Novi Sad: Jedinica krvi - 100 evra

Član
Učlanjen(a)
30.11.2011
Poruka
1.872
Novi Sad: Jedinica krvi - 100 evra





Izvor: Novosti




Urgentni centar KCV izdvaja pozamašna sredstva za kupovinu "tečnosti koja život znači". Da bi smanjio troškove, centar nabavio aparat za čuvanje dragocene tečnosti



Potrebne zalihe krvi

DA bi pacijentu bio spasen život i obavila se transfuzija, najveći "potrošač" krvi u pokrajini - Urgentni centar Kliničkog centra Vojvodine plaća oko 100 evra po svakoj jedinici ove vredne tečnosti, koju dobije iz Zavoda za transfuziju.

Zbog visoke cene krvi koju Zavod od dobrovoljnih davalaca inače dobija besplatno, Urgentni centar je samo za januar morao da plati skoro milion dinara.


- Samo za krv i krvne derivate, bez lekova i ostalih potrošnih materijala, morali smo da izdvojimo preko 990.000 dinara u januaru - objašnjava za "Novosti" zamenica upravnika Urgentnog centra KCV dr Vesna Pajtić. - Zasebno, Zavodu za transfuziju uvek dajemo još dodatnih 30.000 dinara, jer toliko naplaćuju rezervaciju krvi i određivanje krvne grupe.


Po rečima sagovornice "Novosti", za samo jednog pacijenta, kada su u pitanju manje operacije, potroši se do dve jedinica krvi, a za neke ozbiljnije potrebno je 10 do 15 jedinica. A KCV dnevno ima više od 15 hirurških zahvata.
Kako na godišnjem nivou, od Zavoda trebuje preko 22.000 jedinica krvi, koje potom plaćaju više od 10 miliona dinara, Urgentni centar bio je prinuđen da, zbog smanjenja troškova, nabavi aparat koji čuva i čisti krv. Takozvana autologna transfuzija omogućava da pacijent ponovo dobije svoju prečišćenu krv.
- Iako sa ovim aparatom uspevamo da donekle smanjimo troškove, isključivo ovakav način rada nikako ne može da bude rešenje - kaže dr Pajtić. - Jer, inficiranu krv ne smemo prečišćavati, a nikada se i ne može oprati sva krv. Od 1.500 mililitara koliko može da se pokupi ovim aparatom, tek oko 800 mililitara može i da se iskoristi.


Ona dodaje da vrlo često pacijentu, ipak, zafali još nekoliko dodatnih jedinica, koje se u takvim slučajevima rezervišu i poručuju od Zavoda za transfuziju.
U Zavodu za tranfuziju krvi Vojvodine priznaju da nerado govore o ovoj temi, jer se, kako kažu, onda stavljaju u negativan kontekst, mada se ponašaju u skladu sa prvilnikom Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje.
- Važno je napomenuti da mi ne naplaćujemo krv koju uzimamo od naših dobrovoljnih davalaca, već naplaćujemo isključivo troškove obrade krvi, a to su kese za krv, zavoji i testovi na sidu, sifilis i hepatitis B i C - naglašava Josip Bošnjaković, šef odeljenja za organizaciju davalaca u Zavodu za transfuziju krvi Vojvodine.


DRŽAVA ODREĐUJE CENU


NA pitanje da li je cena korektna ili nije, Bošnjaković kaže da "nije na nama da sudimo jer je nismo mi ni odredili već državni organi". - Mililitar krvi košta 10,17 dinara, a ako se iz krvi filtriraju eritrociti, trombociti ili plazma, onda je taj postupak još skuplji - precizirao je Bošnjaković, dodajući da je cena krvi povećana poslednji put u novembru prošle godine, i to za 13,6 odsto.



TUŽNA REALNOST

PREDSEDNIK novosadskog Humanitarnog udruženja dobrovoljnih davalaca krvi Stevan Požega, koji će 16. marta dati svoju krv stoti put, kaže da je činjenica da se krv kupuje da bi se pomoglo pacijentima deo tužne realnosti. - Dobrovoljni davaoci krvi i odlučuju se na taj gest u uverenju da će, njihova krv otići onima kojima je najpotrebnija - kaže Požega.
 
Natrag
Top