Novi zakon zadao glavobolju stranim državljanima

Učlanjen(a)
19.09.2009
Poruka
27.640
Više od 1.500 stranaca na sudu zbog produžetka boravišne vize


Nemački državljanin Joahim Hajneman (47) neprijatno je bio iznenađen kada je prošle nedelje otišao u policiju da produži dozvolu za boravak u Srbiji. Tada je saznao da je Zakon o strancima promenjen i da je to trebalo da učini mesec dana pre isteka stare boravišne vize. Zato je morao na sud i platio je kaznu od 3.000 dinara.

- Radim kao fotograf, a u Srbiju sam prvi put došao 2004. U međ*uvre*menu sam se oženio Srpkinjom i zaista volim Beograd. Od 2007. godine sam odlučio da živim ovde i do sada nije bilo problema oko produženja vize. Međutim, sada se desilo da je zakon promenjen, a da nas strance niko nije obavestio. Kada sam otišao kod sudije za prekršaje sa mnom je čekalo zbog istog problema još 16 stranaca. Ja sam oglobljen zbog nečega što nisam znao, niti me je iko obavestio. Sebe smatram Beograđaninom i krivo mi je što sam, ne zbog svog propusta, dospeo na sud. Pre Srbije dugo sam živeo u Francuskoj i nikad ovakav problem nisam imao - rekao je Joahim Hajneman za „Blic“. Hajnemanov slučaj nije usamljen, jer više od 1.500 stranaca ovih dana čeka odlazak kod sudije za prekršaje zbog istog „prestupa“.
Zora Vulić, šefica Odseka za statusna pitanja stranaca u MUP-u Srbije, kaže za „Blic“ da je Skupština Srbije donela novi Zakon o strancima 27. oktobra prošle godine, a primenjuje se od 1. aprila ove godine. Ovaj zakon reguliše rad, a prvenstveno boravak stranaca u našoj zemlji po različitim osnovama kao što su brak, posao... Član 27 tog zakona propisuje da je stranac koji želi da produži privremeni boravak dužan da podnese zahtev nadležnom organu najmanje mesec dana pre isteka starog boravka.
- Pre početka primene ovog zakona, Uprava grani*čne policije MUP-a Srbije održala je sastanke sa predstavnicima ambasada u Srbiji i sa Evropskom komisijom kako bismo sve njih detaljno upoznali sa zakonskim novinama i novom praksom za strana lica. Sve smo to pre dva meseca objavili i na sajtu MUP-a Srbije. Nepoznavanje zakona ne amnestira nikoga. Kaznena odredba kaže da ako se zakasni sa podnošenjem zahteva za produženje boravka, kazna iznosi od 3.000 do 15.000 dinara - objasnila je Zora Vulić.

Autor: I. Mišković
 
Natrag
Top