Novi rootkit

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Novi rootkit ugrožava sve Windows sisteme.


Kaspersky Lab otkrila je novi višenamenski rootkit koji ugrožava i 32-bitne i 64-bitne Windows sisteme. Glavna karakteristika 64-bitnog rootkita je da on ne pokušava da zaobiđe PatchGuard zaštitu za kernel Windows-a, već umesto toga koristi poseban digitalni potpis za programere softvera. Rootkit se distribuira pomoću Trojanca downloader-a, koji pored toga pokušava da instalira i druge štetne programe. Stručnjaci Kaspersky Lab otkrili su jedan takav downloader koji između ostalog pokušava da preuzme i instalira lažni antivirusni program za Mac OS X operativni sistem. Naravno, ovakav program ne može da radi u Windows okruženju, on ukazuje na rastuće interesovanje sajber-kriminalaca i za druge platforme osim za Windows.
Rootkit-ovi su opasni programi koji se obično pojavljuju u formi drajvera i mogu da rade na nivou kernela operativnog sistema i da se učitavaju prilikom pokretanja sistema. To je ono što posao detekcije rootkit-ova čini znatno otežanim. Rootkit o kojem je ovde reč se širi pomoću downloader-a, koji koristi paket exploit-a pod nazivom “BlackHole Exploit Kit”. Najčešće komjuteri korisnika bivaju zaraženi prilikom posete veb sajtovima na kojima se nalazi downloader. Brojne ranjivosti u programima kao što su Java Runtime Enviroment i Adobe Reader koriste se za napad na računar. Downloader se koristi za infekciju i 32-bitnih i 64-bitnih Windows sistema jednim od dva odgovarajuća rootkit-ova.
“64-bitni drajver je potpisan takozvanim “probnim digitalnim potpisom”. Ukoliko Windows Vista ili novije verzije budu pokrenute u “TESTSIGNING” modu, programi mogu pokrenuti drajvere potpisane takvom signaturom. Microsoft je ovim omogućio programerima da testiraju svoje programe. Sajber-kriminalci su takođe iskoristili ovu mogućnost za pokretanje svojih drajvera bez legitimnog potpisa,” kaže Aleksander Gostev, glavni eskpert za bezbednost u kompaniji Kaspersky Lab. “Ovo je još jedan primer rootkit-a koji ne mora da zaobilazi PatchGuard zaštitu sistema uključujući i Windows x64 sisteme”.
Oba rootkit-a imaju slične funkcionalnosti. Oni blokiraju pokušaje korisnika da instaliraju i pokrenu poznate antivirusne programe i zaštite se obezbeđujući na taj način monitoring nad sistemom. Pošto rootkit čini sistem ranjivim na napade, downloader pokušava da preuzme i pokrene druge opasne programe, kao što je pomenuti lažni antivirus za Mac OS X. Ovaj antivirus poznat je pod nazivom Hoax.OSX.Defma.f i on je najnovija opasnost za Mac OS X koji sve češće biva meta sajber-kriminalaca.
Ovaj primer pokazuje da štetni softver postaje sve kompleksniji, uključujući različite komponente koje služe za različite svrhe. Ovakvi programi predstavljaju opasnost za različite verzije operativnih sistema, pa čak i za različite platforme.
Iz kompanije kažu da su njihovi antivirusni programi u stanju da otkriju i neutrališu pretnju koju predstavlja Trojanac downloader označen kao Trojan-Downloader.Win32.Necurs.a i odgovarajući rootkit programi - Rootkit.Win32.Necurs.a / Rootkit.Win64.Necurs.a.
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top