Priča o danima kad je Tito umro
Priča o danima kad je Tito umro
Režiser Janko Baljak u Beogradu snima film „Plavi voz“
26.07.2009. - 00:01
Janko Baljak, reditelj poznat po brojnim mračnim dokumentarnim filmovima od kojih je najpoznatiji „Vidimo se u čitulji“ koji je radio sa Vojislavom Tufegdžićem, ovih dana snima tinejdžersku komediju „Plavi voz“. Film govori o sedam dana žalosti povodom Titove smrti i kako su to doživeli maturanti jedne beogradske škole.
Baljak i glumac Nebojša Milovanović na snimanju
– Kako su se odvijale stvari u našoj zemlji, tako sam pravio nekoliko različitih varijanata kraja ovog filma, pošto radnja prati šta se sve izdešavalo s ovim junacima od maturantskih dana pa sve do polovine devedesetih godina – kaže Janko Baljak u intervjuu za „Blic“, i dodaje:
– Ovo sve doživljavam kao neku vrstu sopstvene relaksacije da malo pobegnem od tih mračnih tema. Ja sam radio možda najmračnije moguće filmove od devedesetih pa sve do pre par godina, kada sam prekinuo da se bavim tim temama. To ne znači da se neću vratiti dokumentarnom filmu. Igrani filmovi žele da liče na dokumentarce, a dokumentarni filmovi imaju obrnutu želju, tako da mislim da je to u suštini vrlo sličan posao – objašnjava poznati reditelj koji je odlučio da, pošto film govori o tinejdžerima, šansu da mladim glumcima.
– Prezadovoljan sam s mladim glumcima jer smo imali ogromnu audiciju na kojoj je bilo više od 500 ljudi. Drago mi je da će posle dužeg vremena ovaj film promovisati nova lica. Budući da se radi o velikim ulogama, vrlo su odgovorni i sve teče bez problema. Mislio sam da će imati tremu i da će im biti teško jer smo pre neki dan snimali 14 sati, ali nije, dobri su – ističe Baljak.
On kaže da je izabrao ovu temu za film pošto je smrt Josipa Broza jedini veliki fenomen bivše države.
– Mene ne zanima da se bavim nekom vrstom Ju-nostalgije niti sam nostalgičan za tom zemljom. Ako se već raspala na tako krvav i užasan način, onda je bilo razloga zašto se to desilo. Međutim Titova smrt je sigurno kraj jedne epohe i mene je pre svega zanimalo tih sedam dana u Beogradu, pošto je ovo tipičan beogradski film. Sedam dana žalosti kada je sve stalo u Beogradu i to kada su svi živeli neke svoje živote, zaljubljivali se… jer, Tito je umro u najlepše doba godine, sve je bilo divno i krasno, a bila je proklamovana nacionalna žalost. Tako da je to vrlo zgodan okvir za dramsku radnju, taj sudar dva sveta, kada je bilo nevaspitano biti srećan. Koristiću i dosta arhivskog materijala iz tog perioda, neke možda nikada prikazane snimke. Tako da mislim da ću vratiti ljude u to neko vreme – priča on, i dodaje da će film biti prikazan u i u bivšim jugoslovenskim republikama.
– Ispostavilo se, iako nam to nije bila namera, da će svi oni imati neku svoju premijeru na tridesetogodišnjicu Titove smrti. U svim tim zemljama Tito je na neki način aktuelan. Mislim da to neće biti samo tinejdžerska komedija jer ima taj istorijski kontekst i biće prepoznata u regionu kao kraj jedne epohe kada smo svi mi na neki način izgubili nevinost i kada se država počela krvavo raspadati. To su ti neki poslednji bezbrižni trenuci naših života – kaže Baljak, koji je pisao scenario sa dosta autobiografskih momenata.
– Nisam bio maturant kada se to dogodilo, išao sam u osmi razred, ali dobro pamtim to vreme. Nekih od stvari koje se dešavaju glavnim junacima u filmu, nekih profesora, slika mimohoda ispred Narodne skupštine… ja se svega toga sećam jer smo organizovano išli tamo i znam kako su izgledale te noći. Pošto sam i scenarista filma, puno tih nekih svojih slika, impresija i stvari koje su se meni dešavale utkao sam u priču – objašnjava Janko Baljak, uz zaključak da muziku za film radi poznati slovenački muzičar Zoran Predin, nekadašnji frontmen sastava „Lačni Franc“.
Pamte ga i u Aziji
– Nadam se da će film probiti i neke barijere jer Tito je jedan od retkih likova po kome u svetu pamte Jugoslaviju, i dan-danas u Africi i Aziji znaju ko je i šta je bio. On je jedna od retkih istorijskih ličnosti koje smo imali bez obzira na sve kontroverze vezane za njegovo ime – kaže Baljak.
Izvor: Blic