Muziku volimo zahvaljujući supstanci u našem mozgu
Istraživanje kanadskih znanstvenika upućuje da muzika, bez obzira da li su to Beatlesi ili Beethoven, može izazvati jednak osjećaj užitka kao i hrana, vođenje ljubavi ili pak korištenje ilegalnih droga, i to zahvaljujući dopaminu - supstanci koju oslobađaju moždane stanice kako bi međusobno komunicirale, štoviše Robert Zatorre i Valorie Salimpor sa McGill Sveučilišta u Montrealu, opravdavaju takve tvrdnje popularnošću glazbe u raznim kulturama.
U istraživanju je korištena isključivo instrumentalna glazba iz čega proizlazi da glasovi nisu nužno potrebni da bi utjecali na proizvodnju dopamina. Potrebno je još mnogo daljnjeg istraživanja da bi se dokazala uloga glasova u postizanju takvog efekta užitka, tvrdi Salimpor. Ispitivanje je provedeno na osam dobrovoljaca, izabranih jer su pouzdano osjetili osobitu euforiju slušajući omiljene im muzičke komade. Rezultati su pokazali da su moždane stanice učesnika u ovom eksperimentu oslobađale više dopamina u predjelu mozga zvanom striatum upravo dok su slušali omiljenu muziku, za razliku od one koja to nije.
Dobrovoljci su izabirali muziku različih žanrova; od klasike i džeza do tanga, pa čak i gajdi. Ipak, među najpopularnijima su Barberov Adagio za gudače, Beethovenova Deveta simfonija i Debussyjeva „Mjesečina“, a kako su već poznavali muzička djela koja će slušati, teško je reći da li je njihova reakcija odraz sjećanja na omiljenu muziku ili pak prirodni osjećaj nastao kroz trenutno slušanje muzike.
Dr. Gottfried Schlaug, profesor neurologije na Harvard Medical School, zbog kombinacije korištenih tehnika ovu je studiju nazvao izvanrednom i izjavio: Dok su stručnjaci imali indirektne nagovještaje da je muzika povezana sa dopaminom, nova istraživanja to doista potvrđuju.
Izvor: Wikipedija