Novi Sad: Nagodba milija od robije

Član
Učlanjen(a)
30.11.2011
Poruka
1.872
Novi Sad: Nagodba milija od robije





Izvor: Novosti



U Novom Sadu prošle godine potpisan 221 sporazum sa optuženima o priznanju krivice. Sudovi sa područja Apelacionog suda uštedeli oko 92 miliona dinara


Tomo Zorić

OPTUŽENIMA za razna krivična dela u novosadskom sudu, nagodba je milija od boravka iza rešetaka. Spremni su da plate određenu sumu novca u humanitarne svrhe, ispune obaveze koje su izbegavali, samo da bi ostali na slobodi. U Novom Sadu je u 2011. godini zaključen 221 sporazum o priznanju krivice, a istovremeno je, po rečima Tome Zorića, portparola republičkog javnog tužioca, krivičnopravni institut-oportunitet, odnosno odlaganja krivičnog gonjenja uvažen kod 3.684 osoba.

Na taj način, po Zorićevim rečima, u sudovima sa područja Apelacionog suda u Novom Sadu, ušteđeno je oko 92 miliona dinara, koliko bi inače koštali troškovi sudskog postupka i veštačenja. Najviše novca - 33 miliona dinara, "zarađeno" je u Novom Sadu.

- Sporazum o priznanju krivice moguć je samo za krivična dela za koja je propisana kazna do 12 godina zatvora, a inicijativa može da dođe od tužilaštva ili okrivljenog. Velika je korist ovakvog načina reševanja sudskih sporova, i treba očekivati da će ih biti još više - kaže za "Novosti" Zorić, ističući da su za nagodbu zainteresovani okrivljeni.


Mašinbravar iz Petrovaradina Dragan Lakić (56), vlasnik firmi "Spid ko" i igraonice za decu "Laki lend", optužen da je prilikom kupoprodaje stanova oštetio oko 70 ljudi, prošle godine je pre nego što je otvoren pretres, potpisao sporazum o priznanju krivice.
Godinu dana pre njega, odnosno aprila 2010. godine, u novosadskom sudu je doneto prvo rešenje u Srbiji o prihvatanju krivice. Više javno tužilaštvo je zaključilo sporazum sa Dolfom Pospiš (28), iz Veternika, pripadnikom neformalne organizacije "Nacionalni stroj", okrivljenim za napad na učesnike antifašističkog skupa 2007. godine u Novom Sadu. Sa istim zahtevom, tužilaštvu se nedavno obratio i Predrag Milovanović (29), iz Zemuna, takođe jedan od učesnika incidenta na antifašističkom skupu, optužen za nasilničko ponašanje, ali odluka još nije doneta.

Od 3.684 osobe sa kojima je tužilaštvo prošle godine zaključilo sporazum o odlaganju krivičnog gonjenja, po rečima Tome Zorića, najviše, čak 1.600 je sklopljeno u Novom Sadu.

ODLAGANJE GONJENJA


BEZ saglasnosti suda tužilac može odložiti gonjenje u slučajevima gde je predviđena kazna zatvora do tri godine, dok je za ona gde je propisana kazna do pet godina, saglasnost suda obavezna. Prilikom primene oportuniteta, vodi se računa o eventualnoj ranijoj osuđivanosti ili prekršajnom kažnjavanju.


ZORIĆ ZADOVOLJAN

- SREĆAN sam što je tužilaštvo prihvatilo moj predlog i pružilo mogućnost, da umesto sudskog postupka za saobraćajnu nezgodu koju sam skrivio, platim određenu novčanu sumu u humanitarne svrhe - kaže Đorđe V. - Sigurno je da je korisno i za mene i za ustanovu koja je dobila novac.
 
Natrag
Top