Novi Sad: Kuće prazne i opasne

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Novi Sad: Kuće prazne i opasne











Izvor:
Novosti.rs







Građevinska inspekcija predvidela za rušenje dvadesetak praznih objekata u gradu. U napuštene su se uselili uglavnom beskućnici. Od vlasnika ni traga.

DVADESETAK napuštenih kuća u Novom Sadu, od kojih se nekoliko nalazi u najužem centru grada, zjapi već godinama prazno. Oronule su i trule, a u njima stanuje tek poneki beskućnik. Zbog toga što su postale opasne za okolinu i što im preti urušavanje, građevinska inspekcija od početka godine je prosledila Upravi za urbanizam desetak novih prijava.



srb-ns-kuce-za-rusenje_310x186.jpg



- Još 2010. godine popisali smo 40 napuštenih objekata, koje su, da li zbog urušavanja ili zbog toga što su postale mini-deponije, stecište narkomana i beskućnika, postale opasne za prolaznike - kaže načelnica gradske Građevinske inspekcije Slavica Lazov.

Inspekcija u saradnji sa Upravom za urbanizam preduzima sve mere kako bi se opasne kuće što pre sanirale, ali proceduru koče vlasnici do kojih je teško doći.

- Od ukupno 40 popisanih praznih objekata, 12 je srušeno, a 14 prosleđeno Upravi za urbanizam, koja ima zadatak da pronađe vlasnike i da im rok do kada moraju da rekonstruišu ili sruše objekat - objašnjava sagovornica “Novosti”. - Međutim, u međuvremenu smo popisali desetak novih oronulih i napuštenih kuća.

Iako među kritičnim objektima ima i onih koji su u prigradskim naseljima, kao što su bisokop “Zvezda” u Futogu, kuća u Svetosavskoj ulici 18 u Kaću ili crkva u Kovilju, većina trulih objekata se nalazi baš u užem centru grada, i to u ulicama Jovana Subotića, Šafarikovoj, Miletićevoj i Pašićevoj.
Napuštena zgrada u Temerinskoj 121 prva je čija je sudbina poverena Upravi za urbanizam na leto 2010, a na toj listi su se ubrzo našle i ove iz samog centra Novog Sada. Međutim, njihovo stanje se sporo menja. Iako su im pozatvarani prozori kako ne bi mogli narkomani i skitnice da ulaze, ove kuće i dalje se stalno obijaju.

- Čak i kada objekat uđe u proceduru Uprave za urbanizam, oni prvo moraju da stupe u kontakt s vlasnikom, što oduzima zaista mnogo dragocenog vremena. Pa iako, kad ih pronađu, Uprava za urbanizam šalje rešenje vlasnicima sa rokom u kojem objekat mora biti ili saniran ili uklonjen, za svo to vreme, objekat dodatno ruinira ko stigne sa ulice - zaključila je Lazov.

 
Natrag
Top