Novi Sad: Pritužbe na mrtvozornike

Član
Učlanjen(a)
30.11.2011
Poruka
1.872
Novi Sad: Pritužbe na mrtvozornike





Izvor: Novosti




Služba mrtvozorstva u Novom Sadu oformljena posle pola veka, a već pristižu žalbe. Zavod za hitnu medicinsku pomoć odredio 32 lekara koji konstatuju smrt



Nezadovoljstvo građana Foto D. Dozet


PORODICA Marić iz Rumenke požalila se dopisništvu "Novosti" kako je čekala više od deset sati da lekari dođu i konstatuju smrt najstarijeg člana porodice, a za to vreme nisu smeli da zovu pogrebnu službu niti da počnu sa pripremama za sahranu.

Problem nepostojanja službe mrtvozorstva, koja Novom Sadu nedostaje od 1946. godine, rešen je pre nekoliko meseci, ali samo na papiru. Jer se na mrtvozornika u gradu i prigradskim naseljima i dalje predugo čeka.

- Otac je umro u zoru, oko četiri sata - priča Ljiljana iz Rumenke. - Međutim, dok smo čekali lekara da dođe kako bi ispisao potvrdu o smrti, nismo smeli da počnemo, praktično, da ga žalimo. Znam da po zakonu mora da prođe određeno vreme od trenutka nastupanja smrti, pa do momenta dok se čovek ne proglasi i zvanično mrtvim, ali zaboga, mi smo čekali do tri popodne! Kako kaže, celo naselje je već došlo da izjavi saučešće, a oni još ni pogrebnika nisu mogli da pozovu, niti da otpočnu bilo kakve pripreme za sahranu.

- Mučenje je to - tvrdi Ljiljana. - U takvim trenucima želite da što pre organizujete sve, a jedan lekar koji, eto, iz ko zna kojeg razloga okleva da dođe iz grada do Rumenke, to sve koči. Kada je pre dve godine umrla baka, čekali smo ih skoro ceo dan.

Ovaj problem Novosađani imaju već više od pola veka, kada je i ukinuta Služba mrtvozorstva. Konstatovanje smrti delili su od tada Dom zdravlja i Hitna pomoć, ali kako su i jednoj i drugoj službi važniji živi, a ne mrtvi, između njih je stalno postojalo sporenje oko toga ko će izaći na teren.

- Tek je od novembra prošle godine doneta konačna odluka o tome da Zavod za hitnu medicinsku pomoć obavlja ovaj posao - objašnjava za "Novosti" načelnik medicinske službe dr Zoran Štrbac. Grad Novi Sad zvanično je oformio Službu mrtvozorstva i potpisao ugovor sa 32 lekara iz Hitne pomoći da će taj posao obavljati, ali samo onim danima kada ne rade kao lekari u Hitnoj.

- Do tada smo bespotrebno trošili resurse, i bili u ogromnoj gužvi kada je trebalo da idemo da izdajemo potvrdu o smrti, koja je kod od nas tek treći stepen hitnosti. Čitava ekipa: vozač, tehničar, lekar, odlazila je u okolna naselja ili po gradu samo da bi lekar ispisao potvrdu o smrti, a za to vreme smo možda baš bili potrebniji u nekoj saobraćajnoj nesreći. Ovo je daleko elegantnije rešenje. Mrtvozornik ide sam, ima poseban auto i ceo postupak je jeftiniji - kaže Štrbac.

Nesumnjivo, jeste jeftiniji. Još samo i da je - brži.


ZAMERKE IZ CENTRA

- Kada sam nedavno bio dežuran, imao sam pet smrtnih slučajeva, a sva su se desila ujutro oko pet sati: u Kisaču, Kaću, Budisavi, pa u vikendici u Čortanovcima i u centru grada. Šta mislite ko se bunio što sam stigao tek oko podneva? Pa ovaj iz centra grada, naravno - prepričava Štrbac.


PO ZAKONU 12 SATI

Na pitanje zašto im uprkos oformljenju posebne službe, ipak treba i po deset sati da se pojave na terenu, Štrbac kaže da, po zakonu, mora da prođe dva sata od trenutka nastupanja smrti do momenta izdavanje potvrde, a mrtvozornici najkasnije za 12 sati moraju da izađu na teren.
- Zakon je takav i mi ga poštujemo, tako da zamerke građana nisu na mestu - tvrdi Štrbac.
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top