Novosti i događaji iz sveta muzike

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.011
Koncerti u 2011. godini

КОНЦЕРТИ У 2011. ГОДИНИ


Од Ванесе Меј до Шакире


sakira-foto-AFP.jpg

Шакира Фото АФП



Упркос томе што нас очекује још једна економски тешка година, српска публика има разлога за радост.

Већ у фебруару у Србију коначно долази Ванеса Меј. Иако је неколико пута најављиван њен долазак, британска виолинисткиња, рођена у Сингапуру, својевремено називана „чудом од детета”, први пут ће се представити овдашњој публици у Београдској арени. Некако у исто време очекује нас 12. издање „Гитар арт” фестивала, које ће увеличати Жисмонти, Мариза, „Дивас”, „Ромерос”
После само годину дана британски денс хероји „Фејтлес” се враћају у Београд у марту. Поново долази и француска оперска дива Ема Шаплен, која је својевремено наступала у Виминацијуму, а сада ће се представити у Београду.
У марту или априлу београдској публици ће се, највероватније, премијерно представити актуелни британски дуо „Хуртс”, а већ у мају у Београд стиже славни Џо Кокер, који је недавно прославио пет деценија рада. Пролећна концертна понуда биће, можда, обогаћена још једним наступом, јер се још увек воде преговори о поновном доласку британског састава „Џамироквај”.
Од „Егзита” се и у 2011. очекује много, а прва имена која ће наступити на Петроварадинској тврђави од 7. до 10. јула биће позната крајем јануара. На европским фестивалима, као што су „Роскилде”, „Пинкпоп”, „Ајл оф Вајт” или „Верхтер”, као главне звезде најављени су састави „Колдплеј”, „Кингс оф Лион”, „Касабијан”… па постоји нада да ћемо их можда гледати уживо и овде. Додуше, за британски састав који предводи Крис Мартин зна се да много кошта, али „Колдплеј” је, подсетимо, један од најтраженијих бендова у Србији, бар ако се узму у обзир анкете рађене последњих година.
Интересовање влада и за „Кингс оф Лион”, а још један велики бенд – „Фу фајтерс” иде на европску турнеју и свираће на већини битних фестивала. Како смо сазнали, преговара се и са саставом Дејва Грола.
И „Дафт панк” је најавио турнеју за 2011. годину, а будући да је француски дуо један од најомиљенијих код нас, може се десити да нас и они обрадују својим наступом у Србији.
Постоји шанса и да проблематичну британску певачицу Ејми Вајнхаус, која је најавила повратнички албум и турнеју за 2011, видимо код нас. Ако се преговори које ових дана воде концертни промотори окончају успешно, ето коначно у Србији колумбијске звезде Шакире и поп принцезе Кајли.
Заобићи ће нас, међутим, „Бон Џови” и Роџер Вотерс, који ће одржати концерте у Загребу. У нашем окружењу наступају Кејти Пери, „Марун фајв”, Брајан Адамс, „Бел и Себастијан”, „Роксет”, „Слејер” и „Мегадет”, као и „Џудас прист” и „Вајтснејк”, па се може десити да неко од поменутих имена сврати и до Србије.

Ј. Копривица


Објављено: 29.12.2010.
Извор: Политика






 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.011
Agneta želi da okupi grupu "ABBA"

29. decembar 2010.|Beta

Agneta želi da okupi grupu "ABBA"

Nekadašnja članica legendarne švedske grupe "ABBA" Agneta Feltskug izjavila je da je zainteresovana za ponovno okupljanje članova tog sastava, preneo je New Musical Express.

15449020484d1b770c39e79614260248_extreme.jpg


Pevačica je navela da se još nije sastala s ostalim članovima grupe – bivšim suprugom Bjernom Ulveusom, Benijem Andersonom i Ani-Frid Lingstad, ali je izrazila želju da razmotri novu saradnju.

,,Ponovno okupljanje, za prigodnu priliku, možda povodom nekog dobrotvornog događaja - mislim da bismo mogli da o tome razmislimo", rekla je ona.

,,Ne bismo se ponovo sastali radi turneje poput one od 'Roling Stonsa' ili drugih bendova danas. Ipak, mogu da zamislim da u budućnosti radimo nešto zajedno", dodala je Agneta Feltskug.

"ABBA" je poslednji put zajedno snimala 1982.godine, a raspala se naredne godine.

Posle objave veridbe princa Vilijama i Kejt Midlton, počele su da kruže glasine da bi "ABBA" mogla da nastupi na njihovom venčanju, 29. aprila.




 
Poslednja izmena od urednika:
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.011
Почиње Година Франца Листа

Почиње Година Франца Листа

list.jpg

Франц Лист



БЕЧ, БЕОГРАД – Обележавање јубилеја 200 година од рођења мађарског композитора, пијанисте, диригента и музичког писца Франца Листа (1811-1886) на светској музицкој сцени симболично ће почети сутра на традиционалном Бечком новогодишњем концерту на коме ће Бечка филхармонија поред дела породице Штраус извести и Листов "Мефисто валцер".
У Златној дворани Бечког музичког удружења "Музикферајн" у којој се од 1941. године традиционално одржава најпознатији новогодишњи концерт на свету, посвећен делима породице Шраус (Јоханн Штрауш отац, Јоханн Штрауш син, Едуард Штрауш и Јосеф Штрауш) Бечку филхармонију први пут предводиће аустријски диригент средње генерације, Франц Велзер- Мест (Франз Wелсер-Мост), петнаести и до сада најмлађи диригент у историји Бечког новогодишњег концерта.
Свечани концерт са делима из богатог репертоара породице Штраус као и претходних година употпуниће балетска игра солиста и чланова Балета Бечке државне опере.
Публика у Музикферајну и десетине милиона људи широм света у директном ТВ и радио преносу у 70 земаља, уживаће у омиљеном валцеру "На лепом, плавом Дунаву“ Јохана Штрауса - сина, Радецком маршу Јохана Штрауса - оца, који се традиционално изводи уз учешће публике, пљескањем али и "Мефисто валцеру" Листа.
Година Листа почеће у Бечу, граду у коме је 1823. године са само 12 година Лист одржао први велики пијанистички концерт. Рођен 1811. године у малом месту Рајдинг, које је тада припадало Мађарској, а данас Аустрији, Лист се 1823. године са породицом преселио у Беч.
Уметник широке културе, свестрани музичар, музички писац, критичар и организатор музичког живота, отворен и племенит, несебично је помагао млађим композиторима.
Скромност највећег пијанисте свог времена, спремност да помогне сваку племениту иницијативу попут хуманитарног концерта за поплављене у Мађарској, донели су симпатије људи широм света.
Виртуозни пијаниста држао је концерте широм Европе, од 1869. године живео је наизменично у Вајмару, Пешти и Риму.
Мађарски музички геније умро је 31. јула 1886. у Бајројту, а његови музички трагови присутни су до данас у читавој Европи.
Обележавање "Године Листа" почеће један од најпознатијих светских пијаниста данашњице Јевгениј Кисин који ће одржати омажни концерт Листу 28. јануара у "Мусиквереину" у Бечу.
Посебан догађај у "Години Листа" биће обележавање "Светског дана Листа" на дан његовог рођења 22. октобра када ће ће у читавом свету од Париза до Сеула одзвањати Листов грандиозни ораторијум "Христос".
Родна Мађарска организоваће у мају Листов маратон у Будимпешти.

Танјуг
Oбјављено: 31.12.2010



 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.011
Najgori spot 2010. godine

02. 01. 2011. 16:41h| Vestionline


Najgori spot 2010. godine

Sajt Yahoo proglasio spot za pesmu "Not myself tonight" Kristine Agilere za najgori video 2010. godine.

113869_kristina-agilera_f.jpg


Kristina je priznanje za najgori video godine dobila za “vulgarni spot koji vas je prosto blam i da pogledate”, piše u objašnjenju portala Y! Music.


“Uprkos njenim ranijim uspesima, kao i želji nakon što je postala majka glumi konzervativnu ženu, očigledno je da je Kristina bila primorana da se privoli seksi pop trendu koji je nametnula Lady Gaga”.

U objašnjenju se navodi i da je uredništvo portala bilo “blam da gleda spot” koliko je užasan.

Uživajte…ili ne…




 
Poslednja izmena od urednika:
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.011
Цртежи у ваздуху

Неонска дуга

Цртежи у ваздуху

bi-brejv.jpg


Прављење листе најбољих албума не може бити чин рационалног естетског вредновања. Пре се може схватити као врло лична комуникација са самим собом. Слатке самообмане и фине предрасуде важније су од аргумената и логике. Приложена листа најбољих албума у 2010. години прављена је у складу са овим тврдњама. Потпуно је субјективна. Она је лажни пут на чијем се крају налази огледало. Одраз ће показати право стање ствари.

Одабрана музика је интерактивног карактера. Тек у додиру са надама, жељама, мислима и осећањима скривених иза лица и бубних опни једног одређеног „слушача” показује своју праву природу. Са њом у ушима могућ је пут на крај и на почетак сопствене личности. Она је нестварна и неухватљива као цртеж ужареним штапом по ваздуху, како би рекао Том Вејтс.

Листа изгледа овако:

1. Стрејнџ бојс: Be Brave (In The Red)
2. Roky Erickson With Okkervil River: True Love Cast Out All Evil (Chemikal Underground)
3. Питер Кејс: Wig! (Yep Roc)
4. Ендлес буги: Full House Head (No Quarter)
5. Блек киз: Бротхерс (В2)
6. Роберт Плант: BandOfJoy (Decca)
7. Алехандро Есковедо: Street Songs Of Love (Fantasy)
8. Ханс Чу: Tennessee And Other Stories (Three Lobed)
9. Ray LaMontagne & The Pariah Dogs: Good Willin’ & The Creek Don’t Rise (Sony) Ray LaMontagne & The Pariah Dogs: Good Willin’ & The Creek Don’t Rise (Sony)
10. Sonny & The Sunsets: Tomorrow Is Alright (Fat Possum)

На њеном челу налазе се дојучерашњи тинејџери који наступају под именом „Стрејнџ бојс“. На албуму „Би брејв” они звуче као бенд који је Брајен Џонс основао на небесима заједно са Китом Релфом и Никијем Хопкинсом. Њихов рокерски звук, у измењеним околностима неповољним по ову музику, чин је анархичне диверзије. Он је паклена машина која експлодира испод целулоидних и силиконских кулиса новог поретка у овој области. Певачка афектација лидера бенда Рајена Сембола, као уњкање Боба Дилана или јецање Нила Јанга, разарајућа је метафора. Говори о потрази за собом и начинима за очување интегритета.

На листи су и Титани рок музике Роберт Плант и Роки Ериксон. Њихова потреба да изнађу нове начине за приповедање вечитих рок прича их је ту довела. Друштво им праве Питер Кејс и Алехандро Есковедо, аутентични рок ликови који познају „мистерију и меланхолију улице”.
Буги анархисти који наступају под именом „Ендлес буги“ и млади Ханс Чу отиснули су се у истраживачку авантуру. Истражују области око границе која дели традиционално од модерног. „Блек киз“ су пронашли начин како да без компромиса свој гаражни блуз доведу на врхове топ-листа, Реј Ламонтање је представио новомиленијумску верзију рок трубадура, а Sonny & The Sunsets показали су да су шарм, непретенциозност и ноншаланција незаменљиве вредности ове музике.
Лаж је једина људска привилегија, пише у најбољем роману икад написаном. Такође пише: „Слажи, па ћеш допрети до истине”. Приложена листа је белешка са тог пута. Докле се стигло – показаће слушалачки ужитак.

Жикица Симић

Објављено: 03.01.2011
Извор: Политика



 
Član
Učlanjen(a)
18.02.2010
Poruka
4.679
Preminuo Mick Karn, basist grupe Japan




Mick_Karn.jpg




Mick Karn (rođen Andonis Michaelides, 24. srpnja 1958., Nikozija, Cipar) - britanski multiinstrumentalist i basist kultne '80s synth-pop grupe Japan, preminuo je nakon duge i teške bolesti u svom domu u Londonu 4. siječnja.
Uzrok smrti jest uznapredovali oblik raka, koji mu je bio dijagnosticiran u lipnju prošle godine.
Nakon što se kao trogodišnjak sa svojom obitelji iz rodne Nikozije preselio u London, par godina kasnije pohađao je catfordsku školu za dječake (Catford Boys' School) u jugoistočnom dijelu Londona, koju nije uspio završiti sa zadovoljavajućim uspjehom.
Istu su školu također pohađali vokalist David Sylvian, klavijaturist Richard Barbieri i Sylvianov mlađi brat bubnjar Steve Jensen s kojima je 1974. godine osnovao Japan. Gitarist Rob Dean bendu se pridružio nešto kasnije.
Vješto spajajući glam-rock i electro glazbu, Japan su bili jedni od ključnih inovatora na britanskoj post-punk sceni kasnih 70-ih i ranih 80-ih godina prošloga stoljeća.
Nakon što su izdali pet kritički hvaljenih studijskih albuma bend se službeno raspao 1982. godine, a Karn je nedugo zatim osnovao projekt Dali's Car, skupa s liderom benda Bauhaus, Peterom Murphyem.
Tijekom svoje karijere također je ostvario suradnje s Midge Ureom (Ultravox), Garyem Numanom, Kate Bush te Joan Armatrading.
Ostala područja interesa bila su mu izrada skulptura i fotografija.




Izvor: Wikipedija
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
18.02.2010
Poruka
4.679
Pink Floyd i EMI riješili spor i obnovili ugovor




Pink Floyd su u sudski spor s EMI-em ušli jer je EMI dopustio prodaju njihovih pjesama u digitalnoj formi. Članovi rock grupe su smatrali da se takva distribucija kosi s potpisanim ugovorom u kojem stoji da su njihova izdanja (records) cjelovita i da se pojedinačne pjesme ne smiju prodavati bez njihovog dopuštenja. EMI se na sudu uhvatio baš za pojam record – po njima se on odnosi isključivo na fizičko izdanje.

Sve se to dogodilo prije proširenja legalnog downloada i pojave iTunesa, a sada je sud konačno presudio u korist Pink Floyda. EMI su dobro i prošli jer je grupa, koju prate od 1960. godine, nakon parnice opet s njima potpisala novi ugovor. Prisjetimo se, nakon što je Terra Firma preuzela EMI u 2007. godini iz kuće su izašli The Rolling Stones, Paul McCartney, Queen i Radiohead, pa je EMI-u ovakav rasplet situacije ispao više nego pogodan.



Izvor: Pink Floyd
 
Član
Učlanjen(a)
18.02.2010
Poruka
4.679
Foo Fighters završili novi album






foofighters.jpg



Foo Fighters su završili rad na svojem novom studijskom albumu, potvrdio je lider Dave Grohl u intervjuu za BBC Radio 1, te potvrdio i preko službenog Twittera benda.
Još neimenovani album sadržavat će 11 pjesama, a naslijedit će "Echoes, Silence, Patience & Grace" iz 2007. godine.


Bendu će to biti sedmo studijsko izdanje po redu, a producirao ga je Butch Vig, producent epohalnog albuma "Nevermind" (1991.) Grohlova bivšeg benda Nirvana.
Očekuje se da će album biti objavljen na proljeće. Ostali detalji o njemu bit će poznati na vrijeme.



Izvor: Foo Fighters
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.011
Како је у Београду заратила Лили Марлен

Како је у Београду заратила Лили Марлен


Свако вече спикер „Зендер Белграда” унапред је најављивао време њеног емитовања наредног дана


radio_beograd.jpg


Песма је настала 1939. године и да иронија буде већа постала је симбол ратне пропаганде, а заправо је љубавна, антиратна и наднационална

Немачки љубавни шлагер волели су и савезнички војници, а први пут је емитован на таласима Радио Београда
Сви су чули за „Лили Марлен”, али мало је оних који знају да је овај шлагер први пут јавно емитовао окупирани Радио Београд јануара 1942. године на таласној дужини 32,56 метара, како је педантно забележио познати музичар и џез публициста Михаило Блам, представљајући у својој књизи „Џез у Србији 1927–1944.” не само корене настанка „музике америчких црнаца” у нашој земљи, већ и много занимљивих „музичких детаља” из предратног и ратног времена.
Тако смо могли стећи и увид како медијски рат није изум најновијег доба већ се увелико водио и четрдесетих година прошлог века.
Није измишљен Интернет, па тако ни „Викиликс”, али радио-станице и грамофонске плоче биле су „ на извол’те”. После априлског слома, када једна земља одлази у историју, а њена влада у избеглиштво, Београд постаје центар за немачку пропаганду према Истоку, а главну медијску улогу преузима београдска радио-станица која се међу првима нашла на удару окупационих власти. Нова правила, нова уређивачка политика и нови назив „Југоисток, Зендер Белград”.
„Лили Марлен” је настала 1939. године и да иронија буде већа иако је постала симбол ратне пропаганде заправо је љубавна, антиратна и наднационална. Није била ни нарочито позната, издата је у свега 700 примерака, и тек ју је емитовање са београдске радио-станице учинило „славном”.
Због недостатка других плоча емитована је често, па је постала омиљена војницима обеју зараћених страна јер су, далеко од својих кућа, чезнули за својим драгама које су морали да оставе. Немачки одреди у Африци, припадници британске Осме армије, сви су подешавали своје пријемнике на београдске фреквенције како би је чули. Чак је и Ромел, командант немачких снага у Африци, био љубитељ ове песме. Свако вече спикер „Зендер Белграда” унапред је најављивао време њеног емитовања наредног дана. Ипак, један утицајан човек мрзео је „Лили Марлен” од када ју је чуо, био је то лично Гебелс, који је више пута покушавао да је забрани због „разводњавања” оданости фиреру. Коначно је у томе успео 1943. године, после чега је и несретна певачица Лале Андерсон побегла у Шведску.
Веома брзо савезници емитују своју верзију „Лили Марлен”, и то на енглеском, и у фантастичном аранжману који плива у богатом ревијском звуку, каже Михаило Блам.
Немачку верзију компоновао је Херб Норбершулц, а текст је написао немачки учитељ из Хамбурга Ханс Лајп (1893–1983), као мобилисани војник за време Првог светског рата. Песма говори о љубави и чежњи војника према својој девојци са којом се састајао под фењером пред улазом касарне, пре него што је послат далеко од родног места.
Најстарију верзију на енглеском отпевала је Ен Шелтон, енглеска певачица позната по свом ангажману у мотивисању британских трупа у Другом светском рату, док је најпопуларнију касније отпевала певачица и глумица Марлен Дитрих. Песма је била врло популарна међу савезничким трупама при искрцавању у Нормандију, као и међу онима у Италији.
Ноте за „Лили Марлен” нису биле једино поприште пропагандно-музичког рата две стране. Немци 1941. године снимају марш „Бомбе за Енглеску”, а 1944. године Американци узвраћају „Музиком за Вермахт” у извођењу оркестра Глена Милера. Американци излазе као победници у рату, али Глен Милер није имао среће, погинуо је неколико недеља пошто је завршио снимање, у авиону који је нестао изнад Ламанша.

Драгољуб Стевановић

Објављено: 06.01.2011.
Извор: Политика

Pa, da se prisetimo ove lepe ljubavne pesme ;)




 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
18.02.2010
Poruka
4.679
Nova kompilacija neobjavljenih pjesama Johnnya Casha



johnny-cash-1.jpg


johnnycash4_e.jpg




"Bootlegs 2: From Memphis To Hollywood" nadolazeća je kompilacija neobjavljenih pjesama Johnnya Casha, a bit će objavljena 22. veljače.
Kompilacija će na svojem dvostrukom CD izdanju sadržavati 11 demo snimaka i 7 bačenih verzija, uz singlove koji nisu bili na albumima, B-strane i snimke koje je pokojna country legenda napravila za etiketu Columbia Records između 1958. i 1969. godine.
Popis pjesama, kao i ostale informacije o njoj bit će obznanjene uskoro.





Izvor: Johnny Cash.ColumbiaRecords
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top