Nove kuće za 71 porodicu

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Domovi za žrtve zemljotresa u Kraljevu


Nove kuće za 71 porodicu





Izvor: Blic Srbo Trifunović | 25. 02. 2011. - 00:02h

KRALJEVO - Ne bih znao gde ću, na neku utrinu ili pod most, da nisam dobio ovu kuću. Stara je potpuno prsla. Građena je pre pedeset godina. Nas troje u kući. Ja bez posla otkako je štamparija “Slovo” propala. Povremeno radim tu i tamo, snalazimo se. Da ovog nije bilo, stvarno ne znam kuda bih, priča Predrag Marinković iz Adrana. Njegova porodica i još 70 drugih koje su u zemljotresu ostale bez domova dobile su juče ključeve kuća izgrađenih sredstvima države.
119708_regkraljevo1_f.jpg


Ključeve su im na svečanosti u Skupštini grada uručili ministar za državnu upravu i lokalnu samoupravu Milan Marković, koji je inače i koordinator Vlade za pomoć Kraljevu i gradonačelnik Kraljeva Ljubiša Simović.

- Želim vam da u novim kućama provedete puno lepih trenutaka, ali pre svega želim da vam se svima zahvalim što ste nam verovali. Kada kažem nama, mislim i na državu i na lokalnu samoupravu koja je podnela lavovski deo posla da dođemo do ovog trenutka - rekao je ministar Marković u skupštini koja je kao retko kad bila puna osmeha.

Predrag Marinković, njegova supruga i sin useliće se u kuću od skoro 60 kvadrata. Zadovoljni su i kažu da će im dobro doći i po 20.000 dinara koje će dobiti iz specijalnog fonda za sanaciju zemljotresa, a koje je grad opredelio svima koji su dobili domove za dodatne radove na novim kućama.

Neizvesna obnova škola

Ministar Marković, međutim, ni juče nije mogao da precizira kako će se obezbediti sredstva do 2,6 milijardi koja su potrebne za sanaciju samo šteta na individualnim objektima, ponavljajući da je to na Vladi. Kraljevo je do sada iz svih izvora dobilo nešto više od 900 miliona. Sem da se rade projekti, juče se nije moglo saznati ni kada će i kako početi obnova škola i zdravstvenog centra u kome je stradala opšta bolnica.

Prezadovoljan je i njegov komšija Dušan Gočobija. U familiji ih ima, kaže, osmoro. Sin, snajka i četvoro unučadi i on sa suprugom.

- Sreća je htela da novija kuća u kojoj su sin i snaja ne strada, ali ova manja, starija, u kojoj smo nas dvoje bili, potpuno je propala. Dobili smo novu kuću od 42 kvadrata. Prelepa je i prezadovoljni smo - kaže sa širokim osmehom Dušan.

Šarenci iz Jarčujka, a ima ih u dve familije sedmoro, dobili su dve kuće po 60 kvadrata.
- Nije meni za mene, nego za klince. Sin ima 21, kćerka 15 godina. Deca treba da žive normalno, sada im je vreme. Ne znam šta bih radio da nam država nije pritekla u pomoć - kaže Milan Šarenac, zaposlen kao brusač u kraljevačkoj Fabrici vagona.
Slične su priče i ostalih sedamdesetak porodica koje su juče dobile nove kuće.

- U naredne dve sedmice očekujemo da će novi krov nad glavom dobiti ukupno 200 porodica, a sada je u različitim fazama izgradnje 278 kuća. Negde su to samo temelji, negde smo i okrovili kuće, ali radimo - kaže gradonačelnik Kraljeva Ljubiša Simović.

Uporedo sa izgradnjom kuća, ide inače i isplata pomoći za sanaciju štete za sve one čiji objekti nisu predviđeni za rušenje. U Kraljevu je, po procenama komisija, predviđeno za rušenje oko 600 objekata.
 
Natrag
Top