, inace OS mozes instalirati i u FAT32.
Gotovo svi flash i HDD podrzavaju FAT32 i NTFS (podrzava kompresiju podataka i metadata).pozzz
 
Član
Učlanjen(a)
16.12.2010
Poruka
147
Hvala drustvo :)
Ako je NTFS sporiji kao sto kaze nikolajub, onda cu ostati na FAT32... ne bih nista da diram :)
Inace imam win xp sp3
 
Član
Učlanjen(a)
19.04.2009
Poruka
413
pe svih ovih odgovora dobro razmisli dali ces Fat formatirati kao NTFS-tvoja odlukaje ispravna da bi me lakse razumeo Flash Memorija je postojanija i dugotranija od NTFS systema.Sto se tice Hard diska situavija je drugacija-moj tije savet da se drzis formatiranja koje su proizvodjaci predvideli a sada sto ces da da cekas nekojiko minuta da se neki materijal prebaci na Flash-to je cena dugotralnosti Flasa,pozz
 
Natrag
Top